آموزش‌ مهارت‌های زندگی

آیا راهی برای پاکسازی ذهن وجود دارد؟

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که آیا راهی برای پاکسازی ذهن وجود دارد یا خیر؟ انواع را‌ه‌های پاکسازی ذهن چیست و چرا باید پاکسازی ذهن داشته باشیم؟ خانه خود را تصور کنید هر با وسیله‌ای به این خانه اضافه می‌کنید و راه رفتن را برای شما سخت می‌کند. حال برای این که بتوانید در خانه احساس آرامش و راحتی بیشتری داشته باشید وسایل قدیمی را از خانه خارج می‌کنید. ذهن خود را هم یک خانه تصور کنید که سرشار از افکار، احساسات، استرس‌ها و برنامه‌ها و… اگر آن‌ها را پاکسازی نکنید ذهن مثل آن خانه دیگر مکان امن و آرامشی برای شما نیست. برای همین به پاکسازی ذهن نیاز دارید. در این مطلب چند تکنیک برای پاکسازی ذهن را بیان می‌کنیم.

راهکارهای پاکسازی ذهن

راه‌های متعددی برای پاکسازی ذهن وجود دارد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

تمرین خود آگاهی

تلاش کنید تا به ذهن خود آموزش دهید و آن را تقویت کنید تا بتوانید بر کارها تمرکز کنید و در لحظه حضور فعال داشته باشید.به عبارتی در حوادثی که در لحظه در حال رخ دادن است توجه کامل داشته باشید و توجه خود را معطوف به آن کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا از افکار مزاحم و پیش‌زمینه دوری کنید. با این کار افکاری که در سطح ذهن شما وجود دارند به لایه‌های زیرین رفته به آرامش ذهن و بدن شما کمک می‌کند.

 تنفس کنترل شده

در هنگامی که بیش حد تحت فشار هستید و افکار مزاحم و منفی در ذهن شما حاضر می‌شوند؛ سعی کنید بر تنفس خود تمرکز کنید. در این مرحله با کاهش تنفس و حبس آن به ذهن خود کمک کنید. به این صورت که به آرامی نفس عمیق بکشید، تنفس خود را به مدت چند ثانیه حبس کنید و به آرامی باز دم داشته باشید. این عمل را چند بار پیاپی تکرار کنید.

 جستجو کنید

با جستجو و کنکاش در همه زوایای یک موقعیت مشخص و خاص می‌توانید بیشتر بر روی آن تمرکز کنید. اگر خانه (ذهن) شما آشفته شد و وسایل (احساسات و افکار) نا مناسب در آن جای گرفت، با پرسیدن سوالاتی مانند: چه عواملی علت بروز آن شده؟، چرا این افکار و احساسات در من به وجود آمده و… به ذهن خود کمک می‌کنید تا با کشف علت، آن را رفع کند و به آرامش برسید.

 شنیدن موسیقی

با گوش دادن به موسیقی می‌توانید استرس و افکار منفی را از خود دور کنید. علاوه بر این موسیقی باعث بهتر شدن رفتار و خلق و خوی شما نیز شده و به بهبود حافظه و انطباق پذیری ذهن نیز کمک می‌کند. بسیاری از افراد هنگام انجام کارهای روزمره خود به موسیقی گوش می‌دهند این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا بیشتر بر کار خود تمرکز داشته و بهتر و راحت‌تر آن را به پایان برسانند. شما می‌توانید چند آهنگ مورد علاقه خود را انتخاب کرده و در هنگام فشار ذهنی به آن‌ها گوش دهید تا به آرامش برسید.

زمان خواب

بهتر است زمان خواب خود را تنظیم کنید و در ساعت‌های مشخص و تعیین شده استراحت کرده و بخوابید. این کار به رفع خستگی جسمانی و همچنین کاهش فشار و تنش ذهن کمک می‌کند. خواب نا منظم و کم می‌تواند در کاهش اعتماد به نفس و کاهش توجه و تمرکز بسیار موثر باشد.

 تحرک

تایم مشخصی در روز را به تحرک و ورزش اختصاص دهید. پیاده‌روی و تحرک‌های این چنینی به پاکسازی ذهن و احیای دوباره آن کمک می‌کند. تحقیقاتی که در سال 2014 انجام شده نشان می‌دهد که تحرکات منظم روزانه مانند پیاده‌روی و ورزش به افزایش خلاقیت و پاکسازی ذهن بسیار کمک می‌کند.

یادداشت کردن

بسیاری از متخصصان این حوزه بر این عقیده هستند که هرگاه ذهنتان به اتاقی آشفته تبدیل شد و افکار و احساسات به ذهن شما هجوم آوردند؛ کاغذ و قلم برداشته و همه آن‌ها را یادداشت کنید. این کار کمک می‌کند تا افکار ناخودآگاه به سطح خودآگاه بیاید. وقتی این افکار و احساسات به سطح خودآگاه بیایند شما می‌توانید به راحتی آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید. در نتیجه به راه حل مناسب هم دست پیدا کرده و به آرامش ذهن خود کمک می‌کنید.

مواردی که در اینجا بیان شد تنها بخش از تکنیک‌های متعدد پاکسازی ذهن است. این  تکنیک‌ها، آموزش‌ها‌ و دوره هایی از این دست برای دستیابی به آرامش ذهن بسیار مفید هستند.

جمع‌بندی

در این مطلب در مورد راهکارهای پاکسازی ذهن سخن گفتیم. برای پاکسازی‌ذهن راه‌های متعددی وجود دارد یکی از بهترین و پرکاربردترین راه‌ها شرکت در دوره‌های مهارت‌های زندگی و پاکسازی ذهن دکتر ویدا فلاح است. این مرکز با ارائه راهکارها و تمرین‌های مفید در زمینه پاکسازی ذهن به شما کمک می‌کند تا آرامش را به خود تقدیم کنید و به سوی هدف‌های خود گام بردارید.

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Facebook
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

4 پاسخ

  1. بهترین راه کار به نظر من و همجنین بنا به تجربه من شرکت در دوره هاى خانم دکتر است، من کمتر از بک سال افتخار شاگردى ایشان را دارم و در این مدت دستاوردهاى زیادى داشتم . سپاسگزارم از خانم دکتر عزیز

  2. سلام وعرض ادب
    من همسرم حدود ۱۶ سال هست که از شاگردان خانم دکتر هستند و تقریبا در اکثر کلاسها شرکت می‌کنند. اطلاعات و صحبت های سرکار خانم دکتر فلاح اثرات بینهایت مثبتی در طرز فکر . اخلاق و رفتار زندگی و سلامت خانواده ما گذاشته و همیشه مدیون ایشان هستیم.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *