0
02188840056

عوارض اضطراب چیست؟ چگونه از اضطراب جلوگیری کنیم ؟

آیا عوارض اضطراب را می دانید؟ زمانی که ما تحت فشار عوامل بیرونی هستیم. مثلا ترم آخر دوره کارشناسی هستیم و استاد برای تحویل پروژه به ما فشار می آورد. رئیس ما از ما می خواهد کار ها را بهتر و سر وقت انجام دهیم. هزاران مثال در این زمینه وجود دارند. فشار های بیرونی باعث ایجاد استرس در ما می شود که باید از طریق راه های مدیریت استرس آن را درمان کنیم.

اگر منشا استرس را بیابیم می توانیم آن را رفع و مدیریت کنیم. اما اگر به استرس خود اهمیت ندهیم و یا صورت مسئله را پاک کنیم. باعث ایجاد استرس ماندگار و یا اضطراب در خود می شویم. اضطراب منشا خاصی ندارد. حل احساس اضطراب به کمک تراپیست امکان پذیر است.

ممکن است دچار اضطراب باشیم. از احساس اضطراب در تمام بخش های زندگیمان رنج ببریم. با این وجود برای حل مشکل خود به تراپیست مراجعه نکنیم. در ادامه این مقاله شما را با عوارض اضطراب آشنا می کنیم. دانستن عوارض یک مسئله باعث می شود کمتر نسبت به آن سهل انگاری کنیم.

عوارض اضطراب خود را به سه شکل نشان می دهند: نشانه های شناختی ، نشانه های رفتاری و نشانه های جسمانی. در ادامه سعی می کنیم تعاریف درستی از هریک از این سه مورد ارائه کنیم. با ما همراه باشید. شما عزیزان هم چنین می توانید برای رشد فردی و اجتماعی خود در زمینه های گوناگون از دوره های تهیه شده ما استفاده کنید. برای شرکت در دوره های غیرحضوری از طریق لینک مهارت های زندگی اقدام کنید.

عوارض اضطراب

 

نشانه های شناختی ناشی از عوارض اضطراب چیست؟

نشانه های شناختی تماما به ذهن ما مربوط می شوند. نشانه های شناختی مشکلات ذهنی پدید می آورند. نشانه های شناختی از آن جایی که ذهن را دچار مشکل می کنند زندگی روزمره ما را مختل می کنند. در ادامه چند مثال می زنیم تا این نشانه ها روشن تر شوند. ترس از آینده  ، ترس از بیماری ، ترس از مرگ ، نداشتن تمرکز ، عزت نفس پایین و … از نمونه های شناختی عوارض اند. برای رهایی از ترس و شرکت در این دوره کلیک کنید.

نشانه های رفتاری ناشی از عوارض اضطراب چیست؟

نشانه های رفتاری از بیرون و توسط دیگران قابل رویت هستند. اگر فرد مضطرب مهارت هایی مثل کنترل خشم داشته باشد بهتر این شرایط را مدیریت میکند. در ادامه با ارائه مثال هایی این نوع نشانه را روشن تر می کنیم. پرخوری ، کم خوری ، کشیدن افراطی سیگار ، استعمال دخانیات ، استفاده از قرص های روان گردان و … از نمونه های رفتاری عوارض اضطراب اند.

عوارض اضطراب

نشانه های جسمی ناشی از عوارض اضطراب چیست؟

نشانه های جسمی در واقع هم سنگ بیماری های جسمی هستند. مثلا اضطراب مزمن باعث حمله پنیک می شود. یکی از علائم حمله پنیک افزایش ضربان قلب است. از این جهت گاها حمله پنیک با مشکلات قلبی اشتباه گرفته می شود. در ادامه با ارائه مثال هایی این نوع نشانه را روشن تر می کنیم. عرق کردن ، افزایش ضربان قلب ، تنگی نفس ، رنگ پریدگی ، انقباض ماهیچه ها و … از نمونه های جسمی عوارض اند.

نشانه های جسمی ناشی از عوارض اضطراب که حاد هستند.

اگر دچار چنین علائمی شدید حتما به متخصص مراجعه کنید. سهل انگاری در چنین شرایطی باعث به خطر افتادن جان شما می شود. در ادامه یکی یکی این علائم را بررسی می کنیم.

ضعف سیستم ایمنی به عنوان یکی از عوارض اضطراب

استرس مزمن و در واقع اضطراب عامل موثری در ضعف سیستم ایمنی بدن است. به طور کلی مشکلات روانی تاثیر مستقیم روی جسم ما دارند. ضعف سیستم ایمنی آغاز مبتلا شدن به تمام بیماری ها است. شاید برای ما عجیب باشد که در پی یک اضطراب ساده به سرطان مبتلا شویم. اما جالب است بدانید اضطراب با کاهش مقاومت سیستم ایمنی بدن مبتلا شدن به بیماری های زیادی را برای ما میسر می کند.

معده درد به عنوان یکی از عوارض اضطراب

از عوارض جسمی اضطراب  پرخوری و کم خوری بودند. به طور کلی اضطراب روی سیستم گوارش تاثیر منفی می گذارد. اضطراب باعث بروز مشکلات معده و روده می شود. این عارضه در کودکان بسیار شایع است. زمانی که مثلا مسئله جدایی از مادر در آن ها حل نمی شود و به اضطراب جدایی تبدیل می شود شاهد دل درد های گاه و بی گاه در آن ها خواهیم بود.

سردرد به عنوان یکی از عوارض اضطراب

اضطراب باعث درد در ناحیه فوقانی سر و گردن می شود. اگر اضطراب شدید شود دچار سردرد خواهیم شد. در مواردی اضطراب پدید آورنده سردرد های میگرنی خواهد بود. اگر منشا بسیاری از سر درد های میگرنی بررسی شوند به اضطراب خواهیم رسید. در واقع افراد مضطرب بیشتر مستعد این سردرد هستند.

افسردگی به عنوان یکی از عوارض اضطراب

اضطراب ، افسردگی و خشم دومینو وار به یکدیگر متصل هستند. در واقع در صورت وقوع یکی از این سه مورد ، دو مورد دیگر نیز به همراه آن خواهند آمد. اگر در صورت وقوع هریک از این موارد مشکل را به سرعت حل کنیم در مقابل مشکلات زیادی خود را واکسینه کرده ایم. افراد مضطرب افرادی افسرده نیز هستند و برای تخلیه احساسات خود به سرعت خشمگین می شوند.

مشکلات وزن به عنوان یکی از عوارض اضطراب

از مشکلات فیزیکی اضطراب شاهد پرخوری و کم خوری بودیم. پرخوری و کم خوری هر دو به یک اندازه مشکل ساز هستند. اگر این دو مورد کنترل نشوند سلامت ما را به خطر می اندازند. پرخوری سبب افزایش وزن شدید می شود. کم خوری موجب لاغری مفرط و مشکلات ناشی از آن می شود. با ورزش و رژیم مناسب می توان از مشکل وزن و اضطراب رهایی پیدا کرد.

 

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.