0

آلرژی زاهای ارتباطی

متاسفانه اکثر ما در بسیاری از مواقع، بدون فکر و ناهوشیارانه رفتار می کنیم. اینکه به واکنش دیگران به رفتارهایمان توجه داشته باشیم، مطلوب است، اما هزینه هوشیارانه رفتار کردن برای مغز بسیار بالاست و بنابراین، ما معمولا با افرادی که عمده زمان مان را سپری می کنیم، نمی توانیم در همه مواقع هوشیارانه و انتخابی عمل کنیم. در این شرایط، ناخودآگاه ممکن است عادت های رفتاری از خود نشان دهیم که منشائی ناهوشیار دارند.

روان شناسان در یک بررسی درباره دلخوری ها در روابط ۱۶۰ زوج، دریافتند این افراد در شروع رابطه رفتارهای آزاردهنده را مهار می کردند، اما پس از ازدواج و زندگی مشترک متعهدانه، دست از مهار این رفتارهای شخصی بر داشته اند.

به نظر می رسد در ابتدای رابطه عاطفی، دو طرف به شدت مراقب رفتارشان هستند اما پس از پذیرش تعهد زندگی مشترک و ازدواج، خود را در این زمینه مکلف نمی دانند. کارشناسان دلخوری های ناشی از این رفتارهای شخصی آزاردهنده برای طرف مقابل را«آلرژی زاهای ارتباطی» می نامند. هنگامی که برای اولین بار در معرضشان قرار می گیریم، واکنش منفی جزئی ایجاد می کنند، اما هر بار تماس بیشتر، حساسیت به آنها را بیشتر می کند. به همین دلیل است که یک ازدواج طولانی مدت، ناگهان بر سر موضوعی به ظاهر جزئی از هم فرومی پاشد.

اگر همسرتان عادتی دارد که شما را آزار می دهد ولی از این موضوع آگاه نیست، او را با مهربانی از این موضوع آگاه کنید. شاید اگر همسرتان واقعا بداند این رفتار برای شما آزاردهنده است، دیگر آن را تکرار نکند. اگر در مورد رفتار آزاردهنده ای با همسرتان صحبت کرده اید، ولی باز هم آن را ادامه می دهد، به نظر می رسد نمی تواند این رفتار را تغییر دهد. در چنین وضعیتی باید ببینید این رفتار بر زندگی مشترکتان چقدر تاثیر دارد.
اگر شما رفتاری دارید که همسرتان را می آزارد، بدانید که این رفتار از ناهوشیارتان سرچشمه می گیرد و اگر می خواهید تغییرش دهید، لازم است نسبت به آن هوشیار شوید. با تمرینات مراقبه، می توانید آن رفتار را به ذهن هوشیارتان آورده تا در طول زمان به طور اساسی تغییرش دهید.

 

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *