0
02188840056

افسردگی چیست و علائم افسردگی چه هستند؟

هر کدام از ما ممکن است تجربه کرده باشیم که در اوقاتی از روز دچار غم و اندوه شده باشیم، چنین وقت هایی ممکن است حتی حوصله حرف زدن با اطرافیان را هم نداشته باشیم یا ترجیح بدهیم تنها باشیم. این امری کاملا طبیعی است. اما اگر این احساس غم و اندوه از چند روز طولانی تر شود و به چند هفته و چند ماه کشیده شود و در نهایت بر عملکرد طبیعی ما تاثیر بگذارد، ممکن است مسئله چیزی بیش از احساس غم اندوه باشد. در این صورت می‌شود گفت دچار افسردگی شده‌ایم.

لازم به ذکر است هر غمگینی‌ای را نمی‌شود افسردگی نامید، ممکن است شخص افسرده تنها احساس تهی بودن و بی انگیزگی کند، و یا احساس خشم و میل به پرخاشگری داشته باشد. اما اگر این اندوه،یا سایر احساسات و رفتارهای ذکر شده تداوم پیدا کند و زندگی عادی یک فرد را تحت تأثیر قرار دهد و فعالیت‌های روزمره او را کند یا متوقف کند در آن صورت می‌شود گفت که فرد دچار افسردگی شده است.

افسردگی در هر کس علائم متفاوتی دارد، و عموما زمانی رخ می دهد که شما تعداد بیشتری از علائم کلی آن را به صورت همزمان داشته باشید. نشانه های کلی افسردگی شامل موارد زیر هستند،
– عدم تمایل به انجام فعالیت های لذت بخش مانند سابق
– خستگی
– بی میلی نسبت به فعالیت های روزمره.
– مشکلات اشتها و به دنبال آن مشکلات مربوط به وزن
– مشکلات خواب
– احساس درماندگی و نا امیدی
– احساس گناه و بی ارزشی
– تمایل به اندوه و یا گریه کردن و در گروهی دیگر تمایل به پرخاشگری و رفتارهای خشونت آمیز

از مهمترین کارهایی که فرد افسرده می تواند برای خود انجام بدهد، شناسایی علل افسردگی است. اگر اهل نوشتن هستید، دلایل افسردگی خود را بنویسید. در این صورت افکار شما و آنچه موجب افسردگی ‌تان شده است تا حدی آشکار می‌ شود و شما از دلایل درونی خود که شاید تاکنون به آن پی نبرده‌اید، آگاه می‌شوید. بدانید روش های درمانی متفاوتی بسته به علتها و علائم، برای هر فرد وجود دارد.

به عنوان مثال اگر علت افسردگی تان ترس از آینده شغلیتان است، پیدا کردن یک شغل ارضا کننده تر بهتر از مصرف داروهای ضد افسردگی است.
خودتان به روند درمان افسردگی سرعت دهید و اگر فکر می ‌کنید افسرده هستید در کنار شناسایی علل، گرفتن مشاوره و مراجعه به روانپزشک، نکات زیر را در زندگی خود رعایت کنید:

سعی کنید، در محیط زندگی یا کارتان از نور مناسب استفاده کنید و از تاریکی بپرهیزید.
از مشکلی که موجب آزارتان می ‌شود با روانشناس یا یک دوست صمیمی صحبت کنید.
چند ساعت از وقت روزانه خودتان را به سرگرمی مورد علاقه اختصاص دهید.
به موسیقی شادی که از آن لذت می‌برید و باعث تغییر روحیه‌ تان می‌شود، گوش دهید.
برای مراقبه و مدیتیشن زمان بگذارید.
كتابهای خودشناسی مطالعه کنید و ارتباط با خودتان را تقویت کنید.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.