0
02188840056

تاثیرات شادی در زندگی و بدن – از تاثیر شادی بیشتر بدانید!

در زبان فارسی و در فرهنگ‌ های لغات، شادی،شادمانی، سرور، فرح، نشاط و بهجت معمولا به یک معنا به کار رفته ‌اند. از سوی دیگر، ریشه و ماهیت شادی در روانشناسی نیز بیشتر در بحث هیجان خلاصه می‌شود و روانشناسان شادی را جزو هیجانات مثبتی به حساب می ‌آورند که نشان از رضایت باطنی فرد دارد.

چندین نظریه برای توضیح چگونگی اثر شادی بر روی سلامت وجود دارد. بر اساس یکی از این نظریات، احساسات مثبت منجر به رفتارها و تغییرات مثبتی از قبیل ورزش، خواب، رژیم غذایی مغذی، تجربه روابط حمایت ‌گر و مهارت ‌های مقابله با شرایط سخت می‌شود. نظریه‌ دیگر بر این اعتقاد است که احساسات مثبت در جهت کاهش اضطراب و اثرات مضر آن بر بدن عمل می‌کنند.

اگر فکر میکنید شما فرد شادی نیستید بهتر است اول بفهمید که چه چیزی موجبات خوشحالی شما را فراهم می آورد و برای رسیدن به اهدافی که فکر می کنید شما را شاد خواهند کرد، برنامه ریزی کنید. پس از برنامه ریزی دقیق انسجام فکری شما بیشتر و بالطبع خلق و خوی شما بهتر می شود.

شما از اینکه به صورت کاملا هدفمند به دنبال عناصر شاد کننده زندگی تان می گردید، احساس خوبی خواهید داشت.

همچنین خود را در حلقه انسان های شاد قرار دهید. اگر شما در میان افرادی محاصره شدید به چیزی جز افکار منفی نمی اندیشند، آلوده شدن شما به آن طرز تفکر کار آسانی است. به یاد داشته باشید که شادی هم مسری است و شما می توانید این حس خوب را از اطرافیانتان کسب کنید.

آیا شادی یک احساس است یا یک هیجان درونی؟

روانشناس برجسته، دیوید مایرز، نویسنده کتاب پرآوازه «به دنبال شادکامی» در تعریف شادی گفته است «عنصر شادی و رضایت مندی امری شخصی – تربیتی و به عبارتی دیگر اکتسابی است.»

وی توضیح داده است که این احساس لزوما از طریق رسیدن به چیزهای خیلی خاص و برجسته به ‌دست نمی‌آید، بلکه لذت ‌های کوچک بیشتر می‌توانند ما را شادمان بکنند. اگر ما یاد بگیریم که عوامل شادی نسبتاً پایدار (مثل همسر یا دوستانی مهربان و حمایت‌ کننده، شغل مورد علاقه و سازنده، برنامه ‌های تفریحی لذت بخش و منظم و…) را با شادی ‌های کوچک وگذرا(مثل گرفتن یک نمره خوب یا یک تشویق کوچولوی کاری یا رفتن به گردشی کوتاه مدت)بیامیزیم، در آن لحظه‌ها به بالاترین درجات شادکامی نایل می‌شویم.

لذت و شادی به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند :

شادی هدونیک hedonic و شادی یودیمانیک eudaimonic این دو واژه در توصیف شادی به ‌وجود آمده از دو منبع متفاوت به کار می‌رود. شادی هدونیک، از پیروی و تکرار تجربه ‌هایی به دست می‌آید که شخص به ‌واسطه آنها لذت را کسب کرده است. مانند تجارب مثبت بسیاری که از خوردن مواد غذایی عالی یا بو کردن گل‌های زیبا به دست می‌آید. این دست از شادی‌ ها به ‌واسطه برآورده‌شدن تمایلات فردی بروز پیدا می‌کند. شادی یودیمانیک، نوعی از شادی است که از مصرف چیزی به دست نمی‌آید بلکه از یک تلاش مداوم در راستای به ‌دست ‌آوردن نتیجه ‌ای بزرگ‌تر و مهم‌تر به دست می‌آید.

یعنی همان شادی ‌ای که در جهت تلاش برای معنا دادن به زندگی به دست می ‌آوریم، مانند فعالیت‌های اجتماعی و کارهای خیری‌ که برای بهتر شدن زندگی خود یا دیگران انجام می‌دهیم. در مطالعات فوق، دانشمندان در علوم مختلف تلاش کرده‌ اند تأثیرات رفتارهای اجتماعی را  روی سلامت روانی و فیزیکی افراد ارزیابی کنند.

تاثیرات شادی در زندگی و بدن :

مبارزه با استرس

شادتر بودن به معنای احساس استرس و تنش منفی کمتر است. اما استرس یک مساله جسمانی است. هنگامی که استرس دارید، هورمون استرس به نام کورتیزول در بدن ترشح می شود. کورتیزول بیش از حد در قالب فشار خون، طول عمر، و خطر بیماری می تواند آسیب جدی به بدن وارد کند. جدا از ناراحتی، برخی دیگر از عوامل خطرآفرین افزایش دهنده سطوح کورتیزول شامل کمبود خواب، سوء تغذیه، و مصرف بیش از حد کافئین می شوند.

افزایش طول عمر

پس از انجام مطالعات مختلف مشخص شده است که شادی می تواند به واقع طول عمر انسان را افزایش دهد. یکی از مشهورترین مطالعات با حضور گروهی از راهبه ها انجام شد و نشان داد آنهایی که احساس شادی بیشتر در سن جوانی را ثبت کرده بودند، در نهایت طول عمر بیشتری نیز داشتند. در مطالعه ای دیگر در انگلیس، افراد شادتر 35 درصد احتمال کمتری داشت مرگ طی یک بازه زمانی پنج ساله را تجربه کنند. مطالعه ای دیگر که شرایط 7,000 نفر را برای نزدیک به 30 سال دنبال کرد نیز نشان داد افرادی که در ابتدای مطالعه سطوح بالاتر رضایت و شادی را گزارش کرده بودند، به طور کلی احتمال کمتری داشت طی مدت مطالعه مرگ را تجربه کنند.

سیستم ایمنی قوی تر

برخی از مطالعات اولیه، تاثیر شادی بر سیستم ایمنی بدن را مورد مطالعه قرار دادند. استون و همکاران در سال 1987، از قرص هایی استفاده کردند که موجب پاسخ ایمنی بدن شد. نتایج این مطالعه نشان داد، زمانیکه افراد شادتر هستند، سیستم ایمنی آنها قوی تر و با ثبات تر است. از شرکت کنندگان خواسته شد که میزان شادی خود را در طول روزهای مختلف ارزیابی کنند و پس از مصرف قرص های مذکور، بزاق آنها از نظر سطح آنتی بادی آزمایش شد. نتایج نشان داد که افراد شادتر، سطح آنتی بادی بالاتری داشتند. یافته ها نشان می دهد که احساس مثبت و شادی در زندگی می تواند به سیستم ایمنی بدن در برابر موارد بیماری زای خارجی کمک کند و به عبارت دیگر ایمنی بدن را تقویت نماید.

تقویت سطوح انرژی

خندیدن و شادی می تواند اثر شگفت انگیزی در مقابله با احساسات ویران کننده زندگی مانند استرس و خستگی داشته باشد. شادی می تواند استرس را کاهش دهد و فعالیت سلولی سالم را تشویق کند که احساس سبکی و لذت بردن از زندگی را در انسان تقویت می کند.

نتیجه گیری :

در این مقاله،‌ با تاثیرات شادی در زندگی و بدن آشنا شدید. اگر مایلید به طور عمیق تری روی شادی و خوشحالی تان کار کنید،‌ میتوانید از نکات و راهکارهای ارائه شده در دوره های مدیریت اضطراب و ذهن آگاهی در جهت افزایش شادی و خوشحالی تان استفاده نمایید.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.