0
02188840056

مغز و زبان

عصب شناسان معتقدند کلماتی که شما انتخاب می کنید تاثیر عظیمی بر مغز شما می گذارند

مراقب باشید چون کلمه بعدی که شما بگویید خوب یا بد بودن روزتان را تعیین می کند، و بر کل زندگی تان تاثیر خواهد گذاشت. پزشکان در دانشگاه توماس جفرسون توضیح می دهند که نحوه انتخاب کلمات توسط ما تاثیری بسیار بیش از آنچه خودمان فکر می کنیم بر زندگی ما دارد. آیا فکر می کنید گفتن «من نمی توانم»، «نمی کنم»، یا «برایم سخت است» بی ضرر است؟ اگر آنها را برای مدت کافی به کار ببرید، آنها به معنای واقعی کلمه مغز شما را تغییر می دهند. دلیلش را در ادامه می خوانید.

کلمات مثبت لب پیشانی را تقویت می کنند

دکتر اندرو نیوبرگ و مارک رابرت والدمن، نویسندگان کتاب «کلمات می توانند مغز را تغییر دهند» نوشته اند که «یک کلمه واحد این قدرت را دارد که بر فعال شدن ژن هایی که استرس فیزیکی و عاطفی را تنظیم می کنند اثر بگذارد». با استفاده از کلمات مثبت در زندگی روزانه، بخش های پیشانی مغز شما ورزیده تر می شوند و می توانند به شکل بهتری استرس را در ما تنظیم کنند.

بخش پیشانی مغز، در واقع مسئول این است که به شما خوب یا بد و درست و نادرست را نشان دهد و از ایجاد پاسخ های نامتعارف توسط شما ممانعت کند. با استفاده مکرر از کلمات مثبت، این بخش پیشانی مغز، بیشتر به پردازش مثبت توجه می کند، در نتیجه کمتر درگیر مقابله با منفی ها، زشتی ها و بدها می شود، و به این شکل سطح استرس ایجاد شده در ذهن و مغز شما به تدریج و به شکلی پایدار پایین می آید.

کلمات منفی هورمون استرس را افزایش می دهند

زمانی که از کلمات منفی استفاده می کنیم برای ما چه اتفاقی می افتد؟ استفاده از کلمات منفی پاسخ همراه با ترس را در ما فعال می کند و ترس موجب ترشح هورمون های استرس زا می شود. با افزایش منفی اندیشی و افکار منفی، ما حساس و آسیب پذیرتر می شویم و هورمون استرس کل بدن ما را فرا می گیرد.

اگرچه احتمالا این درست است که کمی استرس برای بدن ما مفید است، اما مقدار زیاد آن می تواند مشکلات عدیده ای برای سلامت جسمی و روانی ما به همراه داشته باشد.

چگونه خودمان و دیگران را می بینیم؟

دکترها بر این اعتقادند که استفاده از زبان و کلمات مثبت می تواند بر عملکرد بخش گیجگاهی مغز هم اثر بگذارد که به ما تعریفی از خودمان و اطرافیانمان می دهد. با داشتن تصویری مثبت از خودمان با استفاده از کلمات مثبت و انگیزه بخش، ما می توانیم شروع به دیدن خوبی ها در دیگران نیز بکنیم.

در حالی که داشتن تصویری منفی از خود که از طریق استفاده از کلمات منفی بوسیله ما ایجاد می شود، ما را سرشار از شک و بدبینی می کند و باعث می شود بیشتر در رابطه با دیگران نگران باشیم و در نتیجه در روابط اجتماعی مان به شکلی کمتر موثر رفتار کنیم.

آزمایش

این تحقیق به این منظور انجام شد تا ببینیم آیا استفاده از کلمات مثبت و انگیزه بخش می توانند به تغییر مداربندی مغز و پردازش فکری افراد کمک کند یا نه. طی این تحقیق، گروهی از افراد بین ۳۳ تا ۵۴ ساله انتخاب شدند و از آنها خواسته شد تا هر روز برای سه ماه سه مورد که آنها را بیش از هر چیز خوشحال می کرد را بنویسند و بنویسند که چرا این موارد را انتخاب کرده اند.

سه ماه بعد از شروع این تحقیق، این افراد دوباره مورد ارزیابی قرار گرفتند و مشخص شد که هم بیشتر احساس شادمانی دارند و هم سطح افسردگی در آنها از قبل کمتر شده بود. این تحقیق همچنین حاکی از این بود که همه ما قادریم مداربندی مغز مان را تحت تاثیر قرار دهیم و به نحوی مثبت آن را تغییر بدهیم. این کا را می توانیم با تمرکز بر رویدادهایی که مار را خوشحال تر می کنند انجام دهیم به جای تمرکز بر رویدادهای ناخوشایند.

تحلیل عملی استفاده از زبان مثبت

زمانی که ما خشمگین می شویم، در بسیاری از مواقع ما از کلماتی استفاده می کنیم که بعد از آرام شدن از استفاده از آنها پشیمان می شویم. متخصصین بر این عقیده اند که زمانی که ما از کلمات پرخاشگرانه و توام با خشم استفاده می کنیم، این باعث می شود که بخش هایی از مغز که مربوط به منطق و تفکر است و در بخش پیشانی مغز است به طور موقت از کار می افتد. امیگدالا که ناحیه مربوط به جنگ و گریز در مغز است در این شرایط کنترل ما را در دست می گیرد. این توضیح می دهد که چرا بسیاری از ما زمان هایی که خشمگین و عصبانی هستیم نمی توانیم قبل از عکس العمل نشان دادن درست فکر کنیم.

اگر استفاده از زبان مثبت را به یک عادت تبدیل کنیم، می توانیم بخش پیشانی مغز مان را تربیت کنیم به طوری که در هنگامعصبانیت بتوانیم به شکلی منطقی تر عکس العمل نشان دهیم.

اگر هم اکنون نسبت به این موضوع آگاه نیستید که از چه نوع زبانی (مثبت یا منفی) استفاده می کنید، و از کدام بیشتر، شروع کنید به توجه کردن به کلماتی که بیشتر به کار می برید و در صورت امکان آنها را بنویسید. همچنین، چارچوب ذهنی تان را از طریق نوشتن سه مورد که شما را خوشحال می کند به طور روزانه مثبت تر کنید و تغییرات مثبت آن را در طی زمان ببینید.

مقالات مرتبط:

چگونه ذهن ناخودآگاه خود را برنامه ریزی کنیم؟

۸ کاری که نا آگاهانه حال ما را تحت تاثیر قرار می دهند

۱۶ عادت روزانه افراد بسیار موفق

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.