0
02188840056

راز روابط موفق

راز روابط موفق

به گفته ادم گرنت، مولف کتاب “داد و ستد: رویکردی انقلابی در زمینه موفقیت”، مردم به سه دسته تقسیم می شوند: دهندگان، معامله گران و گیرنده‌ها. مطالعه گرنت بر روابط رمانتیک متمرکز است. به گفته او، آن دسته ای که شما به آن متعلقید می تواند به خوبی موفقیت و شادمانی شما را در رابطه تان تعیین کند. با اینکه این امر ممکن است برای برخی افراد عجیب به نظر برسد، دهندگان معمولا افراد جذاب رابطه به شمار می آیند و با احتمال بیشتری در رابطه دراز مدت باقی می مانند. البته این بستگی دارد به اینکه آنها چقدر دهندگان هوشمندی باشند.

دهندگان آن دسته از افرادی هستند که انگیزه اصلی شان مراقبت از دیگران است، و اینکه اطمینان حاصل کنند که دیگران خوشحال و راضی اند. در رابطه، این افراد آنهایی هستند که همیشه به فکر هدیه برای طرف مقابل هستند و علایق او را مد نظر قرار می دهند و همیشه به این فکر می کنند که “چه کار دیگری می توانم برایش انجام دهم؟” این افراد همسرانی فوق العاده اند. گرنت در کتابش می نویسد که، همه مایلند دهندگان را در اطرافشان داشته باشند زیرا دهندگان همیشه از دادن خوشحالند و به فکر دیگرانند. آنها رابطه را به عنوان فرصتی برای مراقبت و کمک به دیگران می شناسند.

دهندگان معمولا وقتی در رابطه ای ناراضی و ناخوشنود باشند به این فکر می افتند که خودشان اشکالی دارند. اینها افرادی هستند که خود را شایسته دوست داشته شدن نمی دانند زیرا همه بار رابطه را بر دوش خودشان گذاشته اند (به جای مسئولیت دادن به همسرشان). این افراد ممکن است در نهایت از بخشیدن به دیگران بدون در نظر گرفتن خودشان و بدون گرفتن حمایتی که در یک رابطه نیاز دارند، خسته و فرسوده شوند.

دهندگان افرادی جذاب هستند. در تحقیقات متعددی نشان داده شده که هم زن ها و هم مردان مهربانی را یکی از جذاب ترین ویژگی های شخصیتی می پندارند. به علاوه، دهندگان به احتمال بیشتری در رابطه ابراز احساسات می کنند، و این ویژگی ای است که در عین افزایش طول عمر فرد، باعث موفقیت دراز مدت رابطه می شود.

معامله گرها معمولا به دنبال تعادل در دادن هستند. هرگاه این افراد چیزی را می بخشند، این بخشش را با انتظار دریافت چیزی در ازای آن انجام می دهند. زمانی که آنها چیزی دریافت می کنند، احساس می کنند باید چیزی در ازایش بدهند. این افراد معمولا رابطه را مانند یک معامله بازرگانی می بینند و آنها عمدتا همان افرادی هستند که می گویند، “من این کار را برایت انجام دادم ولی تو حاضر نشدی آن کار را برایم بکنی.” یا، “تو آن چیز را خریدی، حالا نوبت من است.”

گیرندگان از اسمشان مشخص است. آنها معمولا زمانی با دیگران برخورد خوبی دارند که به نحوی در رسیدن به اهدافشان به آنها کمک یا سودی رسانده باشند. جالب اینجاست که این افراد معمولا در روابط سطحی افرادی جذاب و اثرگذار به نظر می رسند. آنها در نگاه اول شبیه دهندگان به نظر می رسند. آنها می دانند که چگونه بر جمع اثر بگذارند و آنها را فریب دهند. اما در پس ظاهرشان صرفا به دنبال منافع شخصی خود هستند. شما می توانید گیرندگان را از نحوه برخوردشان با افرادی که معتقدند هیچ سودی در زندگی شان ندارند شناسایی کنید. اگر احساس می کنید در رابطه تان شیره وجودتان کشیده شده است، بدانید که در رابطه با یک گیرنده هستید. زمانی که چنین فردی احساس کند همه آن چیزی که لازم داشته از شما گرفته، شما را در دسته “بی اهمیت” های زندگی اش قرار می دهند.

کدامیک در رابطه موفق ترین ها هستند و کدامیک کمتر از همه موفقند؟

تحقیقات نشان می دهند که شادترین و موفق ترین افراد در روابط، دهندگان هستند. و کدام گروه کمتر از همه موفقند؟ باز هم دهندگان! چرا؟ دهندگانی که یاد می گیرند به طور موفقیت آمیزی با گیرندگان و معامله گرها تعامل داشته باشند بسیار موفق می شوند. همه عاشق دهنده ها هستند، به آنها اعتماد می کنند و در شرایط لازم از آنها حمایت می کنند. پس در این صورت چرا دهنده ها کمترین موفق ها نیز هستند؟ زیرا برخی از دهنده ها نمی دانند چگونه با دیگران تعامل داشته باشند و در نتیجه مورد سوء استفاده قرار می گیرند. اگر شما دهنده باشید، حتما تا به حال حداقل یک بار چه به لحاظ شغلی و یا شخصی این موقعیت را تجربه کرده اید.

رابطه ای میان یک دهنده و یک گیرنده را تصور کنید. در این رابطه در نهایت دهنده خسته و مستاصل می شود از اینکه همه اندوخته ها، زمان و انرژی اش را صرف فردی کرده است که همیشه بیشتر می طلبد و به ندرت یا هرگز به نیازهای طرف مقابلش اهمیت نمی دهد.

خوب چه عاملی یک دهنده موفق را متمایز می کند؟ گرنت یک توصیه می کند و آن این است که “دهنده ای هوشیار” باشید. در چه موردی هوشیار باشیم؟ در این مورد که بدانیم در دنیا سه دسته افراد دهنده، گیرنده و معامله کننده وجود دارد. رفتار و گفتار دیگران را مشاهده کنید تا متوجه شوید هر فرد متعلق به کدامیک از این دسته هاست. در هیچ رابطه ای زود قضاوت نکنید (همانطور که گفتیم گیرندگان استاد جذابیت در نگاه اولند). بعد از آن چطور؟ در یک رابطه غیررومانتیک، می توانید با معامله گران و گیرندگان یک برخورد معامله گرانه داشته باشید (البته می دانم که این برای یک دهنده چقدر دشوار است!)

در روابط رومانتیک چطور؟

به گفته ادم گرنت، “در اغلب روابط رمانتیک موفق، هردو طرف رابطه دهنده هستند. به عبارت دیگر، زمانی رابطه رمانتیکی خوب پیش می رود که معامله گران و گیرندگان نیز بر دهنده بودن تمرکز کنند.” هردو طرف رابطه ممکن است به روش های متفاوتی دهنده باشند، اما آنها باید مایل باشند که یکدیگر را بدون توقع چیزی در ازایش حمایت کنند. در نهایت، اگر اوضاع خیلی خارج از تعادل رود، همه ما به سمت معامله گر بودن متمایل می شویم.” رابطه ای را تصور کنید که در آن دو طرف رابطه همیشه به نیازهای یکدیگر اهمیت می دهند. زمانی که دعوا یا بحثی پیش بیاید، هر دو نفر می گویند “متاسفم، تقصیر من بود”. در این صورت هردو نفر با داشتن بهترین نیت در مقابل شریک زندگی شان رفتار می کنند. هم گیرنده ها و هم معامله گرها هردو به دنبال همسری دهنده هستند، بنابراین اگر شما دهنده هستید، سعی کنید همسری دهنده نیز پیدا کنید، زیرا شایستگی اش را دارید.

اگر خود را گیرنده یا معامله گر یافتید، اول از همه، به خاطر صداقت تان به شما تبریک می گوییم. البته برای شما نیز بهترین شریک زندگی یک دهنده است. البته به شما توصیه می کنم که خود نیز تبدیل به یک دهنده شوید. زیرا موفق ترین و شادترین رابطه، رابطه میان دو دهنده است. در رابطه بین گیرنده و دهنده، دهنده بعد از مدتی خسته و ناامید از رابطه و تلاش یک طرفه اش در رابطه می شود بدون اینکه حمایتی از طرف مقابل دریافت کند. درباره معامله گر نیز، توقع از طرف مقابل برای جبران لطفی که به او شده شما را آزار خواهد داد. از این روست که رابطه بین دو دهنده رابطه ای بی همتاست.

دهنده ها، اگر مراقب باشند تا مورد سوء استفاده قرار نگیرند، موفق ترین و شادترین افراد در رابطه هستند. تحقیقات گسترده ای نشان داده است که زندگی ای همراه با محبت و خدمت به دیگران منجر به احساس غنای بیشتر، در عین سلامت و شادمانی بزرگتری می شود. اگر مایلید خوشحال و موفق باشید، لازم است که دهنده شوید اگر هم اکنون نیستید.

برگرفته از کتاب دهنده ها و گیرنده ها نوشته ادم گرنت

ترجمه مارال شیخ زاده

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.