0

داستان آزمایش کوسه در مخزن آب

براى یک آزمایش تحقیقاتى، یک زیست شناس دریایی کوسه اى را در یک مخزن بزرگ آب قرار داد و تعدادى ماهى کوچک را براى طعمه داخل مخزن ریخت. کوسه به سرعت به ماهی ها حمله کرد و آن ها را خورد.

سپس او داخل مخزن، یک دیوار شیشه اى قرار داد که مخزن را به دو بخش جدا می کرد، یک طرف کوسه و در طرف دیگر ماهی های کوچک را وارد مخزن کردند، دوباره کوسه به سمت ماهی ها حمله کرد اما این بار به شدت با شیشه بر خورد کرد. اما باز کوسه به حمله خود ادامه داد و هر بار با همان ضربه مواجه مى شد. ماهى ها به شنا ادامه مى دادند بدون اینکه آسیبى به آنها وارد شود.

زیست شناس این آزمایش را چندبار طی چند هفته انجام داد. در هر بار حالت تهاجمى کوسه کمتر شد تا در نهایت از حمله خسته شد و دیگر به سمت ماهی ها و دیوار شیشه ای نرفت.

سپس این دیواره را برداشتند، و بار دیگر ماهی هایی به داخل مخزن انداختند اما کوسه دیگر حمله به ماهی ها نکرد، با باور اینکه هنوز بین آنها مانعی وجود دارد و تلاش رسیدن به ماهی ها تلاشی بی فایده است.

این امر در زندگی ما انسان ها هم بسیار پیش می آید. بسیاری از ما وقتى با موانع و مشکلات در زندگیمان رو به رو می شویم، دست از تلاش برمى داریم و مانند کوسه، فکر مى کنیم چون در گذشته شکست خورده ایم و ناموفق بودیم، پس همیشه ناموفق خواهیم ماند. و این باعث می شود در تجربیات متفاوت بعدی هم معتقد بمانیم که موانع و محدودیت ها وجود دارند، حتى وقتی هیچ مانعی بر سر راهمان وجود ندارد.
.
.
.
آیا شما هم وقتی با هدف بزرگ یا به ظاهر دشواری روبه رو می شوید همین طور رفتار می کنید؟

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *