آموزش‌ مهارت‌های زندگی

تفاوت اضطراب و استرس چیست؟راهکار های عملی برای جلوگیری از اضطراب

تفاوت اضطراب و استرس چیست؟ معمولا اکثریت ما معانی دقیق این دو واژه را نمی دانیم. با تعاریف صحیح این دو واژه آشنا نیستیم. گاهی ندانستن تعریف صحیح واژگان اضطراب و استرس باعث می شود این دو واژه با جای بکدیگر به کار بروند. در واقع چیزی که بین این دو واژه مشترک است منفی بودن آن است. اضطراب و استرس هر دو بار منفی دارند. به ما احساسات منفی منتقل می کنند. زندگی شاد ، عملکرد خوب و خوشحالی را از ما می گیرند.

درست است که دانستن تفاوت این دو واژه حیاتی نیست اما تشخیص آن دو گاهی مهم می شود. تصور کنید یکی از ما به شدت درگیر یکی از آن ها هستیم. در این شرایط ما می توانیم با آشنایی با راه های مدیریت اضطراب و مدیریت استرس در جهت حل این مشکلات قدم برداریم. در ادامه به بررسی معانی و تعاریف اضطراب و استرس می پردازیم. با دانستن این معانی و مقایسه آن پاسخ پرسش ” تفاوت اضطراب و استرس چیست؟ ” را بهتر درک خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید. قبل از آن لازم است بدانید تمام افراد دچار استرس و اضطراب می شوند. شما می توانید برای حل این مشکلات ،از دوره های غیر حضوری ما بهره ببرید . برای شرکت در دوره های غیر حضوری مهارت های زندگی کلیک کنید.

تفاوت اضطراب و استرس چیست؟
آیا می دانید استرس چیست؟

تفاوت اضطراب و استرس چیست؟ در این قسمت یک تعریف از استرس ارائه می دهیم. در این حالت بیشتر متوجه می شوید چرا دچار استرس می شویم؟

استرس یک تجربه موقت و گذرا است. تصور کنید ساعت 7 صبح بدون خوردن صبحانه از خانه بیرون می روید. با گذر زمان احساس گرسنگی شدیدی به شما دست می دهد. به محض خوردن غذا و پاسخ به این نیاز شما دیگر احساس گرسنگی نخواهید کرد. در این حالت نتیجه می گیریم که احساس گرسنگی احساسی گذرا و موقت است. استرس نیز مشابه گرسنگی احساسی گذرا و موقت است.

استرس می تواند در اثر یک تغییر ، یک چالش و یا یک مسیر جدید ایجاد شود. بازه زمانی که ممکن است در آن دچار استرس باشیم و شدت آن به فرد بستگی دارد. استرس اگر کنترل نشود مکن است به اضطراب تبدیل شود. ممکن است در حال تحصیل باشید و فشار دروس و تکالیف زیاد باشند. ممکن است وارد محیط کار جدید شده باشید. هزاران احتمال دیگر وجود دارد. در این شرایط که فشار بیرونی شما را آزار می دهد استرس احساسی طبیعی است. پشت هر استرس یک دلیل وجود دارد. استرس عکس العمل به محرک ها است. در مواجه با استرس ابتدا بایستی منبع استرس را پیدا کنیم. اگر دلیل استرس را پیدا کرده و به آن مسئله پاسخ بدهیم استرس ما از بین می رود.

تفاوت اضطراب و استرس چیست؟
آیا می دانید اضطراب چیست؟

تفاوت اضطراب و استرس چیست؟ در این قسمت یک تعریف از اضطراب ارائه می دهیم. در این حالت بیشتر متوجه می شوید چرا دچار اضطراب می شویم؟

اضطراب احساسی دائمی و همیشگی است. اضطراب رابطه ای مستقیم با روح و روان ما دارد. زمانی که اضطراب را تجربه می کنیم در واقع درگیر یک بیماری روحی و روانی شده ایم. افراد زیادی در دنیا وجود دارند که با اضطراب دست و پنجه نرم می کنند. درواقع اضطراب ، استرس ماندگار است. ممکن است به طور کلی نگران ، ناراحت و آشفته باشیم. ممکن است بی دلیل ترس را تجربه کنیم. و نیاز به استفاده از راه های رهایی از ترس پیدا کنیم که برای شرکت در این دوره می توانید کلیک کنیم. دلیل درست و واضحی برای نگرانی خود نداشته باشیم. در این حالت ما دچار اضطراب شده ایم. پشت اضطراب محرک و دلیل منطقی وجود ندارد. برای حل اضطراب نیاز به تراپیست و جلسات مشاوره داریم.

یکی از دلایل ایجاد اضطراب حل نکردن دلایل ناشی از استرس است. ممکن است تحصیل ما را دچار استرس کند. اگر برای حل این استرس ترک تحصیل کنیم. در واقع صورت مسئله را پاک کرده ایم. تحت چنین شرایطی باعث ایجاد اضطراب در خود می شویم.زمانی که اضطراب داریم نگران مسائلی می شویم که ممکن است هیچ گاه اتفاق نیفتند. مثلا اگر فرزندم امروز تنها از خانه بیرون رود ممکن است تصادف کند. اگر شغلم را از دست بدهم از پس مخارج زندگی برنمی آیم.

آیا حمله پنیک نشانه اضطراب است؟

اضطراب مزمن می تواند تبدیل به حمله پنیک شود. در حمله پنیک شما دچار وحشت و شوک یک دفعه و ناگهانی می شوید. تمام ترس ها و نگرانی ها ناگهان به شما حمله می کنند. ممکن است دچار عرق ، افزایش ضربان قلب ، لرزش و احساس خفگی شوید. حملات پنیک بین 10 الی 20 دقیقه تا حدود یک ساعت طول می کشند. برای حل این مشکل باید از متخصص کمک بگیرید.

مقایسه ای کوتاه میان اضطراب و استرس

تفاوت اضطراب و استرس چیست؟ استرس گذرا و اضطراب دائمی است. پشت استرس یک دلیل منطقی وجود دارد. اما پشت اضطراب دلایل غیر منطقی و اما و اگر وجود دارد. اگر استرس حل نشود به اضطراب تبدیل می شود. اگر در حال استرس صورت مسئله را پاک کنیم باعث ایجاد اضطراب در خود می شویم. استرس با حل مسئله از بین می رود. اضطراب نیاز به تراپیست دارد.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.