0

راه های درمان افسردگی – افسردگی را با انجام راهکارهای ساده درمان کنید!

غمگین بودن طولانی‌ مدت، بی‌ علاقه شدن نسبت به اموری که قبلا دوستشان داشتیم، کاهش تمرکز، خستگی بیش‌ از حد و … می‌توانند نشانه‌ های افسردگی باشند. این بیماری، احساسات و افکار و رفتار ما را عوض می‌کند همچنین می‌تواند با مشکلات هیجانی و جسمی همراه باشد. اختلال افسردگی یک ضعف نیست که با چند روز مراقبت برطرف شود بلکه پیگیری و درمان طولانی مدت، مراقبت و پایش مداوم می‌خواهد. اختلال افسردگی انواع مختلفی چون افسردگی پیش قاعدگی، افسردگی ماژور ، اختلال دوقطبی، افسردگی موقعیتی، افسردگی سایکوتیک، افسردگی آتیپیک، اختلال عاطفی فصلی، دیستایمی و افسردگی پس از زایمان دارد.

اما نگران نباشید، همه ما می‌توانیم افسردگی را شکست دهیم بنابراین با ما در این مقاله همراه باشید چرا که با بررسی راه های درمان افسردگی ، می توانید این اختلال را شکست دهید.

راه های درمان افسردگی

علائم و نشانه های افسردگی :

 • در تمرکز ، به خاطر سپردن جزئیات و تصمیم گیری مشکل دارید
 • احساس خستگی میکنید
 • احساس بدبینی و ناامیدی دارید
 • مشکلات گوارشی که حتی با درمان نیز بهتر نمی شوند، دارید
 • به از دست دادن چیزهایی که یک بار لذت بخش بودند ، از جمله رابطه جنسی علاقه دارید
 • تحریک پذیر هستید
 • احساسات مداوم غمگین ، مضطرب یا “تهی” دارید
 • بی قراری میکنید
 • پرخوری یا کاهش اشتها دارید
 • بی خوابی ، بیداری صبح زود یا خواب زیاد دارید
 • سردرد یا گرفتگی هایی که برطرف نمی شوند، دارید
 • احساس گناه ، بی ارزشی و درماندگی دارید
 • افکار اقدام به خودکشی دارید

علت ایجاد افسردگی :

برای افسردگی روز مره ‌ای که همه ما گاه به گاه تجربه می ‌کنیم، معمولا بیش از یک دلیل وجود دارد. این دلایل در افراد مختلف میتواند متفاوت باشد. وضعیت مالی، محل زندگی، روابط اجتماعی، وضعیت تأهل و … از جمله عواملی هستند که در بروز افسردگی در افراد تأثیر گذارند. اما فرضیه دیگری که وجود دارد این است که شاید بتوان برعکس، افسردگی را عامل بروز شرایط نامساعد زندگی دانست. مثلا شیوع افسردگی در افراد بی خانمان بیشتر است، اما در برخی موارد نیز احتمال دارد که افسردگی سبب آوارگی این افراد شده باشد. همچنین اتفاقات مهم (چه خوب چه بد) می تواند منجر به ابتلای فرد به افسردگی شود اما معمولا منجر به افسردگی شدید نمی شود مگر آنکه فرد از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به افسردگی هم باشد.

راه های درمان افسردگی :

برای کمک به درمان افسردگی ورزش کنید

هزاران پژوهش دیگر نیز به نتایج مشابهی در زمینه‌ تأثیر ورزش روی سلامت جسمی و روانی دست یافته ‌اند. از این رو، می‌توان ورزش را در ردیف موثرترین راهکارهای جلوگیری از افسردگی قرار داد که متأسفانه به قدر کافی جدی گرفته نمی‌شود. در مغز کسانی که منظم و مداوم ورزش می‌کنند، برخی مواد شیمیایی افزایش می‌یابد. این مواد باعث می‌شوند فرد:

 • حس خوبی داشته باشد
 • خُلق بهتری پیدا کند
 • نسبت به درد حساسیت کمتری داشته باشد

ورزش به تنهایی افسردگی را معالجه نمی‌کند، اما در درازمدت به درمان افسردگی کمک شایانی میکند.

خواب کافی و مناسب داشته باشید

میزان مناسب خواب با کیفیت برای سلامت روان و جسم ضروری است. بنابر بنیاد ملی خواب، افراد مبتلا به بی خوابی در مقایسه با افرادی با خواب مناسب، ریسک مبتلا شدن‌شان به افسردگی ده برابر است.

برای اینکه خواب بهتری داشته باشید می‌توانید:

• دو ساعت قبل از خواب به هیچ صفحه نمایشی نگاه نکنید

• قبل از خواب مراقبه انجام دهید.

• تشک راحتی داشته باشید.

مدیتیشن کنید

تحقیقات نشان داده که مدیتیشن و تمرکز حواس می‌تواند در درمان اضطراب و دیگر اختلالات خلقی بسیار مؤثر باشد. افرادی که بی انگیزگی را تجربه می‌کنند و یا از زندگی احساس رضایت نمی‌کنند اکثراً از مشکلی با عنوان مواجهه با افکار منفی قوی رنج می‌برند. برای کاهش استرس روزی ۳۰ دقیقه کامپیوتر، تلفن همراه و هر وسیله‌ بر هم زننده‌ آرامش را خاموش کنید و در گوشه ‌ای آرام بنشینید، چشمانتان را ببندید و تنفستان را تنظیم کنید.

حواستان به تغییرات جسمی تان باشد

بیماری های روحی روانی مثل افسردگی تنها مربوط به روان فرد نیست بلکه میتواند بر روی جسم هم تأثير بگذارد. افسردگی انرژی را کاهش داده و سبب حس خستگی می شود. همینطور بیماران دچار افسردگی دچار سردردهای مکرر می شوند. تغییرات جسمی بهتر است به دقت توسط خود بیمار کنترل شوند.

از استرس خود بکاهید

استرس مزمن یکی از معمول‌ترین علل‌های اجتناب‌پذیر افسردگی است. یادگیری نحوه مدیریت و مقابله با استرس برای سلامت روان مطلوب ضروری و اساسی است.

برای مدیریت استرس خود می‌توانید:

از بیش متعهد شدن به انجام کارها اجتناب کنید.

ذهن ‌آگاهی و مراقبه را تمرین کنید.

چیزهایی را که نمی‌توانید کنترل کنید، رها کنید.

سبک زندگی تان را تغییر دهید

تغییر سبک زندگی یکی از ساده ‌ترین و درعین‌ حال مهم‌ترین و کاربردی ‌ترین روش های درمان افسردگی است. حتی سایر روش های درمان نیز در سایه‌ی تغییر سبک زندگی بهتر عمل خواهند کرد. گاهی‌ اوقات تغییر سبک زندگی و حال ‌و هوای فرد بیمار اصلا باعث می‌شود که به دارو و سایر روش های درمان افسردگی نیازی نباشد.

راه های درمان افسردگی

غذای سالم بخورید

هیچ رژیم جادویی وجود ندارد که افسردگی را رفع کند. ایده خوبی است که ببینید چه چیزی می‌خورید. اگر افسردگی باعث پرخوری شما می‌شود، کنترل اشتها کمک می‌کند احساس بهتری داشته باشید. با اینکه هیچ چیز قطعی نیست، اما غذا‌هایی با اسید‌های چرب امگا ۳ و اسید فولیک می‌تواند به تسکین افسردگی کمک کند.

نتیجه گیری :

در این مقاله،‌ با راه های درمان افسردگی آشنا شدید و مواردی که می تواند به کاهش افسردگی در شما کمک کند را شناختید. اگر مایلید به طور عمیق تری روی خودتان و راه های رفع افسردگیتان کار کنید،‌ میتوانید از نکات و راهکارهای ارائه شده در دوره های مدیریت اضطراب و ذهن آگاهی در جهت درمان افسردگیتان استفاده کنید.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.