آموزش‌ مهارت‌های زندگی

افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس چیست و راه های افزایش اعتماد به نفس را بشناسید!

اعتماد به نفس یا Self Confidence را ابتدا باید بشناسید تا بتوانید در جهت افزایش اعتماد به نفس خود راه های مختلف و اصولی را تمرین کنید که اگر Self Confidence شما پایین است بتوانید آن را تقویت کنید. درخصوص افزایش و تقویت اعتماد به نفس دوره های مختلفی وجود دارد که چه در خانواده چه در رابطه شخصی خود با همسراتنان می توانید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. دوره های چون افزایش عزت نفس، دوره تفکر عقلانی، دوره اصول گفتگو، دوره هوش هیجانی و … را می توانید با کلیک برروی هرکدام، دوره مربوطه را خریداری کنید.

اعتماد به نفس چیست؟

Self-Confidence به این معناست که یک نفر به توان و توانمندی‌های خودش باور و اعتماد داشته باشد. اعتماد به نفس ابزاری است که ‌می‌توانید در زندگی روزمره برای هر کاری مثل افزایش اطمینان به خود، مدیریت ترس‌ها و انجام کارهایی که واقعا برایتان مهم هستند، از آن استفاده کنید، اما تعداد کمی از افراد می‌دانند اعتماد به نفس مثل یک عضله است و برای تقویتش باید همیشه از آن استفاده کرد، یعنی اگر آن را به کار نبرید، تحلیل خواهد رفت.

انواع اعتماد به نفس عبارتند از :

 • Self Efficacy یا خودکارآمدی (این که احساس کنیم که توانمندی مشخصی در موضوعی داشته باشیم، که بسیار شبیه به موضوع Self Confidence است و در بسیاری از مواقع به جای همین موضوع به کار می‌رود)
 • Self Confidence یا اعتماد به نفس
 • Self Esteem یا عزت نفس (احساس خود ارزشمندی، برای افزایش عزت نفس می توانید از دوره آن استفاده کنید کافیست برروی لینک کلیک کنید)

اعتماد به نفس

راه های افزایش Self Confidence یا اعتماد به نفس :

 • برای اینکه از خودتان بیرون بیایید، از همسر یا دوستی صمیمی‌ بپرسید امروز چه کاری می‌توانید برایش انجام دهید.
 • دقیقا مشخص کنید چه چیزهایی واقعا برایتان مهم است. اگر این چیزها در زندگی‌ تان وجود ندارند، باید آنها را وارد زندگیتان کنید.
 • به باشگاه بروید. اثرات روانی ورزش باعث ایجاد حس خوبی در شما می‌شود.
 • یادگیری کار مفیدی است، پس در یک کلاس ثبت نام کنید و از آن لذت ببرید.
 • وقتی ظاهرتان خوب باشد احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت. لباس‌ها و لوازم مناسب انتخاب کنید، زندگی و کارتان را جوری نظم و ترتیب بدهید که در خور شخصیت شما باشد و احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید، همه‌ اینها باعث تقویت اعتماد به نفس شما می‌شود.
 • به یک رویداد اجتماعی بروید و به جای نگرانی در مورد مسائل خودتان، روی اینکه چطور می‌توانید به دیگران کمک کنید، تمرکز کنید.
 • زبان بدن هر کس نشان می‌دهد که آن فرد چقدر به خودش اطمینان دارد. از چهره‌ بعضی آدم‌ها می‌شود فهمید که حتی خودشان هم خودشان را قبول ندارند! طوری خودتان را نشان بدهید که همه بدانند می ‌توانید هر موقعیتی را مدیریت کنید و بر اوضاع کاملا مسلط هستید.
 • بدون توجه به نتیجه کار، تمامی نیروی خویش را به کار گیرید تا مسئولیتی که به عهده شماست، به برترین نحو انجام پذیرد.
 • در مقابل آینه بایستید و از خود تعریف کنید. این کار در کسب Self Confidence ، بسیار موثر است. هر روز صبح چند دقیقه این کار را انجام دهید. سعی کنید هنگام نگاه کردن در آینه به موارد مثبت چهره خود نگاه کرده و از آن تعریف کنید.
 • سرعت راه ‌رفتن خود را بیشتر کنید. کسی که Self Confidence دارد گام‌های مستحکم بر می ‌دارد و هدفمند راه می‌رود. قوی، قدرتمند و پر انرژی باشید.
 • مهارت‌های ارتباطی خود را گسترش دهید. در واقع خود باوری و Self Confidence ریشه در ارتباط با دیگران دارد. داشتن ارتباط اجتماعی به افراد کمک می‌کند تا واقعیت‌هایی را در مورد خود بدانند. این افراد می‌آموزند که در درون اجتماع برخی از افراد توانایی‌های بیشتر از آن‌ها و برخی دیگر توانایی‌های کمتر از آن‌ها دارندو در واقع آن‌ها می‌آموزند که کم توان‌ترین افراد جامعه در همه ویژگی‌ها نیستند.
 • همیشه لبخند بزنید، بخندید و با آدم‌های مثبت معاشرت کنید تا هم خودتان حس بهتری داشته باشید و هم کسانی که دور و برتان هستند.
 • برنامه‌ ریزی جلوی عملکرد ضعیف را می‌گیرد. هر چقدر آماده‌تر باشید، احساس شایستگی و مهارت بیشتری خواهید داشت و اعتماد به نفستان هم بیشتر می‌شود. آمادگی باعث می‌شود که اتفاق‌های بد و ناگهانی زندگی، نتوانند شما را شکست بدهند.

 

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Facebook
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *