آموزش‌ مهارت‌های زندگی

مدیریت و کنترل استرس

 

اولین و مهمترین قدم برای ارتباط با خود و مدیریت و کنترل استرس توجه به خود و ذهن آگاهیست. هر از چندی به خودتان بگویید “همین الان حالم چطوره؟” و سعی کنید در آن لحظه زندگی کنید. این اولین قدم برای مدیریت و کنترل استرس است. روزهای اخیر و روزهای پیش رو، روزهایی پر تنش بوده و خواهد بود اما در این شرایط باید چه کرد؟ در شرایطی که تنش های عصبی بیش از پیش میشود چکار میتوان کرد؟

گاهی اوقات شرایط به حدی پیچیده می شود که همه چیز می تواند استرس را در وجود ما بالا ببرد، حتی یک صدای بلند، بوی ناخوشایند، حتی یک فکر! مرور یک خاطره! میتواند در ما ایجاد فشار عصبی بکند و فیزیولوژی بدن را تغییر دهد و هورمون های استرس در بدن تولید شود.

نکته مهمی که باید همواره با آن توجه داشته باشید این است که استرس لزوما چیز بدی نیست چرا که توجه و آمادگی ما به لحظه را بالا میبرد و باعث میشود با خطرات احتمالی قوی تر روبرو شویم.
اما اگر استرس به میزان ناخوشایندی بالا رود و ماندگار شود و ما تبدیل به یک شخصیت عصبی و عصبانی بشویم آنجاست که مشکل زا میشود، یعنی فردی که مدام با استرس زندگی میکند در شرایط مختلف ممکن است رفتارهایش با فکر، تعقل و بجا نباشد، دچار رفتارهای تکانشی میشود، رفتارهای بدون فکری انجام می دهند و پس از اندکی شاهد خراب شدن روابطشان خواهد بود، این رفتارها حتی میتواند موجب بیمار شدن وی شوند و خواب و خوراک از او بگیرد و در نهایت سبک زندگی را به نابودی بکشاند…

تمامی اینها به این خاطر است که ناهوشیار زندگی میکند، پس اگر میخواهید اولین گام در مواجهه با استرس را یاد بگیرید به خودتان توجه کنید و ذهن آگاه باشید.

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Facebook
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *