0

انواع عزت نفس چیست؟ آیا عزت نفس انواع گوناگون دارد؟

ممکن است بسیاری از ما انسان ها با تعریف صحیح واژه عزت نفس و انواع عزت نفس آشنا نباشیم. این امکان وجود دارد که گاهی واژه عزت نفس را به غلط به کار ببریم.ممکن است تفاوت های عزت نفس و اعتماد به نفس را ندانیم.گاهی به غلط اعتماد به نفس و عزت نفس را به جای یکدیگر به کار می بریم. با تمام این تفاسیر کسی نمی تواند ادعا کند که در جامعه زندگی می کند و با انسان ها در ارتباط است در حالی که با مفهوم عزت نفس و انواع عزت نفس بیگانه است.

عزت نفس یک ویژگی است که از بدو تولد همراه انسان است.با گذشت زمان و قرار گرفتن انسان در جوامع مختلف و در ارتباط با انسان های مختلف این ویژگی می تواند تقویت شود ، تحلیل رود و یا به طور کلی از بین برود.
در ادامه بیشتر در مورد عزت نفس و انواع عزت نفس صحبت می کنیم:

تعریف عزت نفس و انواع عزت نفس

فرض کنید خودمان را به عنوان یک انسان بیرونی در نظر بگیریم.شما چقدر این انسان را دوست دارید؟ چقدر به این انسان احترام می گذارید؟ آیا این انسان برای شما ارزشمند است؟ با توجه به این نکته که این شخص قطعا کامل نیست آیا به او افتخار می کنید؟

پاسخ به پرسش های بالا ما را به تعریف درستی از عزت نفس رهنمون می سازد.این تعریف باعث می شود انواع عزت نفس را بهتر درک کنیم.عزت نفس تمام احساسات مثبت و منفی است که ما نسبت به خود داریم. اگر تحت هر شرایطی خود را دوست داریم و احساس ارزشمند بودن می کنیم.اگر خود را لایق خوشحالی و خوشبختی می دانیم. ما از عزت نفس بالایی برخوردار هستیم.برعکس اگر دائما در حال سرزنش خود هستیم. دائما خود را با دیگران مقایسه می کنیم.از عزت نفس پایینی برخورداریم.
عموما افراد با عزت نفس از شخصیت سالم ، زندگی زناشویی موفق و توانایی بخشش برخوردارند.

انواع عزت نفس

پازل دو تکه ای عزت نفس

به متن زیر دقت کنید تا در ادامه باهم انواع عزت نفس را بشناسیم.
ما می توانیم عزت نفس را یک پازل دو تکه در نظر بگیریم.یک تکه آن مربوط به عزت نفس در زمینه کارآمدی شخصی است. بعد دیگر آن مربوط به عزت نفس در زمینه ارزش شخصی است. یعنی ما به این باور برسیم که در زمینه هایی که برای ما اهمیت دارند ارزشمند هستیم.توانایی لازیم را داریم.در کل بایستی خود را با تمام نقص ها بپذیریم و به خود افتخار کنیم.

انواع عزت نفس

عزت نفس یک مفهوم کلی است.می توان هزاران تعریف برای عزت نفس ارائه داد.در بالا سعی کردیم با بیان ساده ترین تعریف آن ، مفهوم عزت نفس را در ذهن ایجاد کنیم.
با وجود این که عزت نفس یک مفهوم کلی است می توان آن را دسته بندی کرد.در ادامه بیشتر در مورد این دسته بندی ها صحبت می کنیم.
انواع عزت نفس به شکل زیر است.

عزت نفس لحظه ای

عزت نفس یک مفهوم کلی است و می توان از آن به عنوان یک صفت یاد کرد.ما به طور کلی جمله “فلانی عزت نفس خوبی دارد” و یا ” فلانی از عزت نفس پایینی برخوردار است” را به کار می بریم.
خوب است بدانیم که نوعی عزت نفس از انواع عزت نفس قابل بیان است که از آن تحت عنوان “عزت نفس لحظه ای” یاد می کنیم.
عزت نفس لحظه ای احساس عزت نفس در بخش کوچکی از زندگی ما است.عزت نفس لحظه ای به عزت نفس کلی که یک ویژگی در شخصیت ماست ، ارتباط خاصی دارد که در ادامه در مورد آن صحبت می کنیم.
عزت نفس لحظه ای ناشی از شرایط ما در یک لحظه خاص است.

انواع عزت نفس

دو مثال کلی

مثال اول:خود را در یک مهمانی تصور کنید که یک لباس زیبا به تن دارید. کاملا آراسته هستید.از ظاهر خود رضایت کامل دارید.ناگهان شخصی وارد مهمانی می شود و نسبت به ظاهر شما انتقاد تندی می کند.او اذعان دارد که این ظاهر مناسب چنین مهمانی نیست.در این لحظه ممکن است برای دقایقی نسبت به خود احساس بدی داشته باشید.دیگر از آن احساس خوشنودی درونی نسبت به خود خبری نیست.می توان گفت در این حالت عزت نفس لحظه ای شما که یکی از انواع عزت نفس است دچار تزلزل شده است.در حالی که ممکن است به طور کلی انسانی با عزت نفس بالا باشید.

مثال دوم:همه ما این تجربه را داریم که گاهی آن طور که شایسته است نتیجه تلاش های خود را نمی گیریم.ممکن است گاهی به دلیل فشار کار و خستگی و اضطراب ناشی از آن حس کنیم انسان کارآمدی نیستیم.همه این احساسات لحظه ای و مقطعی هستند.این احساسات صرفا عزت نفس لحظه ای ما را سست می کنند.
مثال های بالا توضیحات کلی در خصوص عزت نفس لحظه ای بودند که برعکس آن ها نیز امکان پذیر است. طی این توضیحات متوجه شدیم که عزت نفس لحظه ای ثابت نیست.

عزت نفس به عنوان یک صفت

عزت نفس به عنوان یک صفت یکی از انواع عزت نفس و یک ویژگی ثابت است.در واقع در شرایطی می توان گفت که عزت نفس به عنوان یک صفت برایند تمامی عزت نفس های لحظه ای ماست.
اگر ما از خود خوشنود باشیم و به خود عشق بورزیم عزت نفس بالایی داریم.اگر دائما در حال مقایسه خود با دیگران هستیم.اگر به دیگران اجازه می دهیم رفتار ناشایسته با ما انجام دهند.عزت نفس پایینی داریم.

عزت نفس در یک زمینه خاص

برای همه ی ما پیش آمده است که در یک زمینه خاص عزت نفس داشته باشیم. مثلا شخصی که توانایی خوبی در قصه گویی دارد در این زمینه از خود خشنود است پس می توانیم بگوییم این شخص عزت نفسی در قصه گویی دارد.
عزت نفس در رانندگی ، عزت نفس در نقاشی ، عزت نفس در موسیقی و … مصادیق این نوع عزت نفس هستند. با این تفاسیر می توانیم به شناخت نسبی از انواع عزت نفس بریم.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *