آموزش‌ مهارت‌های زندگی

غلبه بر اهمال کاری

غلبه بر اهمال کاری – رهایی از اهمال کاری با استفاده از راهکار های ساده

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی راه های غلبه بر اهمال کاری بپردازیم، شاید برای شما هم زمان ‌های زیادی بوده که تصمیم گرفتید کارهایی را انجام دهید اما هیچ ‌گاه زمانش نرسیده، مثلا “” از شنبه کتاب خواندن شروع می‌کنم”” از فردا تصمیم می‌گیرم که رژیم غذایی شروع کنم”” از سال جدید شغلم عوض می‌کنم”” از هفته دیگِ ورزش شروع می‌کنم “” رأس ساعت ۹ شروع می‌کنم به درس خواندن و… اگر بخواهیم به ساده ‌ترین شکل ممکن اهمال ‌کاری را تعریف کنیم، می‌توان گفت اهمال کاری عبارت است از تعلل در انجام کارها و یا به عبارتی به تاخیر انداختن کارها

به طور کلی، همه ما با وظایفی که برای آینده تعریف می کنیم، نسبت به وظایفی که امروز انجام آن را برعهده می گیریم، مشکل داریم. دلیل آن این است که ذهن ما موضوع های واقعی و قابل لمس را بهتر از مسائل انتزاعی پردازش می کند و حس عذاب زود هنگام آن به دلیل مقایسه منافع ناشناخته و عدم قطعیت محسوس به نظر می رسد. در نتیجه تلاش کوتاه مدت به راحتی جایگزین تلاش بلند مدت در ذهنمان می شود که این مورد توسط صاحب نظران رفتاری خطای تبعیض – زمان حال نامیده می شود.

مطالعه مقاله اهمال کاری چیست؟ به شما در خصوص ماهیت اهمال کاری و علل آن اطلاعات بیشتری می دهد.

غلبه بر اهمال کاری

ویژگی مشترک اهمال کاران چیست؟

 • درگیر شبکه های اجتماعی هستند
 • معمولا دیر سر قرار حاضر می شوند
 • شروع کاری برایشان همیشه سخت است
 • اکثر اوقات از کار زیاد شکایت دارند
 • کلی کار نیمه تمام دارند
 • کارهای خود را اولویت بندی نمی کنند
 • برنامه مشخصی ندارند

چرا بهتر است با اهمال کاری مبارزه کنیم ؟

اهمال‌ کاری یکی از بزرگ‌ ترین موانع بر سر راه گرفتن تصمیمات درست، موفقیت و حرکت به سمت زندگی رویایی‌مان است. تحقیقات نشان می‌دهد، حسرت انسان‌ها بیش‌تر از جانب کارهایی است که انجام نداده‌اند نه کارهایی که به‌طور اشتباه انجام داده‌اند. در واقع می‌توانیم بگوییم که تلخی و حسرت فرصت‌های از دست رفته مدت زمان بیش‌تری با ما می‌ماند. گاهی اوقات شانس‌ ها بسیار به ما نزدیک هستند، اما ما با غفلت از کنار آن‌ها عبور می‌کنیم و فرصت را از دست می‌دهیم.

راه های غلبه بر اهمال کاری :

مبارزه با افسردگی و سطح انرژی پایین :

اگر دچار افسردگی هستید و یا سطح انرژی شما پایین است و زود خسته می‌شوید، باید در جهت رفع آن اقدام کنید. برای مبارزه با تنبلی و اهمالکاری ورزش و تحرک فیزیکی را فراموش نکنید؛ زیرا کمک می‌کند تا از حالت رخوت و سستی بیرون بیایید و سطح انرژی شما افزایش پیدا کند.

پیش تعهدی خود را علنی کنید :

گفتن اینکه قصد انجام کاری را داریم باعث می شود تا جذابیت انجام آن بسیار افزایش یابد، زیرا سیستم پاداش ذهنی ما به وضعیت اجتماعی واکنش زیادی نشان می دهد. تحقیقات نشان می دهد این موضوع که توسط دیگران و یا حتی غریبه ها مورد احترام و ارزش قرار گیریم. بسیار برای ما حائز اهمیت است. چون بسیاری از ما دوست نداریم برای افراد دیگر تنبل به نظر برسیم. بنابراین با جرات بگویید، من گزارش را برایتان تا اخر روز می فرستم و مزایای اجتماعی آن را با انجام تعهد خود به دست بیاورید، زیرا ما را به انجام هدف نزدیک می کند.

برای هر روزتان برنامه داشته باشید یک برنامه ریزی واقع بینانه :

برنامه ریزی منظم روزانه به شما کمک می کند که برای هر روز خود هدف مشخصی داشته باشید و بر مبنای آن پیش بروید. می توانید هر شب قبل از خواب یا هر صبح بعد از بیدار شدن زمان کوتاهی را به برنامه ریزی اختصاص دهید. برنامه ریزی روزانه باید منعطف و منطقی باشد تا بتوانید از پس آن بر آیید.

فراموش نکنید که حتما برنامه تان را بنویسید چرا که نوشتن برنامه به ذهن شما نظم می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فواید نوشتن و تاثیر نوشتن در موفقیت روی لینک کلیک کنید‌.

فرد اهمال کار همواره باید به‌خود یادآوری کند که بر اساس تجربیات قبلی خود، وقت و تلاش موردنیاز برای انجام کارها را کمتر از میزان واقعی آن در نظر می‌گیرد و مشکلات احتمالی پیش رو را در نظر نمی‌گیرد. بنابراین اینبار باید در برنامه‌ریزی به این ویژگی خود توجه داشته باشد و وقت و انرژی کافی برای انجام کار در نظر بگیرد.

غلبه بر اهمال کاری

به نتایج اهمال کاری تان فکر کنید :

به نتایج اهمال کاری و به‌ تعویق انداختن کار فکر کرده و آن را بر روی کاغذ بنویسید. خود را در آینده تصور کنید که مشغول انجام کار تلنبار شده‌ اید و فشار ناشی از آن را احساس کنید. موقعیتی را تصور کنید که نتوانسته‌ اید در مهلت مقرر کار موردنظر را انجام دهید.

اهداف خود را خرد کرده و آن ‌ها را کوتاه ‌مدت کنید :

اگر اهداف کوتاه‌مدت‌تر شوند، رسیدن به آن‌ها آسان‌تر خواهد شد و همین‌طور احتمال اهمال‌ کاری نیز کاهش می‌یابد. بنابراین اهداف خود را به اهدافی کوچک‌تر و قابل اجراتر تبدیل کنید تا بتوانید خیلی سریع به خود پاداش دهید.

بهتر است جرات نه گفتن را پیدا کنید :

اگر مشغله دارید و نمی‌توانید کار جدیدی قبول کنید باید به‌طور مستقیم به کارفرما اعلام کنید، نه اینکه بعد از پذیرش کار از اهمال کاری به‌ عنوان روشی غیرمستقیم برای نه گفتن استفاده کنید. هم‌چنین اگر به کمک هم نیاز دارید باید از حمایت سایرین استقبال کنید و به آن‌ ها بله بگویید.

نتیجه گیری :

در این مقاله،‌ با راه های غلبه بر اهمال کاری آشنا شدید و ویژگی مشترک اهمال کاران را شناختید. اگر مایلید به طور عمیق تری روی اهمال کاری تان کار کنید،‌ میتوانید از نکات و راهکارهای ارائه شده در دوره های رهایی از اهمالکاری، عزت نفس و مدیریت اضطراب در جهت غلبه بر اهمال کاری تان استفاده نمایید.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Facebook
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

18 پاسخ

 1. سلام خانم دکتر عزیز
  من از اینکه با شما اشنادشدم بسیار به خودم افتخار نیکنم وخشنود هستم
  به نظر من اهمال کاری باعث میشود بتدریج انسان به یک فرد دپرس تبدیل شود ولی با برنامه ریزی و ایجاد عادت های مثبت گوچک میتواند هویت اصلی خودش را پیدا کند و به یک شعور عقلانی در ابتدا برسد که با پرورش این شعور عقلانی به یک عزت نفس و سپس به تعالی برسد

 2. برای از بین بردن اهمال کاری اول باید با خودم ارطباتی درست برقرار کنم. مراقب خوگوییهای خودم باشم. راههای غلبه بر اهمهکاری:
  ۱ افسردگی و سطح پایین انرژی خود را جدی بگیریم و تغییر دهیم.
  ۲ به اطرافیان اطلاع بدیم که در مسیر انجام کاری هستیم تا تعهدمان برای انجام اون کار بیشتر شود.
  ۳ هر روز برنامهریزی روزانه واقعبینانه و قابل انجام را مکتوب کنم.
  ۴ به نتیجه اهمال کاری خودم فکر کنم
  ۵ هدفهای مورد نظرم رو کوچک و مدت زمان انجامشان را کم کنم تا از اوهده آنها بر بیام.
  ۶ یاد بگیرم که نه بگم وقتی خودم کارهای زیاد و مهمی دارم.

 3. خانم دکتر عزیز راهکارهای شما همه عالی و قابل فهم هستند. من هر روز با برنامه ریزی روزی پر بار برای خودم درست کردم. فقط هنوز برای رسیدن به بعضی از اهدافم راهکارهای جدیدی نیاز دارم که دارم دونبالشون میگردم. ممنون از اطلاعات خوبتون

 4. ویژگی مشترک اهماکاران مورد توجه ام قرار گرفت . و اهمال کاری یکی از موانع برای گرفتن تصمیمات درست است و گاهی اوقات با به تاخیر انداختن کارها فرصتهایی رو از دست میدهیم برای هر روزبرنامه داشته باشیم و حتما شب قبل برنامه روز بعد رو بنویسیم زیرا نوشتن برنامه به ما کمک میکند که ذهنمون نظم پیدا کند . و آن کار رو با اشتیاق انجام دهیم.
  متشکرم استاد عزیز .

 5. خطای تبعیض زمان حال:
  چون ذهن ما موضوعات قابل لمس را را بهتر از موضوعات انتزاعی تحلیل می‌کند، منافع شناخته شده کوتاه مدت را به منافع ناشناخته ترجیح می دهد

 6. برنامه ریزی روزانه و داشتن هدف های کوتاه مدت در روز یکی از بهترین راهکارهایی است که همواره به من کمک کرده می نویسم و می نویسم انقدر که هرقت چشمم به اون کار میفته بالاخره ظرف چندروز حالا یا با وجود مشعله یا اهمالکاری انجامش میدم چون هرروز تو لیست برنامه هام میارمش تا بالاخره انجام بشه

 7. با سلام و خسته نباشید من تا حالا فرق اهمال کاری و تنبلی را نمیدانستم و فکر میکردم هر دو یک معنی میده. برای مقابله با اهمال کاری یک یک باید خود گویی منفی نکنیم. دو برنامه ریزی کنیم و بنویسیم. و به کسی بگوییم تا مجبور شویم ان کارو را انجام بدیم با تشکر از شما

 8. باسلام و عرض ادب
  خانم دکتر عزیز هرچه بیشتر با اموزشهای با ارزش شما پیش میرم میفهمم منشع و ریشه تمام این مشکلات کمبود حس ارزشمندی و اعتماد به نفس هستش البته این برداشت من هست،چون بنظر من اگه بخواهیم مشکلی رو ریشه یابی کنیم سر نخش به این دو مهم میرسه،ممنون از اینکه وقت و انرژی تون رو صرف اموزش و پرورش ذهن ما میکنید،در پناه خداوند باشید.

 9. مهناز
  سلام ودرود بشما
  خوشحالم که باشما اشنا شدم دارم رو خودم کارمیکنم و میدونم سال اینده باکمک مطالب خوبتون خیلی متفاوت عمل میکنم
  بااشتیاق صبحها بیدار میشم که برنامه صبحهارو ازدست ندم❤️❤️

 10. یکی ازراههایی که دراهمال کاری به ما کمک میکند این هست که هدفهایمان را کوچک کنیم ودیگراینکه به عواقب اهمال کاریمان فکرکنیم وبرنامه روزانه داشته باشیم و همچنین برای زندگی وبرای خود برنامه وهدف تعریف شده ومشخص داشته باشیم باسپاس از خانم دکتر عزیز

 11. ممنون از مطالب آموزنده تون، من فکرمیکنم مهم ترین نکته در اهمالکاری که اشازه کردبد سطح انرژی پایینه، که البته اگه فرد دچار افسردگی باشه راه رو دشوارتر میکنه

 12. سلام و ممنون بابت مطالب ارزشمندتون، من یاد گرفتم که خصوصیات افراد اهمالکار چی هستند و راههای غلبه بر آن رفتها که خودم چند مورد از آنها را دارم و فهمیدم برای مشکل خودم ورزش و تحرک داشته باشم،پیش تعهدی کنم،هر روز برنامه داشته باشم اهدافم رو خرد کنم به نتیحه اهمالکاریم فکر کنم و قدرت نه خود را تقویت کنم، ممنون از وقتی که برای آموزش ما میگذا ید.

 13. سلام ممنون از مطالب مفید و ارزشمند شما
  به نظر من مهم ترین علت اهمال کاری ورزش نکردنه
  با ورزش منظم روزانه سطح انرژی و انگیزه بالا میره
  تجربه من در این مورد خیلی به تغذیه سالم بستگی داره
  استفاده زیاد از چربیها و فست فودها جلوگیری می کنند از انجام کار

 14. به نتایج اهمال کاری و به‌ تعویق انداختن کار فکر کردن، تجربه جدیدیه برای من، این موضوع کمک می کنه تا برای جلوگیری از تلنبار شدن کار، بجنبیم و وقت رو از دست ندیم. ممنونم از شما

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *