آموزش‌ مهارت‌های زندگی

راه های پیشگیری از خیانت همسر

راه های پیشگیری از خیانت همسر

موثرترین راه های پیشگیری از خیانت همسر به موارد زیر برمی‌گردد:

 • بدانید که خیانت معمولا چگونه آغاز می‌شود
 • یک رابطه محکم با همسرتان تشکیل دهید
 • شریک مناسب برای زندگی انتخاب کنید

در پایان این مقاله به شما کمک می‌کنیم درک عمیق تری از هر یک از این موارد داشته باشید.

راه های پیشگیری از خیانت همسر

راه های پیشگیری از خیانت در رابطه و ازدواج

در این مقاله با کمک تحقیقات و اطلاعات موجود به درک کاملی از خیانت و بی وفایی خواهیم رسید.

از شیب‌های لغرنده احساسی دوری کنید

اگر هر دوی شما می خواهید در رابطه خود متعهد بمانید مهمترین پیشگیری دوری از لغزش های احساسی است. شما و همسرتان باید بدانید که معمولاً خیانت چگونه اتفاق می افتد. همانطور که در خیانت های عاطفی می‌بینیم، بیشتر خیانت ها از دوستی های ساده در مکان های تعامل روزانه – اغلب محل کار- آغاز می شود.

در ابتدا شاید علاقه مندی های مشترک وجود داشته باشد. با هم صحبت می کنید و برخی علاقه های مشترک را کشف می کنید. سپس ممکن است چیزی از خود را به اشتراک بگذارید که با افراد دیگر به اشتراک نمی‌گذارید. کم کم بیشتر و بیشتر حرف می‌زنید و چیزهایی را به اشتراک می‌گذارید که به شریک عاطفی خود هم ممکن است نگویید. سپس شروع به ملاقات های پنهانی می‌کنید و هر دو می دانید که چیزی در جریان است. و این زمانی است که خیانت عاطفی به جاهای عمیقش رسیده است.

این موارد احتیاطی است که باید انجام دهید:

 • با جنس مخالف درباره رابطه حرف نزنید

هر کسی که به طور بالقوه می تواند جایگزینی برای همسر شما باشد، لازم نیست در مورد رابطه‌تان با شما صحبت کند. مخصوصاً اگر می خواهید از رابطه خود شکایت کنید. اگر می خواهید با کسی در مورد رابطه خود صحبت کنید، او باید دوست مشترک هردوی شما باشد.

 • به عنوان یک زوج با دوست‌تان صحبت کنید

کمک به یک دوست از جنس مخالف یا حمایت عاطفی محرمانه و بدون اطلاع دیگران، راهی است که ممکن است به خیانت برسد. اگر دوستی می خواهد در مورد مشکلاتش با شما صحبت کند و جاذبه ای بین‌تان وجود دارد: به عنوان یک زن و شوهر با او صحبت کنید.

یک جبهه متحد تشکیل دهید

زوج های قوی، زوج هایی که با هم می مانند و پشت یکدیگر را دارند، جبهه ای متحد در زندگی تشکیل می‌دهند. وقتی با هم یکی نباشید، در موقعیت های مختلف زندگی و برای سایر افراد آسانتر است که بین شما دو نفر شکاف ایجاد کنند. کودکان مخصوصاً استعداد خاصی در قرار دادن والدین در مقابل یکدیگر دارند تا به خواسته های خود برسند. بنابراین مطمئن شوید که هرگز در مقابل بچه ها با همسرتان بد حرف نمی‌زنید.

از عشق های قدیمی دوری کنید

عاشقان سابق از خطرناکترین عامل در از بین بردن وفاداری روابط هستند. خصوصا وقتی سال ها از آن رابطه گذشته باشد وقتی به چشمان یکدیگر نگاه می کنید اغلب مشکلات و آسیب دیدگی و کاستی ها را نمی بینید. بلکه فقط این اشتیاق است که به یاد می آورید و شما را به سمت خود جوان‌ترتان سوق می‌دهد. این احساس اشتیاق و آشنایی ایمن است: یعنی ما بیشتر هیجان زده ایم و کمتر از طرد شدن می ترسیم. همه ما آرزو داریم که به گذشته برگردیم، اما اینکه بخواهیم سال های گذشته را دوباره زنده کنیم یک کار احمقانه است.

به علاقه خود اعتراف کنید

سخت ترین کار اعتراف است، ولی مهمتر این است که آن را انجام دهید. اگر کسی را دوست داشتید، از گفتن به شریک زندگی خود ترس نداشته باشید. این طبیعی است که زندگی ما را به سمت دیگران جذب کند. مهم این است که احساسات خود را به اشتراک بگذاریم زیرا تحقیقات ثابت کرده است که رازداری به اشتیاق و جذابیت دامن می زند. صحبت در مورد آن باعث کاهش جذابیتش برای شما و در عین حال عمیق تر شدن پیوند بین شما و همسرتان می‌شود.

برداشت های اشتباه را کنار بگذارید

جذب شدن به افراد دیگر طبیعی است. مشکل اصلی این طرز تفکر است که می‌گوید “اگر او برای من فرد مناسبی بود، من جذب شخص دیگری نمی شدم”. در حالی که ذهنیت درست این است که درباره آن افراد دیگر خیال پردازی نکنید زیرا بسیاری از خیانت ها قبل از وقوع در زندگی واقعی در ذهن فرد شروع می شوند.
به طور خلاصه:

 • جذابیت طبیعی است
 • بر طبق آن عمل نکنید
 • خیال پردازی نکنید
 • بیش از حس صمیمی نشوید
 • از موقعیت های خطرناک مانند تنها شدن با یکدیگر خودداری کنید

بهترین دوستان هم باشید

این واقعیت غم انگیز خیلی از روابط است که صحبت کردن درباره بسیاری از موضوعات تابو می شود و ما با دوستان خود آزادانه تر از همسرانمان صحبت می کنیم. دوستان ما معمولا صمیمی تر و پذیرای حرف هایمان هستند، قضاوت کمتری می کنند و در کل کنار آمدن با آن ها راحت تر است زیرا انتظارات کمتری از ما دارند.
اما هرچه بیشتر موضوعات را از همسرتان دور نگه دارید، احتمال وقوع خیانت و رابطه عاطفی با دیگران، بیشتر می شود. هر چقدر بتوانید مثل دوستان خوب با یکدیگر رفتار کنید، احتمال اینکه رابطه خود را به سوی خیانت سوق دهید کمتر می‌شود.

من تمام وقایع مهم را با همسرانم در میان می گذارم. چطور می توانم با کس دیگری رابطه داشته باشم؟ وگرنه باید فوراً بدوم و در این باره به همسرم بگویم

مقایسه نکنید!

افراد وقتی می‌بینند سطح مقایسه و انتظارات و تجارب قبلی شان در مقابل رابطه فعلی منفی است، ناراضی می‌شوند. و وقتی آن ها انتظارات خود را با گزینه های به نظر بهتر مقایسه می کنند، آن وقت است که خیانت رخ می‌دهد.

هنگامی که افراد یک همکار یا دوست بالقوه خود را با شریک زندگی خود مقایسه می کنند، در واقع دارند دوره شیفتگی را که معمولاً قوی و غیرواقعی است را با یک رابطه طولانی مدت مقایسه می کنند. در واقع آن ها در حال مقایسه بهترین نسخه از شیفتگی، یعنی خیال‌پردازی، با آنچه در زندگی واقعی با شریک زندگی خود تجربه می کنند هستند. این مقایسه قطعاً نسبت به شریک زندگی ما ناعادلانه است.

وقتی افراد با شریک های خیانت عاطفی خود ازدواج می کنند، معمولا میزان طلاق بطور قابل توجهی بالاتر از حد متوسط ​​است.

راه های پیشگیری از خیانت همسر

علاقه‌تان به یکدیگر را پرورش دهید

اینکه چه فکری در مورد شریک زندگی خود دارید تاثیر زیادی در احتمال وقوع یا عدم وقوع خیانت دارد. اگر به طور کلی برای همسر خود ارزش زیادی قایل نیستید، در صورت ایجاد فرصت، خیانت خیلی ساده تر اتفاق می‌افتد. حتی ممکن است از داشتن این فرصت خوشحال شویم. بی تفاوتی یکی از بزرگ ترین مشکلات روابط زناشویی است با شرکت در دوره طلاق عاطفی از این اتفاق جلوگیری کنید.
در عوض اگر برای شریک زندگی خود ارزش و احترام زیادی قایل باشیم و به آنها اهمیت دهیم، احتمال رخ دادن خیانت خیلی بعید است.

مشکلات رابطه را رفع و رجوع کنید

هرچه مسائل و مشکلات بیشتری را بتوانید حل و به نقطه قوت رابطه خود تبدیل کنید، رابطه شما ایمن تر و بهتر خواهد بود. موضوعات زیر مهمترین مواردی هستند که می‌توانند جز راه های پیشگیری از خیانت همسر حساب شوند:

 • ازدواج هایی که به هدف داشتن بچه باشند

ازدواج های کودک محور می تواند پیوند بین زن و شوهر را از بین ببرد. چگونه ازدواج فرزند محور را تشخیص دهیم؟

سعی کنید به موارد زیر پاسخ دهید:

 1. در مورد کار، زندگی و برنامه های خود کم صحبت می کنید
 2. هنگام شام در مورد کودکان صحبت می کنید
 3. فقط با زوج های دیگر که بچه دارند ارتباط دارید
 4. تنهایی (بدون فرزندان) جای نمی‌روید
 5. کودکان عامل اصلی در تصمیم گیری در مورد تعطیلات هستند

اگر یک زوج کودک محور هستید، باید فرهنگ مشترکی را به عنوان یک زن و شوهر ایجاد کنید. در غیر این صورت پیوند صمیمی شما از بین می رود و روابط شما بیشتر مستعد خیانت و بی‌وفایی می شود.

دوره حل تعارضات زناشویی به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

 • دیدگاه های جنسی

دیدگاه متفاوت جنسی می تواند یک مسئله مهم باشد. معمولاً، اما نه همیشه، مردها بیشتر از زن‌ها خواهان رابطه جنسی هستند. گاهی اوقات زنان پس از تولد کودک خواهان رابطه جنسی کمتری هستند و گاهی اوقات مسئله تفاوت رویکردهای جنسی است.
مردان بدون توجه به جو روابط تمایل به رابطه جنسی دارند، اما زنان وقتی احساس خوبی نسبت به شریک زندگی خود داشته باشند، خواهان رابطه جنسی هستند. تلاش برای یافتن سازش در بیشتر مواقع امکان پذیر است.

 • فقدان علایق مشترک

وقتی علاقه مشترکی وجود نداشته باشد، وقت کمتری با همسرتان می گذرانید و کمتر می توانید در مورد آن صحبت کنید. در نهایت به احتمال زیاد شما با شخصی که علایق و زمینه های مشترکی با شما دارد آشنا خواهید شد و گفتگو خواهید کرد. اما “فقدان علایق مشترک” اغلب بیشتر به تنبلی مربوط می شود تا یک وضعیت تغییرناپذیر. چند پیشنهاد مفید در این باره به شما خواهیم کرد:

 1. زندگی خود را دگرگون کنید و تقریحات جدید پیدا کنید.
 2. در یک کلاس رقص عضو شوید یا ورزش کنید.
 3. کارهای دونفره انجام دهید.
 4. یوگا کنید.
 5. عادت های جدید با هم ایجاد کنید؛ مثلا جمعه شب ها بیرون بروید.

واقع بین باشید

انتظارات زیاد و غیر واقعی ممکن است در صورت برآورده نشدن منجر به خیانت در رابطه شوند. انتظارات بالا باید شامل درصد قابل قبولی واقع بینی باشند تا رابطه سالمی شکل بگیرد. یک آسیب رایج که منجر به خیانت می شود، ناامیدی ای است که در صورت برآورده نشدن انتظارات در ازدواج ایجاد می شود. افراد با انتظارات بالا به سادگی ناراضی می‌شوند زیرا انتظار بیش از حدی از رابطه خود دارد که بتوان بصورت منطقی آن را براورده کرد.

یک شریک قابل اعتماد انتخاب کنید

راه های پیشگیری از خیانت همسر

گفتن اینکه برخی افراد بیشتر از دیگران تمایل به خیانت دارند تقریبا تابو است. ولی واقعیت این است که نباید از گفتن این حرف بترسیم، زیرا احتمال خیانت در افراد مختلف واقعا متفاوت است. برای اینکه راه های پیشگیری از خیانت همسر را بدانید باید اول با برخی از عواملی که احتمال آن را کاهش می دهد آشنا شوید:

 1. افرادی که در خانوداه نرمال بزرگ شده و والدینشان به هم خیانت نکرده اند کمتر احتمال دارد در روابط خود خیانت کنند.
 2. پیشینه مذهبی باعث ایجاد قید و بند هایی می‌شود که احتمال خیانت را کاهش می‌دهد.
 3. دیدگاه های سیاسی محافظه کارانه
 4. تعداد کم شرکای جنسی

در دوره شناخت قبل از ازدواج با ویژگی های یک شریک مناسب برای زندگی آشنا شوید.

رابطه خود را بهبود ببخشید

مردان ممکن است حتی زمانی که در یک رابطه خوب به سر می‌برند نیز دست به خیانت بزنند، ولی کمتر. اما زنان وقتی در یک رابطه شاد هستند احتمال اینکه به همسرشان خیانت کنند خیلی کم است. این یکی دیگر از راه های پیشگیری از خیانت همسر و داشتن یک رابطه خوب است.

برای بهبود روابط خود بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. شریک زندگی خود را بشناسید
 2. روابط عاطفی خود را قوی تر کنید
 3. دیدگاه مثبتی داشته باشید
 4. تاثیرپذیری می‌تواند مفید باشد
 5. مهارت های مدیریت مشکلات را بیاموزید
 6. از انتقاد، حالت تدافعی، تحقیر و سنگ اندازی اجتناب کنید

در این مقاله که در مورد راه های پیشگیری از خیانت همسر بود، چند دلیل اصلی و نقاط ضعف مشترک در روابط را که اغلب منجر به خیانت می شوند با هم مرور کردیم. با پیروی از آن ها می‌توانید احتمال وفاداری در رابطه با همسرتان را افزایش دهید. به یاد داشته باشید، تعهد داشتن یک فرایند دو نفره است و هر دوی شما باید 100درصد توان خود را به کار بگیرید. همچنین می ‌توانید با شرکت در دوره رابطه بدون خیانت به پیشگیری از بی وفایی و بهبود رابطه خود کمک کنید.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Facebook
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *