آموزش‌ مهارت‌های زندگی

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس در چیست ؟ به کدام یک بیشتر نیاز داریم؟

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس در چیست ؟ کمتر کسی است که در مورد مسائل انسانی دغدغه مند باشد و با این پرسش مواجه نشده باشد.در واقع ما هر روز که از خواب بیدار می شویم و فعالیت های روزانه خود را آغاز می کنیم با این پرسش درگیریم. گاها این نبود آگاهی باعث می شود این دو کلمه را به جای یکدیگر به کار ببریم.در بسیاری از شرایط حتی ممکن گمان کنیم این دو کلمه با هم تفاوتی ندارند.

در حالت کلی اعتماد به نفس بالا دلیل بر عزت نفس بالا نیست.در ادامه به تفصیل هر یک از واژه های اعتماد به نفس و عزت نفس را بررسی میکنیم تا به تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس برسیم.


ما در دوره های مهارت های زندگی قصد داریم مهارت هایی چون اصول گفتگو ، رهایی از ترس ، کنترل اضطراب ، مدیریت استرس و … را به شما آموزش دهیم. شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر روی لینک مرتبط با هر موضوع کلیک کنید.


تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

عزت نفس چیست ؟

دلایل متعددی وجود دارند که ما چرا عزت نفس نداریم؟ عزت نفس در واقع یک آینه است.ما هر لحظه در این آینه خود را میبینیم.اگر خود را زیبا ببینیم و از خود رضایت داشته باشیم عزت نفس داریم.اگر خود را زشت ببینیم و از تصویر خود در این آینه رضایت نداشته باشیم یعنی عزت نفس پایینی داریم.

در تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس باید بگوییم عزت نفس یعنی احترام به خود.یعنی خود را با تمام ویژگی های خوب و بد بپذیریم.عزت نفس یعنی خود را تحت هر شرایطی دوست داشته باشیم.عزت نفس به ما این امکان را می دهد که همواره خود را نسبت به دیگران در اولویت قرار دهیم.توانایی نه گفتن داشته باشیم.در مقابل خواسته های غیر معقول دیگران جواب مثبت ندهیم.به این باور برسیم که تمام انسان ها با یکدیگر تفاوت دارند. خود را با دیگران مقایسه نکنیم.

تعریف عزت نفس

عزت نفس یعنی چقدر به خود ارزش میدهیم.ما همیشه به رفتارمان با دیگران بسیار اهمیت میدهیم.اغلب رفتارمان با خودمان را نادیده میگیریم.رفتار ما با خودمان بسیار مهم است.در واقع همین رفتار ما با خود ما حاکی از عزت نفس ماست.عزت نفس از بدو تولد همراه ما است.ما تصمیم می گیریم آن را تقویت کنیم یا از ریشه بخشکانیم.

افراد با عزت نفس بالا از نظر درونی خوشحال و خوشنود هستند.این افراد برا رضایت و خشنودی نیاز به عوامل خارجی ندارند.افراد با عزت نفس پایین به عوامل خارجی نظیر مواد مخدر،قرص های روان گردان و … روی می آوردند.این افراد عموما تشنه پول و ثروت و پست و مقام و در واقع جاه طلب هستند.افراد با عزت نفس بالا چون از خود راضی هستند از دیگران توقعات بی جا ندارند.در یک کلمه افراد با عزت نفس بالا افراد انعطاف پذیری هستند.

زمانی که عزت نفس خوبی داشته باشیم خود را دوست داریم.از خود راضی هستیم.به خودمان احترام میگذاریم.توانایی پذیرش اشتباهات خود و دیگران را داریم.از دیگران توقعات غیرمعقول نداریم. حال که به دید درستی از عزت نفس رسیدیم بهتر می توانیم دریابیم که تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس در چیست .

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

آیا عزت نفس هم سنگ غرور است؟

عزت نفس یعنی خشنودی از خود.یعنی باور داشتن به توانایی های خود.افراد با عزت نفس به خواهان خوشبختی ، خوشحالی و خوشنودی خود و دیگران هستند.در حالی که افراد مغرور همواره در صدد اثبات خود به دیگران هستند.افراد مغرور خواهان اثبات برتری خود به دیگران هستند. آن ها به منظور اثبات این قضیه گاها به تخریب دیگران می پردازند.پس افراد مغرور رفتار تخریب گر دارند.افراد مغرور در حقیقت چیزی برای عرضه ندارند.آن ها با آسیب و خورد کردن دیگران خود را به معرض نمایش در می آورند.

 

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یعنی اعتماد داشتن به خود.یعنی نسبت به مسیر پیش رو دید مثبت داشته باشیم.یعنی زمانی که می خواهیم یک مسیر را طی کنیم ، به یک هدف خاص دست پیدا کنیم و یا در یک مسیر موفق شویم به توانایی های خود اعتماد داشته باشیم.

ما ممکن است در یک موضوع اعتماد به نفس داشته باشیم و در موضوعی دیگر فاقد اعتماد به نفس باشیم.در واقع اعتماد به نفس تا حدودی به آموخته ها و عملکرد ما بستگی دارد.مثلا یک موسیقی دان بزرگ را در نظر بگیرید این فرد در زمینه موسیقی تماما اعتماد به نفس دارد.حال آن که اگر از این موسیقی دان بزرگ بخواهیم یک نقاشی بکشد در این مسیر ممکن است شاهد اعتماد به نفس او نباشیم.

در واقع گاهی اعتماد به نفس بستگی به مسیر انتخابی و هدف ما دارد.مثلا اعتماد به نفس در ورزش ، اعتماد به نفس در نقاشی ،اعتماد به نفس در نویسندگی و … . اما گاهی اعتماد به نفس بر یک مفهوم کلی دلالت دارد.یعنی به طور کلی ما انسان کارآمدی هستیم یا خیر.کسی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است همواره مشتاقانه آماده پذیرش چالش ها ، مسئولیت های جدید و … پیش رو است.این فرد به خود این فرصت را می دهد تا در مسیر های جدید شانس خود را امتحان کند.

در مورد اعتماد به نفس نظریه های مختلفی مطرح است.برخی بر این باورند که اعتماد به نفس باید در یک موضوع خاص مورد بررسی قرار گیرد. مثلا من در رانندگی اعتماد به نفس خوبی دارم و … .برخی معتقدند می توان آن را هم به صورت جزئی و هم کلی به کار گرفت.

تفاوت عزت نفسو اعتماد به نفس

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس به صورت خلاصه

داشتن اعتماد به نفس لزوما به معنی داشتن اعتماد به نفس نیست.اعتماد به نفس زیرمجموعه عزت نفس است.در شرایطی خاص اعتماد به نفس نیز می تواند منجر به افزایش عزت نفس شود.در واقع اگر اعتماد به نفس ما در زمینه بالا بردن ارزش های فردی زیاد باشد عزت نفس نیز زیاد می شود.در صورتی که اعتماد به نفس ما در جهتی بالا باشد که به ما احساس ارزشمندی بدهد و ما را به دوست داشتن خود ترغیب کند عزت نفس را نیز زیاد می کند.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Twitter
Facebook
LinkedIn
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.