0
02188840056

خیانت و عواقب جبران ناپذیر آن

خیانت و انواع آن

پایه و اساس شروع یک رابطه و شراکت افراد اعتماد است. دوستی‌ها بر این اعتماد تکیه دارند که هر دو سوی رابطه با صداقت در کنار یکدیگر خواهند بود و اغلب زمانی به پایان می‌رسند که به اعتماد خیانت شود. هر نوع رابطه‌ای که برقرار می‌شود حتی روابط تجاری و روابط بین کشورها به شدت به اعتماد متکی است. یکی از بزرگ‌ترین دردها که در رابطه می‌توان تجربه کرد این است که، بفهمید به شما خیانت شده است.
دانستن اینکه شخصی که به او اعتماد کرده‌اید کاری انجام داده است که خلاف تعهداتش در رابطه عمل می‌کند، ویرانگر است. با این حال، آیا خیانت تنها زمانی است که یک نفر با شخص دیگری رابطه جنسی داشته باشد؟ پاسخ منفی است. انواع مختلفی از خیانت وجود دارد که بسیار فراتر از رابطه جنسی است و می‌تواند بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی باشد که ما فکر می‌کنیم. در این مقاله ابتدا به تعریف مختصری از خیانت می‌پردازیم و در ادامه انواع آن را شرح می‌دهیم.

خیانت چیست؟

از دوران کودکی ما اسرار خود را با نزدیک‌ترین دوستان خود در میان می گذاریم. مردم برای بیان پنهانی‌ترین افکار و احساسات خود به یکدیگر تکیه می‌کنند. اعتماد بین انسان‌ها برای برقراری و حفظ رابطه ضروری است. وقتی یکی از طرفین اطلاعاتی که قرار بود محرمانه باشد به اشتراک می‌گذارد به اعتماد طرف مقابل خیانت کرده است.
خیانت را به دو صورت می‌توان تعریف کرد، یکی از منظر لغوی و دیگری از منظر روان‌شناسی که در زیر به شرح هر کدام می‌پردازیم.

تعریف خیانت از منظر لغوی

خیانت یعنی که فردی بر خلاف تعهدات خود عمل کند به طوری که اعتماد طرف مقابل سلب شود. خیانت در واقع بستری است که در آن دروغ، پنهان‌کاری، فریب و… وجود دارد. این واژه در مورد همه روابط صدق می‌کند اما بیشتر در مورد روابط دوستانه و روابط زناشویی به کار می‌رود. خیانت از نظر لغوی یعنی پیمان شکنی، بی وفایی، و زناکاری است.

تعریف خیانت از منظر روانشناسی

خیانت از نظر روان‌شناسی به هر نوع رفتاری گفته می‌شود که فرد به طور عمدی خارج از تعهد خود عمل کند (مثل زمانی که دوست شما راز شما را فاش می‌کند) و معنی آن تنها محدود به روابط بین زن و مرد نیست. خیانت زوجین تنها یکی از انواع خیانت است. در واقع روانشناسان خیانت را چنین تعریف می‌کنند:
زمانی که شما از جانب فردی که به او اعتماد کرده‌اید ضربه احساسی و روحی ببینید، خواه این ضربه آگاهانه باشد یا ناآگاهانه به شما خیانت شده است.
انواع خیانت
این بخش از مقاله به این موضوع می‌پردازد که چه راه‌هایی برای خیانت به شریک زندگی و رابطمان وجود دارد که ممکن است با آن‌ها آشنا نبوده ولی به همان اندازه مضر هستند. مواردی مانند: تعهد مشروط، صمیمیت بدون رابطه جنسی و… که در زیر به شرح هر کدام می‌پردازیم.

تعهد مشروط

فرد همیشه به دنبال چیز بهتری است. به عبارتی فرد با این دیدگاه به رابطه نگاه می‌کند که، من تا زمانی با شما هستم که چیزی یا کسی بهتر سر راه من قرار نگیرد. در این شرایط فرد به طور کامل درگیر رابطه نیست و هر حادثه‌ای می‌تواند صمیمت بین طرفین را کم کند.

صمیمیت بدون رابطه جنسی

گاهی اوقات افراد با شخص سومی وارد رابطه می‌شوند مثلا یک دوست در محل کار، کافه، باشگاه و… که با او اطلاعات شخصی خود را در میان می‌گذارند که باعث می‌شود شریک فعلی آن‌ها احساس ناراحتی کند.

دروغ گفتن

دروغ گفتن و عدم صداقت باعث از بین رفتن امنیت در رابطه می‌شود. حتی اگر فقط به خاطر پیشگیری از درگیری باشد، می توانند به رابطه آسیب بزند. دروغ‌هایی که برای حفظ صلح گفته می‌شود، نقض اعتماد است.

اتحاد علیه شریک

هنگامی که یک فرد، اعضای خانواده، دوستان یا شخص ثالثی را در تصمیم‌گیری‌ها و مسائل شخصی بین دو طرف دخیل می‌کند، دائماً از همسر، دوست، شریک زندگی و… انتقاد می‌کند، یا با والدین خود یا شخص دیگری در برابر طرف مقابل متحد می‌شود و… هم نوعی از خیانت به شمار می‌رود.
مواردی که ذکر شد تنها چند نمونه از انواع خیانت است.
جمع بندی
همیشه دو کلمه اعتماد و خیانت در کنار هم استفاده می‌شوند. پایه و اساس روابط را اعتماد شکل می‌دهد اما اگر از اعتماد یک فرد سوءاستفاده شود وارد فاز خیانت می‌شود. بسیاری از افراد خیانت را فقط در روابط زناشویی می‌دانند اما خیانت در هر رابطه‌ای می‌تواند اتفاق بیافتد. در این مقاله به تعریف جامعه‌ای از خیانت و انواع آن پرداخته‌ایم. یکی از بهترین و کارآمد‍ترین روش‌ها برای مواجه با خیانت مراجعه به مشاوران و روانشناسان است. مرکز مشاوره و مهارت‌های زندگی دکتر ویدا فلاح با برگزاری دوره‌ غیر حضوری رابطه بدون خیانت شما را در این مسیر همراهی می‌کند.

منبع
https://notesread.com
https://oureverydaylife.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.