0
02188840056

داستان آزمایش کوسه در مخزن آب

براى يك آزمايش تحقيقاتى، يك زيست شناس دريايي كوسه اى را در يك مخزن بزرگ آب قرار داد و تعدادى ماهى كوچك را براى طعمه داخل مخزن ريخت. كوسه به سرعت به ماهی ها حمله كرد و آن ها را خورد.

سپس او داخل مخزن، یک دیوار شيشه اى قرار داد که مخزن را به دو بخش جدا می كرد، يك طرف كوسه و در طرف ديگر ماهي هاي كوچك را وارد مخزن کردند، دوباره كوسه به سمت ماهي ها حمله كرد اما این بار به شدت با شيشه بر خورد كرد. اما باز كوسه به حمله خود ادامه داد و هر بار با همان ضربه مواجه مى شد. ماهى ها به شنا ادامه مى دادند بدون اينكه آسيبى به آنها وارد شود.

زيست شناس اين آزمايش را چندبار طي چند هفته انجام داد. در هر بار حالت تهاجمى كوسه كمتر شد تا در نهايت از حمله خسته شد و دیگر به سمت ماهی ها و دیوار شیشه ای نرفت.

سپس این دیواره را برداشتند، و بار دیگر ماهی هایی به داخل مخزن انداختند اما کوسه دیگر حمله به ماهي ها نكرد، با باور اينكه هنوز بين آنها مانعي وجود دارد و تلاش رسیدن به ماهی ها تلاشی بی فایده است.

این امر در زندگی ما انسان ها هم بسیار پیش می آید. بسیاری از ما وقتى با موانع و مشكلات در زندگيمان رو به رو مي شويم، دست از تلاش برمى داريم و مانند كوسه، فكر مى كنيم چون در گذشته شكست خورده ايم و ناموفق بودیم، پس هميشه ناموفق خواهيم ماند. و این باعث می شود در تجربیات متفاوت بعدی هم معتقد بمانیم که موانع و محدودیت ها وجود دارند، حتى وقتی هیچ مانعی بر سر راهمان وجود ندارد.
.
.
.
آيا شما هم وقتی با هدف بزرگ یا به ظاهر دشواری روبه رو می شوید همین طور رفتار مي كنيد؟

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.