0
02188840056

ارتباط پاکسازی ذهن و موفقیت

بسیاری از متخصصان حوزه موفقیت و مهارت‌های زندگی بر این باور هستند که توانایی شما برای انجام کاری در دنیا اساساً به میزان توانایی شما در مهار بدن و ذهن به سمت هدف و پس از آن به مهار موقعیتی که در آن هستید بستگی دارد. اما اساسی‌ترین چیزها این است که بدن و ذهن شما نه تنها به بهترین شکل ممکن، بلکه آنطور که شما می‌خواهید عمل کنند. پاکسازی ذهن و موفقیت به این دلیل است که رابطه مستقیم دارند. در این مطل در مورد پاکسازی ذهن و موفقیت صحبت می‌کنیم. در ابتدا به توضیح کلی در رابطه با پاکسازی ذهن و راه‌های پاکسازی ذهن می‌پردازیم و در ادامه به شرح رابطه پاکسازی ذهن و موفقیت می‌پردازیم.

پاکسازی ذهن چیست؟

اگر بخواهیم پاکسازی ذهن را به صورت ساده و قابل درک شرح دهیم می‌توانیم چنین بگویم:

ذهن انسان را به مانند یک اتاق پر از کمد تصور کنید که همه کمدهای آن پر شده و چیزهای دیگری که به این اتاق آورده می‌شود در سطح اتاق پخش شده‌اند. اگر وسایل اضافه درون این کمدها را خارج نکنید و دور نریزد نمی‌توانید چیزهای تازه‌ای را به آن اضافه کنید. پاکسازی ذهن هم به این معنا است که اگر افکار اضافه و نا مرتبط و منفی را از ذهن خود پاک نکنید دچار مشکل شده و نمی‌توانید اهداف مرتبط با هدف خود را به روز کنید.

جند راه حل ساده پاکسازی ذهن

در این بخش به راه‌های ساده در مورد پاکسازی ذهن اشاره می‌کنیم:

سازماندهی ذهن

ذهن نیز به مانند یک خانه یا برنامه کاری نیاز به سازماندهی دارد و نیاز دارد تا بتواند کار خود را به درستی انجام دهد. وقتی ذهن برای یافتن چیزهای مثل کلید، کیف پول و… درگیر شود نمی‌تواند به چیزهای مهم ‌‌‌تر بپردازد در نتیجه برای همه چیز جای مشخصی داشته باشید و برنامه ریزی روزانه را در برنامه خود بگنجانید.

نه بگویید

یاد بگیرد بتوانید به درخواست‌های که از توان شما خارج است نه بگویید. زیرا اگر از عهده کاری بر نیایید باعث می‌شود تا افکار شما درگیر شده و دچار اضطراب و پرش افکار شوید و نتوانید بر کار زندگی و زمان حال خود تمرکز کنید.

تمرکز بر یک کار

سعی کنید در هنگام انجام کار تموم تمرکز خود را بر روی همان کار قرار دهید. وقتی بر روی یک کار تمرکز می‌کنید به شما کمک می‌کند تا بتوانید کار را با روش‌های بهتر و درستی انجام دهید و به هدف نهایی خود برسید.

مواردی که ذکر شد تنها چند نمونه از تکنیک‌های پاکسازی ذهن است. در مجموع می‌توان گفت این تکنیک‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید ذهن خود را از افکار منفی و مزاحم پاک کنید و به کمک پاکسازی ذهن گام بلندی به سوی موفقیت بردارید.

رابطه پاکسازی ذهن و موفقیت

جمله معروفی است که می‌گوید:

“هر چقدر مردم چیزی را بخواهند ارزش آن بیشتر است. هر چه چیزی بیشتر در معرض دید قرار گیرد، سودآورتر می‌شود. هر چه انرژی بیشتری به چیزی وارد شود، قدرتمندتر است.”

دنیا به طور مداوم و بی‌وقفه انرژی ذهنی شما را می‌خواهد. این تنها زمانی مشکل ساز می‌شود که ندانید چه چیزی برایتان اهمیت دارد یا چه چیزی سزاوار فضای ذهن شماست. وقتی تمرکز ندارید، زندگی خود را به چیزهای بی‌اهمیت می‌سپارید. این بی ضرر نیست:  زیرا به سمت آنچه به آن توجه می‌کنیم، می‌رویم. ما با آنچه به طور مداوم جذب و تجربه می‌کنیم رشد می‌کنیم و یاد می‌گیریم. این چیزی است که اکثر مردم متوجه نمی‌شوند.

وقتی ما ذهنی آشفته داشته باشیم و به پاکسازی‌ آن نپردازیم به افکاری که نیاز داریم تا ما را به سمت هدف راهنمایی اجازه رشد و پرو بال گرفتن نمی‌دهیم. در واقع ما به کمک پاکسازی ذهن به افکاری که در جهت اهداف ما هستند اجازه رشد می‌دهیم و بر آن‌ها تمرکز می‌کنیم. این توجه و تمرکز سبب می‌شود تا به اهداف و موفقیت برسیم.

 

جمع‌بندی

در این مطلب در مورد پاکسازی ذهن و رابطه آن با موفقیت صحبت کرده و چند نمونه از راه‌های ساده پاکسازی ذهن را برشمردیم. برای دستیابی به موفقیت به کمک پاکسازی ذهن می‌توانید به دوره‌های پاکسازی ذهن و مهارت های زندگی دکتر ویدا فلاح مراجعه کنید.

منبع

https://isha.sadhguru.org/

https://www.forbes.com/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.