0
02188840056

راهکارهایی برای سالم و شاد زیستن

راهکارهایی برای سالم و شاد زیستن

به گفته رایان هاوز، دارای دکتری روانشناسی کلینیکی، “تندرستی مرتبط است با تعادل، درک شدن، پذیرش و رشد مستمر.” در ادامه 15 روش برای حفظ و افزایش تندرستی به شما ارائه می شود.

1. عواطف خود را بپذیرید. برخی از متخصصین چنین استدلال می کنند که اغلب مشکلات فیزیکی، ذهنی و ارتباطی ما ناشی از ناتوانی در ابراز احساسات و عواطف مان به شیوه ای بهینه است. هاوز می گوید، “ما انکار می کنیم، فرافکنی می کنیم، مغلطه می کنیم، خود را با داروها بی حس می کنیم، الکل مصرف می کنیم، با غذاهای فست فود خود را مشغول کرده، و در نهایت عصبانیت، ناراحتی و ترس را در خود سرکوب می کنیم.”

برخی از مردم انرژی بیشتری صرف فرار از احساسات شان می کنند در حالی که برای روبه رو شدن با همین احساسات و عواطف، انرژی کمتری لازم داشتند. بهتر است به خودتان اجازه روبه رو شدن با عواطف خود را بدهید. هاوز ادامه می دهد، “وقتی که گارد خود را پایین می آورید و به خودتان اجازه می دهید تا احساسات ناراحتی و آزردگی را به طور کامل احساس کنید، به طور قویتری می توانید بر موقعیت متمرکز شوید و در نتیجه بهتر علت آزردگی تان را کشف کنید و راه حلی برایش بیابید.

نوشتن درباره احساسات منفی نیز موثر است. تحقیقات نشان داده اند افرادی که درباره احساسات عمیق شان می نویسند کمتر افسرده می شوند و در مقایسه با قبل از زمانی که شروع به نوشتن کرده بودند بیشتر نسبت به زندگی مثبت اندیش اند.

2. هر روز ریسک کنید. داشتن ساختار و روتین برای زندگی لازم و مهم است. اما در عین حال ممکن است شما را در یک چرخه تکراری گرفتار کند و تکراری زندگی کردن به معنای توقف رشد و تکامل است. به عقیده هاوز، ریسک های به خصوصی می تواند برای زندگی ای شادمان، سالم و حتی مفید باشند.

“با ریسک کردن روزانه خود را به چالش بکشید، خواه این ریسک، صبحت کردن با فردی جدید باشد، ابرازگری باشد، اعتماد به یک نفر باشد، رقص یا هر کاری باشد که کمی شما را از محدوده های راحتی تان خارج کند.”

3. در لحظه حال باشید. سلامت ذهنی زمانی که به دنبال مقصر اتفاقات گذشته می گردیم و مسئولیت زندگی و کارهایمان را در همین لحظه نمی پذیریم به خطر می افتد.

4. درون نگری کنید. زندگی را بدون نیم نگاهی انداختن به آنچه روی می دهد و ارزیابی علت های آن ها نگذرانید. به طور منظم از خود بپرسید “آیا من در زندگی ام چیزی را انکار و یا نسبت به موردی مقاومت می کنم؟” یکی از راهکارهای درون نگری این است که در ذهن تان یک قدم به عقب بردارید و ببینید افکار، احساسات و رفتارهایتان از کجا می آیند. در این صورت می توانید آگاهانه تر هریک از این موارد را انتخاب کنید.

5. بخندید. گاهی ما زندگی را بیش از اندازه جدی می گیریم. در تحقیقی نشان داده شده است که کودکان روزانه به طور متوسط 200 بار می خندند در حالی که بزرگسالان روزانه به طور متوسط 155 بار می خندند. به شما توصیه می کنیم فیلم ها، برنامه ها و بازی های خنده دار و کمدی را بیشتر در برنامه هایتان بگنجانید.

6. ارزش های شخصی تان مشخص کرده و براساس آنها زندگی کنید. ارزش های فردی شما حکم جی پی اس درونی شما را بازی می کنند که شما را در زندگی هدایت می کنند، به شما کمک می کنند تا در مسیر درست باقی بمانید و تصمیمات درست را اتخاذ کنید. شناختن و زندگی کردن براساس ارزشهایتان شما را به سمت احساس تعادل، اعتماد به نفس و اغنا هدایت می کند.

7. نقاط قوت خود را بشناسید و از آنها استفاده کنید. استفاده از نقاط قوت تان باعث می شود احساس انرژی و قدرت کنید و برای اقداماتی که شما را بهتر و موثرتر به سمت موفقیت هدایت می کنند آمادگی بیشتری پیدا کنید.

8. نسبت به افکار خود هشیار باشید. گاهی بدون اینکه خودمان متوجه شویم، در چرخه ای از افکار منفی گیر می افتیم، بدون اینکه بدانیم چنین چرخه ای از کجا شروع شده است. این افکار نه تنها حال ما را خراب می کنند، بلکه به تدریج برایمان تبدیل به واقعیت نیز می شوند.

خوشبختانه، می توانیم این افکار را شناسایی کنیم و ببینیم که آنها حقیقت مسلم نیستند، بلکه قابل تغییرند.

9. شکرگزاری را تمرین کنید. زمانی که از نقطه نظر سپاسگزاری زندگی را مشاهده می کنید، متوجه خواهید شد که به تدریج کل نگرش شما نسبت به زندگی به سمتی شادمانه تر تغییر جهت می دهد. می توانید هر روز صبح سه چیزی که از وجودشان در زندگی تان شکرگزار هستید را برشمارید کنید.

کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که حداقل 10 مورد برای شکرگزار بودن نسبت به شغل تان (یا هر امر دیگری در زندگی تان) پیدا کنید و به دنبال آن مواردی باشید که تابه حال به آنها توجهی نداشته اید، مثلا “پنجره پرنور دفتر کارتان” یا “افراد شوخ طبعی که با هم ناهار را صرف می کنید”.

10. شور و شوق را از نو کشف کنید. زمانی را برای پیدا کردن مواردی اختصاص دهید که در شما شور و شوق را زنده می کنند. برای مثال برخی افراد از نقاشی به وجد می آیند. این می تواند به شدت در ایجاد احساس سلامتی و شادابی شما اثرگذار باشد.

11. روزتان را با کاری که خوشحالتان می کند شروع کنید. گاهی ممکن است روزتان را به صورت اتوماتیک و بدون حتی کمی فکر درباره کارهایتان بگذرانید و این می تواند در طول زمان شما را افسرده و خسته کند. برای اجتناب از این حالت، روزتان را با کاری فرح بخش و خوشحال کننده شروع کنید، مثل شنا کردن، مدیتیشن و یا هر فعالیتی که شرایطش را دارید و روز شما را خوشایندتر پیش می برد.

12. محیط زندگی خود را با رایحه ها و موسیقی های دلپذیر خوشایندتر کنید. محیط زندگی ما تاثیر به سزایی در سلامتی مان دارد. شما می توانید با استفاده از عطر عصاره های لیمو، نعنا و یا هر عصاره دیگری که دوست دارید، به همراه موسیقی های آرامش بخش یا برانگیزاننده محیط زندگی خود را پر از انرژی و احساسات دلپذیر سازید.

13. الهام بپذیرید. سعی کنید منابعی الهام بخش در زندگی تان پیدا کنید، مثل کتابها، مجلات، کتابهای صوتی و هر چیزی که انرژی شما برای پیش رفتن و بهتر زندگی کردن را افزایش می دهد.

14. هر روز زمانی را به مدیتیشن اختصاص دهید. چند دقیقه از هر روزتان را به نشستن، آرام سازی، تنفس عمیق و مدیتیشن اختصاص دهید. برخی از افراد فکر می کنند مدیتیشن کار دشواری است. اما به واقع چنین نیست و شما می توانید از راهنماهایی که در همین سایت برای انجام مدیتشن قرار داده شده است استفاده کنید.

از سایت psychcentral.com

ترجمه مارال شیخ زاده

 

مطالب مرتبط:

هورمون های شادی آور را در بدنمان ایجاد کنیم

راهکارهایی برای معنادارتر زندگی کردن

۷ راز یک رابطه موفق

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.