آموزش‌ مهارت‌های زندگی

عزت نفس چیست؟

عزت نفس چیست؟ | چرا به افزایش عزت نفس نیاز داریم ؟

آیا فکر می کنید پاسخ صحیح پرسش “عزت نفس چیست؟ ” را بدانید؟ تا به امروز چقدر با این پرسش مواجه شده اید؟ ممکن است به طور مستقیم با این پرسش مواجه نشده باشید اما درگیر مسائلی شده باشید که حل آن ها ملزم به شناخت درستی از عزت نفس است.

یک لیست از تمامی مشکلاتی که تا این لحظه با آن درگیر هستید تهیه کنید. از تاثیر نوشتن بر موفقیت غافل نشوید. سعی کنید تمام مسائل و مشکلات خود را ریشه یابی کنید. به زودی متوجه خواهید شد که اکثر مسائل و مشکلات شما ریشه در عزت نفس پایین شما دارد. عزت نفس پایین به منزله یک کلید است که دری که به واسطه این کلید به روی ما گشوده می شود سیل مسائل و مشکلات ما را به سویمان روانه می کند.

متاسفانه ابزار های آموزش برای آموزش تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس به ما از کودکیمان محدود بوده اند. این موضوع باعث شده عزت نفس ما در نطفه خفه شود.

برای عزت نفس هزاران تعریف مطرح شده است. این تعریف ها به کمک می کند تا به معنی درست عزت نفس و احساس درونی عزت نفس نزدیک شویم و کاملا متوجه شویم “عزت نفس چیست؟ “.


برای کسب اطلاع از دوره های غیر حضوری مهارت های زندگی می توانید از طریق لینک اقدام کنید.


تعریف

عزت نفس یعنی چقدر خود را دوست داریم. به این نکته توجه کنید که یک مادر تحت هر شرایطی فرزند خود را دوست دارد. حتی اگر یک فرزند ظاهرش مطابق معیار های زیبایی نباشد. حتی اگر کفه ترازو اخلاق های منفی او نسبت به کفه ترازو اخلاق های مثبت او سنگینی کند.

برای درک درست پاسخ پرسش ” عزت نفس چیست؟ ” رابطه مادر و فرزند و محبت و علاقه مادر نسبت به فرزند را در ذهن خود بیاورید. اگر خودتان را به این شدت دوست دارید و نسبت به خود متوقع نیستید شما عزت نفس بالایی دارید. این علاقه بایستی خالص ، بی آلایش و به دور از منفعت طلبی باشد.

در واقع عزت نفس برای حل بسیاری از مشکلات شما مثل یک دارو برای درمان بسیاری از بیماری ها عمل می کند.

پیامد های عزت نفس پایین

عزت نفس پایین سبب بسیاری از مشکلات در زندگی ما می شود. ما ابتدا باید بدانیم “عزت نفس چیست؟ ” تا بتوانیم فقدان آن را شناسایی کنیم.

یک سری نشانه ها وجود دارند که نشان می دهند ما از عزت نفس پایین رنج می بریم. در ادامه بیشتر در مورد آن ها صحبت می کنیم.

عزت نفس چیست؟

اولویت ها

اگر در تمام شرایط دیگران را اولویت قرار می دهید. آن ها را بیشتر از خود دوست دارید. مطابق با سلیقه آن ها خرید می کنید. حوشحالی آن ها را بر خوشحالی خود ارجحیت می دهید. حل مسائل و مشکلات آن ها برای شما نسبت به حل مسائل و مشکلات خودتان در اولویت است.

تمامی موارد بالا باعث می شود دیگران را بر خود اولویت دهید. و اولویت قرار دادن دیگران نسبت به خود از نشانه های بارز کمبود عزت نفس است. تیر خلاص این آسیب زمانی است که آگاهی خود نسبت به شرایط ، دانش ، توانایی و مهارت های خود را نادیده می گیرید و اجازه می دهید دیگران برای شما تصمیم بگیرند. در ادامه بیشتر به پرسش “عزت نفس چیست؟ ” پاسخ می دهیم.

انتقاد پذیری

ما بایستی پذیرای انتقاد های مثبت باشیم تا به رشد و کمال خود کمک کنیم. ما بایستی شجاعانه توانایی رد کردن انتقادات اشتباه دیگران نسبت به خود را داشته باشیم.عدم پذیرش انتقاد های سازنده دیگران و پذیرش انتقاد های اشتباه دیگران از مصادیق بارز عزت نفس پایین هستند.

عزت نفس چیست؟

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

عزت نفس چیست؟ عزت نفس علاقه و احترام بی قید و شرط و بدون منفعت نسبت به خود است.اعتماد به نفس چیست؟ اعتماد به نفس اعتماد و باور نسبت به توانایی ها و آموخته ها و استعداد های خود است.

تحمیل

عزت نفس پایین سبب می شود به جای پیروی از علایق و استعداد هایمان جو غالب بر جامعه را بپذیریم. چه بسا شخصی که استعدادی ژرف و تاثیر گذار در نقاشی دارد اما به دلیل فشار جامعه و خانواده به تحصیل در رشته های پزشکی و مهندسی روی می آورد. این فرد استعداد را در خود می کشد. حال جامعه ای را تصور کنید که هیچکس سر جای خودش نیست. مهم تر از همه هیچکس به کاری که انجام می دهد علاقه ای ندارد. این جامعه یک جامعه مرده است.

شناسایی

عزت نفس چیست؟ و افراد با عرت نفس بالا چه ویژگی هایی دارند؟ افراد با عزت نفس بالا خوشحال هستند. از شکست و موفق نشدن در یک مسیر نمی هراسند. مدیریت اضطراب و کنترل استرس بیشتری را تجربه می کنند. اهداف واضح و روشنی دارند. از انتقادات سازنده دیگران نمی ترسند. نسبت به انتقادات غلط دیگران بی توجه هستند. برای اهمیت داد به دیگران مرز تعیین می کنند.

تلنگر

خوب است در کنار تمامی مهارت هایی که سعی در فرا گرفتن آن ها داریم مثل : زبان ، موسیقی و … برای کسب مهارت اعتماد به نفس و عزت نفس هم تلاش کنیم.

ما بدون عزت نفس به منزله زنبور بدون عسل ، پرنده با بال شکسته و جراح بدون تجهیزات جراحی هستیم. امیدواریم با خواندن این مقاله به پاسخ پرسش ” عزت نفس چیست؟ ” رسیده باشید.

 

 

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.