0

علائم افسردگی مزمن

علائم افسردگی مزمن

با وجودی که طی سالهای گذشته دانش عمومی درمورد افسردگی افزایش پیدا کرده است، ما به عنوان یک جامعه مدام در مورد افسردگی دچار سوتفاهم می شویم و یا نشانه هایش را نادیده می گیریم.

ما گاهی اوقات متوجه افسردگی در نزدیکان خود نمی شویم چون فرضیات اشتباهی در مورد افسردگی داریم، بسیاری از افراد افسرده دچار تشخیص اشتباه می شوند.

در نتیجه، ممکن است افسردگی برای خود فرد یا اطرافیان او قابل تشخیص نباشد. زمانی که افسردگی فرد تشخیص داده نشده است، او به دنبال روش هایی برای مقابله با این معضل خود است و سعی دارد علائم ناخوشایند افسردگی را از اطرافیان خود مخفی نگه دارد تا شخصی منفی و ضعیف شناخته نشود.

باید بدانیم علائم افسردگی همیشه قابل رؤیت نیستند و ما ممکن است نتوانیم افرادی که دارای افسردگی مزمن هستند را درک کرده و به آن ها کمک کنیم.در این جا ویژگی افرادی که ممکن است دچار افسردگی مزمن باشند را برمی شمریم.

۱.آن ها ممکن است اصلا افسرده به نظر نرسند

با توجه به آموزش های رسانه ای و فرهنگی، اکثر ما فرضیاتی کلیشه ای درمورد رفتار و ظاهر افراد افسرده داریم. ما تصور می کنیم فقط افرادی که به ندرت اتاق خود را ترک می کنند، به ظاهر و سر و وضع خود نمی رسند و به طور کلی ناراحت به نظر می رسند افسرده اند. در حالی که افراد افسرده همیشه به یک شکل رفتار نمی کنند.

همانطور که انسان ها با یکدیگر متفاوتند، نشانه های افسردگی در آن ها نیز متفاوت است. بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی می توانند برای محافظت از خود در برابر قضاوت اطرافیان، در ظاهر خود را خوشحال و آرام نشان بدهند در حالی که میزان آسیب و آزاری که می بینند با افرادی که افسردگی حاد دارند برابری می کند.

۲.آن ها معمولا خسته به نظر میرسند و یا از این که همیشه خسته اند شکایت دارند

یکی از علائم متداول افسردگی، خستگی مداوم است که معمولا برای فرد جزو آزار دهنده ترین نشانه ها است. ولی برای افرادی که دچار افسردگی مزمن هستند، دلیل این خستگی مشخص نیست. با وجودیکه آنها هر شب ساعت ها می خوابند، صبح هنگام بیدار شدن احساس کمبود خواب می کنند و بدتر از آن ممکن است خود را سرزنش کنند، زیرا باور کرده اند که تنبلی علت کم انرژی بودن آن هاست.

همچنین پنهان کردن خستگی از اطرافیان برای فرد افسرده بسیار دشوار است. زیرا این حالت، زندگی حرفه ای و شخصی او را تحت تاثیر قرار میدهد.

۳. بد اخلاق بودن آسیب زننده

فرد افسرده می تواند بیش از آن که احساس غمگین بودن می کند، خود را غمگین نشان دهد. یکی از علائم متداولی که در نشانه های افسردگی مدام مورد بی توجهی قرار گرفته است، بد اخلاقی است. از آنجا که علائم بیماری افسردگی را نمی توان به صورت دقیق اندازه گیری کرد، کمک به بهبود آنها نیز دشوار است.

تلاش مداوم برای حفظ همه ی جنبه های ضروری زندگی در حالی که فرد درگیر افسردگی است، توان او را برای درک متقابل و یا صبور بودن کم میکند.

اگر فردی از اطرافیان شما دچار افسردگی حاد باشد و آن را با شما درمیان بگذارد، شما ممکن است در ابتدا تعجب کنید زیرا رفتار قبلی او با تصور شما از یک فرد افسرده مطابقت نداشته است. برای مثال، بی حوصلگی و زودرنجی از نشانه های افسردگی هستند که ممکن است شما آنها را جزو ویژگی های شخصیتی فرد مقابلتان در نظر بگیرید.

۴.عکس العمل نامناسب به محبت و نگرانی دیگران

همان طور که گفتیم، یکی از باورهای غلط درباره افراد افسرده این است که آنها مدام غمگین اند. در حالی که افراد افسرده ممکن است چیزی احساس نکنند و یا احساسات نصفه و نیمه و کوتاه مدتی را تجربه کنند. احساس افراد به شخصیت آن ها بستگی دارد ولی بعضی از افراد افسرده خود را دچار احساس “کرخی” توصیف می کنند و نزدیک ترین تعبیر به این احساس را می توان ناراحتی یا بداخلاقی دانست.

به همین خاطر، آن ها ممکن است به صورت غیرمنطقی از شما ناراحت شوند زیرا عکس العمل مناسب نشان دادن به محبت برای آن ها دشوار است.

۵.دست کشیدن از کاری که در گذشته مورد علاقه فرد بوده است

بی میلی به فعالیت در یک دوره زمانی، نشانه ای از افسردگی است. همانطور که اشاره کردیم، افسردگی نه تنها باعث تضعیف جسم می شود، بلکه باعث کم شدن توان ذهنی نیز می شود.

برای فرد افسرده، فعالیت هایی که در گذشته به آن ها علاقمند بوده ممکن است جذابیت خود را از دست بدهند زیرا افسردگی معمولا باعث کم شدن حس لذت و رضایت می شود .اگر توضیح دیگری برای کم شدن علاقه در فرد وجود نداشته باشد، می توان آن را نشانه ای برای افسردگی دانست.

۶.افراط یا تفریط در خوردن

برای عادت های غیر عادی غذایی معمولا دو دلیل وجود دارد: کم توجهی به خود و یا اعتراض به کمبود توجه از طرف دیگران. کم خوری افراطی یا پرخوری افراطی از نشانه های معمول افسردگی است.زمانی که خوردن به تنها منبع لذت برای فرد افسرده تبدیل می شود و او بیش از حد می خورد، این عمل بیش از هر چیزی باعث خجالت برای اوست.

زمانی که فرد افسرده دچار کم خوری افراطی می شود معمولا به این دلیل است که افسردگی او بر بیوشیمی مغز و در نتیجه بر مراکز مربوط به اشتهایش تاثیر گذاشته و خوردن را برایش دشوار می کند. همچنین ممکن است این کم خوری ناشی از نیاز به کنترل چیزی باشد، در حالی که آن ها نمی توانند افسردگی خود را کنترل کنند. اگر افسردگی این افراد تشخیص داده نشود و یا اطرافیان از آن مطلع نباشند، آنها فرض می کنند عادت غذایی نامناسب فرد افسرده ناشی از ضعف هایش است و او را قضاوت کرده و باعث بدتر شدن حال فرد افسرده می شوند.

۷.درخواست های غیرمنطقی از اطرافیان

فرد افسرده نمی تواند مانند کسی که از نظر ذهنی سالم است رفتار کند. کارهایی وجود دارد که او نمی تواند انجام دهد و کارهایی که او نمی تواند انجام ندهد. اذیت کردن و خجالت دادن او به خاطر این کارها، نه تنها به او در بهتر شدن کمکی نمی کند، بلکه برایش دردآور نیز هست. اگر او افسردگی خود را پنهان نگه دارد، برایش ارتباط با دیگران دشوارتر می شود و با این ارتباط آسیب می بیند چون نمیتواند در سطحی که افراد سالم توقع دارند باشد.

۸. داشتن روزهای بهتر و بدتر

حال فرد افسرده بالا و پایین دارد. ممکن است برای افرادی که افسردگی آن ها به درستی تشخیص داده نمی شود این طور به نظر برسد که احساسات شان به طور مداوم دستخوش تغییر است که البته این مسئله به ثابت یا غیر ثابت بودن افسردگی او نیز بستگی دارد. این تغیر حال در افراد مبتلا به افسردگی مزمن، برای اطرافیان عجیب و بی علت به نظر می رسد.

اگر اطرافیان از افسردگی فرد مطلع باشند، ممکن است سعی کنند به او بقبولانند که هر روز بهتر خواهد شد. در حالی که حتی فرد مبتلا به افسردگی که در حال درمان است، ممکن است در مسیر بهبود، روزهایی بهتر داشته باشد و روزهایی نه چندان خوب. ما باید به فرد افسرده اجازه ابراز احساس ناخوشایندش را نیز بدهیم و در هر حالت، او را به ادامه در مسیر بهبود تشویق کنیم.

در نهایت، نسبت به بدخلقی ها و یا رفتارهای غیرمعمول اطرافیان تان هوشیار باشید و اگر آنها از افسردگی رنج می برند و خودشان از این موضوع بی اطلاعند،‌ سعی کنید به آنها کمک کنید.

 

از سایت besthealthmag.ca

ترجمه مارال شیخ زاده

لطفا برای حمایت از ما این مقاله را در یکی از شبکه های اجتماعی مورد علاقه تان به اشتراک بگذارید.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

دیدگاه کاربران
  • nadia 22 دی 1395

    سلام،بسیار خوب وکامل بود.من همیشه مطالب شما رو میخوانم و بسیار کمکم کرده،پایدار باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *