0

اثرات شفابخش نوشتن

تحقیقات علمی نتایج عجیبی را در افرادی که به طور منظم می نویسند نشان می دهد.

فایده های نوشتن بسیار فراتر از افزایش گنجینه لغات است.

صرف نظر از اینکه به چه شکل و با چه ادبیاتی بنویسید، خود فعل نوشتن می تواند منجر به فواید فیزیکی و ذهنی فوق العاده ای شود مثل بهبود اساسی روحیه،‌ کاهش قابل توجه در سطح استرس و از بین رفتن علائم افسردگی.  در یکی از پژوهش های علمی که در سال ۲۰۰۵ بر روی فواید نوشتن ابرازگرانه در سلامتی فیزیکی و عاطفی انجام شد، محققین دریافتند که تنها ۱۵ تا ۲۰ دقیقه نوشتن، حتی فقط به تعداد ۳ تا ۵۵ بار در عرض چهار ماه، برای ایجاد تغییراتی معنادار بر سلامتی فرد کافی بود.

با نوشتن درباره رویدادهای هیجانی،‌ پراسترس،‌ یا حوادث ناگوار،‌ شرکت کنندگان در این تحقیق به طور قابل توجهی کمتر دچار بیماری یا اثرات منفی بعد از سانحه می شدند. این افراد در نتیجه زمان کمتری را در بیمارستان می گذراندند،‌ فشار خون پایین تری داشتند و نسبت به گروه کنترل، از عملکرد کبدی بهتری برخوردار بودند.

در تحقیق دیگری نشان داده شد که نوشتن می تواند موجب ترمیم و بهبود سریع تر زخم ها و جراحات فیزیکی شود. در سال ۲۰۱۳، محققین نیوزیلندی روند بهبود جراحات ناشی از نمونه برداری های پزشکی را در ۴۹ فرد بزرگسال بررسی کردند. این بزرگسالان دو هفته قبل از انجام نمونه برداری،‌ درباره افکار و احساسات شان سه روز پشت سر هم، هر روز به مدت ۲۰ دقیقه نوشتند. یازده روز بعد از نمونه برداری،‌۷۶٪ از افرادی که نوشته بودند به طور کامل بهبود پیدا کردند. ۵۸٪ از گروه کنترل که در نوشتن شرکت نکرده بودند تا آن تاریخ بهبود نیافته بودند. این تحقیق نشان داد که نوشتن درباره رویدادهای ناگوار یا استرس زا به شرکت کنندگان کمک کرده بود تا با رویداد پر استرس بهتر روبه رو شوند و دچار استرس کمتری شوند.

حتی آن افرادی که از بیماری های خاص رنج می برند می توانند از طریق نوشتن وضعیت سلامتی بهتری را تجربه کنند. تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به آسم که به طور مرتب می نویسند نسبت به آنهایی که نمی نویسند، دچار حملات آسمی کمتری می شوند. بیماران ایدزی که می نویسند از تعداد بیشتر تی-سلول ها برخوردارند. بیماران سرطانی که می نویسند رویکرد خوشبینانه تر و در نتیجه کیفیت زندگی بهتری نسبت به آنهایی که نمی نویسند دارند.

نوشتن چه خاصیتی دارد که می تواند اینقدر برای ما موثر باشد؟

جیمز پنبیکر در دانشگاه آستین تگزاس تحقیقات پیوسته ای بر روی اثرات شفابخش نوشتن انجام داده است. به گفته او،‌ «زمانی که افراد درباره افت و خیز هیجانی شان می نویسند، در اغلب اوقات در وضعیت سلامتی آنها بهبودهایی مشاهده می شود. آنها کمتر نیاز به مراجعه به دکتر پیدا می کنند، و حتی تغییراتی در عملکرد سیستم ایمنی این افراد مشاهده می شود.»

چرا اینطور است؟ به اعتقاد پینبیکر نوشتن ابرازگرانه به فرد اجازه می دهد که نگاهی کل نگر به زندگی پیدا کند و بتواند زندگی اش را بیشتر منطقی و کمتر هیجانی ارزیابی کند. به جای تفکر وسواسگرایانه و ناسالم درباره رویدادها، فردی که می نویسند می تواند به عبور از آن رویداد تمرکز کند. با انجام این کار، از استرس این فرد به میزان قابل توجهی کاسته می شود و به تبع آن سلامتی او بیشتر می شود.

نیازی نیست که شما یک رمان نویس حرفه ای شوید و یا دائما به حوادث و رویدادهای ناگوار زندگی تان فکر کنید تا از مزایای نوشتن بهره مند شوید. حتی نوشتن یک وبلاگ یا نوشتن رویدادهای روزانه هم برای مشاهده نتایج مثبت آن کافی است. یک تحقیق نشان می دهد که وبلاگ نویسی می تواند موجب ترشح دوپامین شود، که اثری مشابه دویدن یا شنیدن موسیقی برای ما دارد.

از فواید دراز مدت نوشتن بر سلامتی تا اثرات کوتاه مدت آن مثل کیفیت بهتر خواب، این پذیرفته شده است: نوشتن خاصیت شگفت انگیزی بر ذهن و جسم ما می گذارد.

دیدگاه کاربران
 • رضا 25 دی 1395

  سرکار خانم دکتر فلاح
  بسیار بسیار سپاسگزارم.

 • صالح 30 اردیبهشت 1399

  درود بر شما
  ممنون از مطلب خوبتون

 • مرضیه 30 اسفند 1399

  سلام خانم دکتر عزیز

  از زمانی که دوره ی معجزه ی نوشتن را خریداری کردم خیلی تونستم بر هیجاناتم‌ کنترل داشته باشم ،با درونم ارتباط عمیقی گرفتم انگار یه آشتی با خودم کردم ،،خیلی تونستم احساساتم را ببینم و ریشه یابی کنم .

  ممنون از مقاله ی مفیدتون

 • کیانا 1 فروردین 1400

  بسیار مفید بود…. واقعا وقتی وقایع رو روی کاغذ می آوریم دید کلی پیدا میکنیم و آنها را منطقی بررسی می کنیم نه هیجانی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *