0
02188840056

درمان اضطراب با استفاده از راهکارهای ساده

تصور مردم از دنیای ماشینی امروز که با سرعتی بی وقفه در حال پیشرفت است این می باشد که تکنولوژی و زندگی مدرن آسایش و آرامش را به همراه خواهد داشت و این موضوع باعث می شود فشار روانی کم شده و از استرس و اضطراب شدید شما کاسته شود اما واقعیت چیز دیگری است. همین دنیای مدرن پر از تنش و اضطراب است و شما اگر توانایی مدیریت احساسات، عواطف و رفتارتان را نداشته باشید ممکن است آسیب ببینید. با ما در مقاله درمان اضطراب با استفاده از راهکارهای ساده همراه شوید تا بتوانید از پسِ مدیریت کردن اضطراب هایتان با استفاده از راه های آسان برآیید.

اضطراب چیست؟

اضطراب، احساسی طبیعی است که تقریبا همگی ما آن را تجربه می‌کنیم و علی ‌رغم تصور نادرستی که وجود دارد، گاهی ‌اوقات، اندکی اضطراب واقعا لازم و ضروری است؛ مثلا داشتن اندکی اضطراب به خاطر آزمونی که پیش‌ِ رو دارید، شما را مجبور میکند تا با احساس مسئولیت بیشتری درس بخوانید، کمی نگرانی پیش از تصمیم‌های حساس زندگی‌تان، مانند ازدواج و انتخاب شغل، شما را به هوشیاری و تمرکز بیشتری به هنگام تصمیم‌گیری مجهز می‌کند. اما بدیهی است هرچیزی که از حد طبیعی ‌اش فراتر رود، زیان ‌بار و خطرناک می‌شود.

درواقع اضطراب واکنش طبیعی انسان ‌ها در برابر فشار روانی است و همه‌ ما در موقعیت ‌های تهدیدآمیز یا فشارهای زندگی کم و بیش آن‌ را تجربه کرده ‌ایم.

درمان اضطراب

علائم داشتن اضطراب :

 1. عرق کردن کف دست‌ها
 2. کف پاها
 3. زیر بغل
 4. خشکی گلو
 5. احساس سرگیجه
 6. تنگی نفس
 7. تند شدن تنفس
 8. افزایش ضربان قلب
 9. برانگیختگی
 10. تاری دید
 11. سر درد کمربندی از شقیقه ‌ها تا پیشانی،
 12. مشکلات گوارشی مانند سوزش معده، چنگ زدن معده و ‌دل‌درد
 13. ناتوانی در بلع

علت ایجاد اضطراب چیست؟

عوامل محیطی و اجتماعی :

عوامل اجتماعی و ارتباطی بسیاری باعث به وجود آمدن اضطراب در افراد می شود، مانند مشکلات خانوادگی، احساس جدایی و طرد شدگی، … از عوامل محیطی می توان تغییرات ناگهانی و غیر منتظره را، همچون زلزله، بیماری، مرگ یکی از نزدیکان، … نام برد.

عوامل ژنتیکی و ارثی :

یکی از مهم ترین عوامل اضطراب، ژنتیک است و احتمال اضطراب در فرزندان افراد مضطرب بسیار بالا است. البته الگو قرار دادن رفتار پدر و مادر، یادگیری و تکرار کار های آنان نقش مهمی در اضطراب فرزندان دارد (عامل اجتماعی)، ولی تحقیقات و بررسی های انجام شده بر روی حیوانات و دو قلو هایی که با هم یا جدا از هم زندگی می کنند و از والدین مضطرب به دنیا آمده اند، نشان می دهد که عوامل ژنتیکی نیز بسیار مؤثر اند.

عوامل زیست شناختی و جسمانی :

در افراد مضطرب، میزان بعضی از هورمون های موجود در خون غیر عادی است. بنابراین هر آن چه که باعث اختلال در سیستم هورمونی شود، برای بدن خطر محسوب می شود. بارداری، کم کاری یا پر کاری تیروئید، پایین بودن قند خون، وجود غده ای در غدد فوق کلیوی که هورمون اپینفرین تولید می کند و بی نظمی ضربان قلب از این عوامل هستند.

درمان اضطراب با ورزش :

ورزش یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای مقابله با اضطراب انجام دهید. ممکن است متناقض به نظر برسد ، اما قرار دادن استرس جسمی بر روی بدن از طریق ورزش می تواند استرس روحی را از بین ببرد. افرادی که به طور منظم ورزش می کنند نسبت به افرادی که ورزش نمی کنند کمتر دچار اضطراب می شوند. سعی کنید یک تمرین ورزشی یا فعالیتی را که از آن لذت می برید پیدا کنید ، مانند پیاده روی ، رقص، کوه نوردی یا یوگا

درمان اضطراب با خنده :

وقتی می خندید احساس اضطراب خیلی کاهش می یابد. خندیدن برای سلامتی شما مفید است و باعث از بین بردن تنش با شل شدن عضلات در دراز مدت می شود همچنین می تواند به بهبود سیستم ایمنی و خلق و خوی شما کمک کند.

درمان اضطراب

درمان اضطراب با زندگی در زمان حال :

به جز کلمات درون این مقاله، در این لحظه به چه چیزی فکر می کردید؟ آیا نگران قرار ملاقاتی هستید که هفته آینده دارید؟ آیا استرس حل کردن مسائل مالی مثل اجاره خانه و قبض آب و برق و یا هزینه مدرسه بچه ها و قسط ماشین را دارید؟ و یا وسواس این را دارید که آیا می توانید پدر یا مادر خوبی برای فرزندان تان باشید؟ اگرچه هنوز فرزندی ندارید و اصلا به زودی قصد بچه دار شدن را هم ندارید!

اضطراب افکار شما را به آینده ‌ای وحشتناک که هنوز اتفاق نیفتاده می‌برد. سعی کنید خود را به همان جایی که اکنون هستید، برگردانید. انجام تمرین ‌های خودآگاهی می‌تواند به شما کمک کند.

برای زندگی در زمان حال، به شما استفاده از دوره آنلاین روانشناسی به سوی ذهن آگاهی را پیشنهاد میکنیم برای شروع کافیست برروی لینک کلیک کنید.

از دیگر راه های درمان اضطراب :

با ترس هایتان روبرو شوید :

بعضی از درمانگرها دریافته ‌اند که یکی از سلاح‌ های کلیدی در نبرد با استرس و اضطراب، توانایی مواجهه با ترس‌ هایمان است. اضطراب تا حدود زیادی بین تهدید دریافت ‌شده و توانایی دریافت شده شما برای غلبه بر آن است. بنابراین اگر یاد بگیرید که زودتر و مکررا با ترس‌ هایتان روبرو شوید، می‌توانید بر آنها غلبه کنید. از ارتفاع می‌ترسید؟ در یک کلاس ضخره ‌نوردی یا کوه نوردی ثبت نام کنید و خودتان را به مبارزه و چالش عادت دهید.

نفس عمیق بکشید :

یک ابزار مفید برای درمان اضطراب و جلوگیری از حملات اضطرابی و ترس شدید، تنفس عمیق است. تنفس نشان‌گر بسیار خوبی است که میزان اضطراب شما را در طول روز نشان می‌دهد. نفس ‌های کوتاه و سطحی نشان‌ دهنده‌ وجود استرس و اضطراب در مغز و بدن است. اما در مقابل، نفس کشیدن آگاهانه به همراه تنفس بلند و عمیق کمک می‌کند تا پیام‌هایی به مغز فرستاده شود که مغز را از تشویش و اضطراب دور کند.

 با کافئین خداحافظی کنید :

یک استکان قهوه، شکلات یا حتی کوکا کولای تگری شاید به شما حس خوشایندی بدهنداما اگر کافئین، داروی شما باشد، می تواند اضطراب شما را وخیم تر کند. کافئین به سیستم عصبی یک شوک می دهد، که می تواند باعث بالا رفتن یکدفعه‌ سطح انرژی شما شوداما زمانی که تحت فشار هستید، این انرژی نه چندان مثبت می تواند منجر به حملات اضطرابی در شما بشودحال، شاید ایده کنار گذاشتن نوشیدنی کافئین دار مورد علاقه شما هم شما را ناراحت و منقلب کند، اما لازم نیست یک جا کافئین را کنار بگذاریدمیانه روی و تعادل در هر موضوعی، اصلِ یک زندگی سالم است.

وعده های غذایی خود را حذف نکنید :

اگر اضطراب در شما باعث احساس تهوع می شود، احتمالا فکر کردن به خوردن غذا مانند عذاب الهی استاما حذف کردن یک وعده غذا می تواند اضطراب شما را وخیم تر کندزمانی که شما وعده ای از غذا را حذف می کنید،‌ قند خون تان افت می کند،‌ که این خود باعث ترشح هورمون استرس به نام کورتیزول در شما می شودکورتیوزل در شرایط پرخطر یا پرفشار به شما کمک می کند تا بهتر عمل کنید، اما اگر همین حالا هم مستعد اضطراب هستید، این هورمون حال شما را بدتر می کند.

درمان اضطراب

نتیجه گیری :

در این مقاله،‌ با راه های درمان اضطراب آشنا شدید و مواردی که می تواند به کاهش استرس و اضطراب در شما کمک کند را شناختید. اگر مایلید به طور عمیق تری روی خودتان و راه های درمان اضطراب کار کنید،‌ میتوانید از نکات و راهکارهای ارائه شده در دوره های مدیریت استرس و مدیریت اضطراب در جهت کاهش اضطرابتان استفاده کنید.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.