0
02188840056

انواع سوگ در روانشناسی

بسیاری از مردم در مقطعی از زندگی خود نوعی غم و اندوه و فقدان را تجربه می‌کنند. در خواست کمک و شناسایی علائم و نشانه‌های این امر و همچنین درخواست کمک ممکن است برای افراد دشوار باشد. اما دانستن اینکه به چه چیزی باید توجه کنید و شناخت انواع سوگ می‌تواند به شما کمک کند تا حمایتی را که یک فرد سوگوار نیاز دارد ارائه دهید. در این مطلب به بررسی انواع سوگ می‌پردازیم.

انواع سوگ

هنگامی که در زندگی فردی را از دست می‌دهیم دچار غم و اندوه شده و به اصطلاح سوگوار می‌شویم. در این مرحله از زندگی ممکن است دچار مشکلات متعددی شویم که نیاز به کمک برای بهبود داریم. پس بهتر است با انواع سوگ آشنا شویم در این بخش انواع سوگ را بیان می‌کنیم.

سوگ عادی

اولین نوع از انواع سوگ، سوگ عادی است. انجمن روانشناسی آمریکا بیان می‌کند زمانی که زمان فقدان و سوگ بین 6 ماه تا 2 سال طول بکشدمی‌توان آن را سوگ عادی دانست. البته این امر در فرهنگ‌های مختلف متفاوت است. و فرهنگ هم در این امر تاثیر می‌گذارد.

سوگ عدم پذیرش

بسیاری از افراد هنگامی که فردی را ناگهانی از دست می‌دهند دچار حالت عدم پذیرش و انکار می‌شوند. این افراد غم خود را انگار می‌کنند و به مانند گذشته به زندگی خود ادامه می‌دهند. اگر این امر زیاد طول بکشد حتما باید راه درمان را شروع کرد.

با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که روند سوگواری هر کس کمی متفاوت است. بنابراین اگر مشکوک هستید که کسی با سوگ عدم پذیرش دست و پنجه نرم می کند، باید مراقب آن باشید. آن‌ها می‌توانند اندوه خود را به شیوه‌ای ظریف‌تر نشان دهند، اما همچنان در درون خود آشفتگی شدیدی را تجربه ‌کنند.

 سوگ تاخیری

این واکنش اندوه برای مدت طولانی پس از سوگ و از دست دادن فرد آغاز نمی‌شود. گاهی اوقات غم و اندوه با تأخیر و زمانی که با فقدان دیگری روبه‌رو شوند خود را نشان می‌دهد. فقدان دوم به مانند یک ماشه عمل می‎کند و دروازه‌ها ورود فقدان اول را نیز باز می‎کند.

سوگ پیچیده

این نوع از انواع سوگ با احساسات متضاد از دست دادن مشخص می‌شود. به عنوان مثال، غم و اندوه در اثر مرگ یکی از والدین یا همسر.

سوگ تجمعی

غم و اندوه از این نوع در طول زمان ایجاد می‌شود و با تعداد زیادی از دست دادن عزیزان شکل می‌گیرد و سوگ‌ها در یک دوره زمانی نسبتاً کوتاه مشخص بروز می‌کند. اندوه از دست دادن برخی از عزیزان در مواجهه با همه‌گیری کووید نوعی غم و اندوه تجمعی است.

سوگ تحریف شده

سوگ تحریف شده که اغلب با واکنش شدید مشخص می‌شود، واکنش شدید فرد سوگوار را بر می انگیزد. این نوع غم را می‌توان با واکنش عاطفی شدید و اغلب رفتار پرخاشگرانه فرد سوگوار شناسایی کرد. عموما این خشم متوجه خود فرد و گاهی اطرافیان فرد است. در این مواقع مراقب باشید تا فرد سوگوار به خود و یا دیگران آسیب نرساند.

سوگ مهار شده است

در این نوع سوگ از انواع سوگ، فرد هیچ گونه غم و اندوهی را از خود نشان نمی‌دهد و دائما در تلاش است تا با انجام کارهای دیگر غم خود را فراموش کند و از پرداختن به غم اجتناب کنند. این امر اگر زمان طولانی ادامه پیدا کند می‌تواند مشکلات جسمی زیادی مانند درد معده، اختلال در خواب، دردهای عضلانی و سر درد را به همراه بیاورد.

جمع‌بندی

در این مطلب در مورد انواع سوگ صحبت کردیم و انواع سوگ را شرح دادیم تا در هنگام مواجه با سوگ بتوانید آن را کنترل و مدیریت کنید. اگر در غم از دست دادن عزیزان خود هستید و در کنار آمدن با سوگ خود دچار مشکل شده‌اید می‌توانید با مراجعه به دوره‌های غیر حضوری سوگ و فقدان دکتر ویدا فلاح به خود کمک کنید تا به زندگی عادی بازگردید.

منبع

https://www.betterup.com/

Home

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.