0

اهمال کاری چیست؟ از علل و انواع اهمال کاری چه میدانید؟

تا به حال این سوال برایتان پیش آمده که اهمال کاری چیست ؟ اگر در زندگی خود به طور مرتب از جمله هایی چون “” از هفته بعد باشگاه می‌روم! فردا پروژه ‌ام را تکمیل می کنم! رژیم غذایی ام را از شنبه شروع می ‌کنم! “” استفاده میکنید بدانید که این‌ موارد و بسیاری از مثال ‌های دیگر، نمونه ‌هایی هستند از رفتارهایی که هرروز در زندگی ‌مان اتفاق می‌افتد. رفتارهایی که به نام اهمال ‌کاری شناخته می‌شوند.

برای همه ما ممکن است پیش آمده باشد که کارهایی را به تعویق انداخته باشیم، اما اهمال ‌کاران، به شکل وصف ‌ناپذیری به این رفتار عادت دارند. درواقع اگر توانایی تشویق خودمان به انجام کارهای پراهمیت را نداریم به احتمال زیاد دچار اهمال ‌کاری شده ‌ایم.

اهمال کاری چیست

اهمال کاری چیست ؟

اهمال‌ کاری یا procrastination به معنای به تعویق انداختن و با تأخیر انجام دادن عمدی کارهاست. به آن تنبلی یا سندروم فردا نیز میگویند. چراکه معمولاً از این عبارت استفاده می‌کنیم که “” آن کار را فردا انجام خواهم داد “”. البته قرار نیست لزوما ما آدم تنبلی باشیم و هیچ کاری انجام ندهیم، اما گاهی اهمال‌ کاری می‌کنیم و همین اتفاق منجر به از دست دادن فرصت‌های زیادی می شود.

آیا اهمال کاری همان تنبلی است؟

برخی از پژوهشگران میان اهمال کاری و تنبلی تمایز قائل شده ‌اند و فرد تنبل را نسبت به انجام کار، بی‌میل می‌دانند درحالی‌که فرد اهمال کار غالبا با مشغول شدن به سایر امور از انجام تکلیف اصلی طفره می‌رود. اما در خیلی از مقالات موضوع اهمال‌ کاری با تنبلی یکسان فرض شده است و در بسیاری از مواقع راه ‌کارهای یکسانی برای درمان آنها پیشنهاد شده است که این امر درستی نیست. اهمال کاری و تنبلی در بسیاری از موارد نشانه ‌هایی شبیه یکدیگر دارند اما تفاوت‌ های بسیاری نیز در رفتارهای افراد اهمال ‌کار و تنبل وجود دارد ولی به طور کلی میتوان تنبلی را به نوع گرایشی اهمال کاری ربط داد.

علل اهمال کاری چیست ؟

برنامه ریزی غلط

در بسیاری از موارد علت اصلی اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها، برنامه ریزی غلط است. به این صورت که شما انجام کارهای حیاتی و مهم خود را به بعد از کارهای غیر ضروری تر موکول کنید.

ترس

ترس یکی از اصلی ترین دلایلی است که بسیاری از مواقع یک مانع بسیار مهم و بزرگ در مسیر موفقیت ما به شمار می رود. این ترس ها می توانند کوچک باشند و یا حتی بسیار بزرگ، از ترس سخنرانی کردن در جمع گرفته تا ترس از دست دادن سرمایه در ابتدای شروع یک کار جدید

فرقی نمی کند که ترس شما از کدام نوع باشد. مهم این است که این ترس ها همیشه همراه شما هستند و می توانند تاثیر بسیار زیادی در عملکرد شما داشته باشند. بدون آن که خودتان متوجه شوید. ترس های شما میتوانند به اندازه سال ها در زندگی شما اثر منفی بگذارند. طوری که وقتی به گذشته نگاه می کنید متوجه شوید که چندین بار صرفاً به دلیل ترس هایی که شاید هرگز به واقعیت نمی پیوستند، موقعیت های خوب خود را از دست داده اید و خودتان را از رسیدن به آرزوهایتان محروم کرده اید.

کمال طلبی

اغلب اوقات، دلیل اصلی این‌ که انجام بسیاری از کارها را به روزهای دیگری موکول می ‌کنید، این است که قصد دارید آن را در زمان مناسب و به بهترین شکل ممکن انجام دهید. حقیقت این است که این تعلل، ریشه در کمال ‌طلبی دارد. همین موضوع هم سبب می ‌شود که نتوانید به هیچ یک از کارهایتان برسید چرا که اگر هم تمامی کارهای خود را انجام دهید، باز هم از عملکرد خود رضایت ندارید.

مدیریت نادرست زمان

زمان یکی از بزرگترین سرمایه های ما است که اگر از دست برود نمیتوان آن را باز پس گرفت. برخی معتقدند که وقت طلاست اما من به شما میگویم که وقت از طلا هم با ارزش تر است. طلا را اگر از دست بدهید می توانید با قدری پس انداز دوباره بخرید اما وقت و زمان هیچ بازگشتی ندارد. پس بهتر است قبل از آن که زمان خود را از دست بدهید قدر آن را بدانید. ثانیه های عمرتان را روی مسائل ارزشمند سرمایه گذاری کنید و ناتوانی در مدیریت زمان یکی از بزرگترین دلایل اهمال کاری به حساب می ‌آید.

اهمال کاری چیست

انواع اهمال کاری چیست ؟

  • اهمال کاری گرایشی
  • اهمال کاری شناختی
  • اهمال کاری جسمانی

اهمال کاری گرایشی چیست؟

اهمال کاری گرایشی همان فرار از زحمت و یا به صورت ساده تر تنبلی نیز نامیده می شود. درواقع در این نوع اهمال کاری میخواهیم از انجام دادن یک کار شانه خالی کنیم و نمونه های خیلی پیچیده ای برای فهمیدن این نوع اهمال کاری لازم نیست همین که برای مثال شما برای ناهار غذا داشته باشید اما چون حالِ گرم کردن غذا را ندارید و خود را با چیپس و پفک دم دستتان سیر میکنید یعنی به احتمال زیاد شما اهمال کار گرایشی هستید.

اهمال کاری جسمانی چیست؟

این نوع از اهمال کاری همانطور که نام آن پیداست به مشکلات جسمانی فرد مربوط می شود. برای مثال ممکن است برخی افراد بیماری را بهانه کنند و از انجام دادن کارهایی که لازم و ضروری در جهت پیشرفتشان است، خودداری کنند. در مقابل برخی دیگر هم هستند که با وجود مشکلات جسمی که دارند مانند معلولیت، باز هم دست از تلاش نمی کشند و به مسیر خود ادامه می دهند. نوع دیگری از اهمال کاری جسمانی زمانی رخ می‌دهد که شما مرتب دچار احساس بی حالی و خستگی می کنید و در این حالت بدون شک آنچه که اهمیت دارد این است که تلاش خود را بکنید تا این حالت را رفع نمایید.

اهمال کاری شناختی چیست؟

در نوع اهمال کاری شناختی فرد میخواهد همه چیز بر وفق مرادش باشد تا کاری را شروع کند. درواقع اصلا حاضر نیست تا به خود زحمت زیادی بدهد و شرایط را خودش مهیا کند. برای مثال شما میخواهید در کنکور رتبه خوبی بیاورید اما حاضر نیستید زحمتی بکشید و وقت کافی بگذارید. درواقع این دسته از افراد زحمت گریز هستند و دائما آیه یاس میخوانند که این کار انجام نمی شود پیش از اینکه آن را امتحان کنند و عباراتی مانند “”نمی شه که نمی شه”” یا “” این چیزا جواب نمیده “” را معمولا به کار می برند.

اهمال کاری چیست

نتیجه گیری :

در این مقاله،‌ با ماهیت اهمال کاری آشنا شدید و عللی که می توانند در ایجاد اهمال کاری تاثیر بگذارند را شناختید. اگر مایلید به طور عمیق تری روی اهمال کاری تان کار کنید،‌ میتوانید از نکات و راهکارهای ارائه شده در دوره های رهایی از اهمالکاری، عزت نفس و مدیریت اضطراب در جهت رفع اهمال کاری تان استفاده نمایید.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *