آموزش‌ مهارت‌های زندگی

طی کردن مراحل ساخت شخصیت سالم

طی کردن مراحل ساخت شخصیت سالم

همه افراد وقتی به سن مشخصی می‌رسند در پی کشف و ارتقای شخصیت خود هستند. تلاش می‌کنند تا خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را که او را از بقیه متمایز می‌کند کشف کنند. افراد بعد از کشف این ویژگی‌های خوب یا بد در تلاش هستند تا این ویژگی‌های خود را تحت کنترل بگیرند و یک شخصیت سالم از خود بسازند. در حال حاضر برای این که بتوانید یک شخصیت سالم از خود بسازید روش‌های زیادی وجود دارد. اگر به دنبال این هستید که شخصیت سالم برای خود بسازید با ما همراه باشید.

طی کردن مراحل ساخت شخصیت سالم

مفهوم شخصیت

شخصیت یک مفهوم بسیار وسیع و گسترده است که به جذابیت، زیبای ظاهری  و ویژگی‌های فیزیکی ارتباطی چندانی ندارد. بلکه شخصیت به رفتار و ویژگی‌های ذهنی افراد مرتبط است. این که در کجا زندگی می‌کنید چه لباسی می‌پوشید و… چندان اهمیت ندارد اما آن چیزی که زندگی شما را تحت شعاع قرار می‌دهد و حتی بر ظاهر شما هم تاثیر می‌گذرد شخصیت شما است. آن چیزی که موجب می‌شود شما به موفقیت دست یابید یا از آن دور شوید شخصیت شماست.

مهم ترین کارها در ساخت شخصیت

برای این که بتوانیم شخصیت سالم بسازیم در هر سن و سالی می‌توانیم باشیم. با ساخت یک شخصیت خوب می‌توانیم به خودمان کمک کنیم تا در حوزه اجتماعی، شغلی، تحصیلی و… در بهترین شکل خود ظاهر شویم. در زیر برخی از روش‌های ساخت شخصیت سالم را بیان می‌کنیم.

عدم ارتباط چهره با شخصیت

چیزی که بیانگر انسانیت ماست شخصیت است نه چهره. چهره در ارتباطات تاثیرگذار است اما این تاثیرگذاری موقت بوده و در صورت نداشتن شخصیتی مناسب در کمتر از آن چیزی که فکرش را بکنید تاثیرگذاری خود را از دست می‌دهد. این بدان معنا نیست که به ظاهر خود توجه کنید بلکه به این معناست که به شخصیت باطنی خود به اندازه شخصیت ظاهری خود اهمیت بدهید.

به ظاهر خود توجه کنید

به امور ظاهری دقت کنید و برای نوع لباس پوشیدن در مکان‌های متفاوت مثل مدرسه، محل کار، مهمانی و… تفاوت قائل شوید.

منحصر به فرد بودن

همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که همه انسان‌ها منحصر به فرد هستند و ویژگی‌های شخصیت خاص خود را دارند که باعث تفاوت انسان‌ها با هم می‌شود.این که خود را با دیگران مقایسه کنیم نتیجه‌ای جز اضطراب و آشفتگی به همراه خود کم بینی برای ما به ارمغان نمی‌آورد. بهتر است به جای این کار تمرکز خود را بر روی ویژگی‌های مثبت خود بگذارید و آن را تقویت کنید. سعی کنید از دیگران تقلید نکنید و شخصیت منحصر به فرد خود را بسازید.

در اجتماع باشید

یکی از فعالیت‌هایی که کمک می‌کند احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید تعاملات اجتماعی و شرکت در مراسم‌های مختلف اجتماعی است. این که به خاطر تصور اشتباه در مورد ظاهر خود از اجتماع دوری کنید نتیجه‌ای جز کاهش عزت نفس و تخریب شخصیت ندارد.

کشف نکات مثبت شخصیت

همه انسان‌ها ترکیبی از نقاط مثبت و منفی هستند و در کنار ویژگی‌های منفی شخصیتی ویژگی‌های مثبت هم دارند. نقاط مثبت خود را کشف کنید و به تقویت آن بپردازید و آن‌ها را باور داشته باشید. این کار سبب می‌شود تا بتوانید چالش‌های زندگی خود را پشت سر بگذارید و شخصیت خود را ارتقا دهید.

دور شدن از محدوده امن

محدوده امنی را که برای خود ساخته‌اید ترک کنید. بسیاری از افراد اقدام به کار جدیدی نمی‌کنند زیرا می‌ترسند پا را از محدوده امن خود فراتر بگذارند. با نگرش مثبت به سمت کارهای جدید گام بردارید.

مواردی را که در بالا به آن اشاره کردیم تنها بخشی از روش‌های ساخت شخصیت سالم است.

جمع‌بندی

در این مطلب در مورد ساخت شخصیت سالم صحبت کردیم و راهکارهایی را برشمردیم. نکته‌ای که باید همیشه به خاطر داشته باشید این است که دوره های مهارت های زندگی و دوره های ساخت شخصیت سالم برای شما معجزه نمی‌کنند. تاثیر این دوره‌ها زمانی است که شما با متخصص همراه شده و تمام مراحل و تمرین‌ها را به درستی انجام دهید. دوره شخصیت سالم دکتر ویدا فلاح به شما کمک می‌کند تا به کشف شخصیت خود بپردازید و نقاط قوت خود را تقویت کنید و بهترین خودتان باشید.

 

 

 

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Facebook
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *