0
02188840056

نکات مهم در ارتباط موثر که باید بدانیم!

لازمه تاثیر گذاری در دیگران ارتباط موثر است. آموختن نکات مهم در ارتباط موثر با افراد دیگر به ما کمک می کند تا مفهوم و منظوری که در ذهن خود داریم را به درستی منتقل کنیم تا فرد مخاطب دچار بدفهمی و کج فهمی نشود. برای فهم بهتر این مطلب ابتدا لازم است شرح دهیم که ارتباط چیست؟

برای آموختن چنین مهارت هایی می توانید به دوره های غیر حضوری مهارت های زندگی مراجعه کرده و از آن ها بهره مند شوید.

تعریف صحیحی از ارتباط

ارتباط به معنای انتقال یک معنا و مفهوم از طریق دیگر است حال این معنا و مفهوم می تواند از طریق سخن گفتن، نوشتن و یا حرکت اعضای بدن و به شکل دیگری منتقل شود. در طول جریان ارتباط مفهومی که در ذهن ما وجود دارد به پیامی تبدیل شده و از طریق مجرای ارتباطی به شخص دیگری منتقل میشود. طرف مقابل پیام ما را مشاهده می کند و ذهن او پیام را تجزیه و تحلیل می کند و برداشتی را از آن دریافت می کند. در طول این جریان عوامل خارجی مانند سر و صدا و… هم می توانند بر انتقال پیام ما تاثیر بگذارند.

همانطور که دیدید جریان ارتباط از چند مرحله تشکیل می شود. حال در صورتی که در یک از این مراحل خللی ایجاد شود و پیام ما دچار تحریف شود می تواند موجب بدفهمی در طرف مقابل شود. در ارتباط موثر ما تلاش می کنیم تا این تحریفات را به حداقل برسانیم و مفهوم مورد نظر خود را به همان شکلی که هست انتقال دهیم.

شما می توانید در دوره های غیر حضوری ما تمام نکات مهم در ارتباط موثر را بیاموزید. در این دوره شما تمامی موانع ارتباطی را در میابید و یاد میگیرید که چگونه مفهوم مورد نظر خود را منتقل کنید. برای کسب اطلاع بیشتر در این خصوص روی کلمه اصول گفتگو کلیک کنید.

ارتباط موثر چیست؟

ارتباط موثر به معنای انتقال پیام مورد نظر ما به صورت صحیح و دست نخورده به مخاطب است. ما برای ارتباط ابزار های گوناگونی داریم مثل صحبت کردن، نوشتن ، حتی یک حرکت صورت یا نوع نگاه کردن هم می تواند پیامی در پی داشته باشد. از آنجایی که ارتباط فرایندی دو طرفه است هر دو سوی آن بر جریان ارتباط موثر هستند. شاید شما نتوانید ذهن طرف مقابل را دست کاری کنید و برداشت او از پیامتان را تغییر دهید. اما همین که پیام را به درستی منتقل کنید بیش از نیمی از مسیر را طی کرده اید.

همه ما در زندگی موقعیت های گوناگونی را تجربه کرده ایم که نیاز به ارتباط موثر در آن به وضوح حس می شده است. لذا یادگیری مهارت ارتباط موثر مطمئنا برای هر شخصی در هر موقعیتی لازم است. لذا قصد داریم برخی نکات مهم در ارتباط موثر را برای شما برشماریم.

چرا ارتباط موثر برای ما لازم است؟

شما در هر جایگاهی که باشید چه در زندگی شخصی خود و چه در زندگی کاری لازم دارید که با افراد گوناگون ارتباط برقرار کنید. حال اگر شغل شما به گونه ای باشد که با افراد گوناگون با طرز فکر ها و بینش ها و پیش فرض های مختلف در ارتباط باشید کار شما کمی سخت تر می شود و لازم دارید مهارت های خود را در این زمینه ارتقا دهید. تکنیک های مختلفی برای ارتباط به بهترین نحو وجود دارد که شما چه در جایگاه ارسال کننده پیام یا گیرنده آن باشید می توانید از آن ها استفاده کنید تا گفتگوی سالم و سودمندی داشته باشید. پس نکات مهم در ارتباط موثر را بیاموزید تا از این طریق ارتباط موفقی داشته باشید.

ارتباط ممکن است یک طرفه باشد مثل سخنرانی و یا دو طرفه باشد مثل گفتگو که در هر دوی آن ها دو طرف ارتباط در انتقال پیام تاثیرگذار هستند. شما به عنوان یک پدر یا مادر، فرزند ، یک کارمند یا رئیس و در هر جایگاه دیگری که باشید برای موفقیت بیشتر لازم دارید که این ارتباط را بهبود بخشید. در این صورت به یک رئیس محبوب یا پدری که فرزندش را به خوبی درک می کند و فرزندش به او اعتماد دارد، یا معلمی که همه دانش آموزان عاشقش هستند تبدیل خواهید شد.

در صورتی که لازم دارید دلیل آرامش خانواده های موفق را بشناسید و کیفیت روابط را در خانواده خود بهبود بخشید دوره غیر حضوریارتباط در خانواده به شما کمک خواهد کرد.

 

نکات مهم در ارتباط موثر

نکات مهم در ارتباط موثر را بیاموزید

حال که به تعریف مشخصی از ارتباط موثر رسیدیم لازم است بدانیم تا برای رسیدن به این مهارت باید چکار کنیم. در ادامه به تکنیک های کاربردی و نکات مهم در ارتباط موثر خواهیم پرداخت.

۱. خودتان را می شناسید؟

اولین مرحله ای که برای رسیدن به ارتباط موثر باید به آن توجه داشته باشید این است خودتان را به خوبی بشناسید. تمامی ویژگی های شخصیتی خود اعم از لذت ها ، ترس ها ، آگاهی ها و یا نا آگاهی ها، پیش فرض های ذهنی و …. را درباره خودتان بدانید. در این صورت برای مثال می دانید که در هنگام بروز موقعیت نا مطلوب چگونه خشم خود را کنترل کنید‌. چگونه اضطرابتان را مدیریت کنید و اجازه ندهید که در رفتار شما تاثیر بگذارد.

مهارت کنترل خشم را بیاموزید و به آرامش برسید

۲. خوب گوش کنید

عمل گوش دادن بسیار متفاوت از شنیدن است. این که به حرف های طرف مقابل گوش دهید و بدون حواس پرتی و آماده کردن حرف بعدی خود تلاش کنید حرف او را بفهمید به شما کمک میکند تا پیام او را بهتر درک کنید. تمام پیش فرض های ذهنی خود را دور بریزید و به او نشان دهید که به صحبت هایش توجه کامل دارید.

۳. ساده و قابل فهم صحبت کنید

بگذارید خیالتان را راحت کنم ، استفاده از کلمات سنگین و غیر قابل فهم به جز این که به طرف مقابلتان این حس را می دهد که شما میخواهید اطلاعات خود را به نمایش بگذارید و شما را به یک آدم غیر قابل تحمل تبدیل کند هیچ خاصیت دیگری نخواد داشت. پس با کلمات ساده و روانی که می توانند دوستانه یا رسمی باشند گفت و گوی خود را به سرانجام برسانید. یادتان نرود اولین هدف شما در ارتباط موثر انتقال صحیح پیام به مخاطبتان است.

۴. صادق باشید

صادقانه سخن گفتن در هر شرایطی اعتماد طرف مقابلتان را به شما افزایش می دهد. قرار نیست با ظاهر سازی و دروغ ارتباطتان را شکل دهید. مطمئن باشید که گیرنده پیام به خوبی این صداقت را در کلام شما حس خواهد کرد.

۵. لازم نیست از خودتان تعریف کنید

معمولا ما از افرادی که مدام از خودشان تعریف میکنند و با این کار قصد بالا تر نشان دادن خود را دارند خوشمان نمی آید. بر عکس دوست داریم دیگران نکات مثبت ما را ببینند و از آن تعریف کنند. البته تملق کردن هم به شکل دیگری موجب رنجش خاطر ما خواهد شد. پس نه از خودتان بیش از حد تعریف کنید نه از طرف مقابلتان. اما بر شمردن نکات مثبت طرف مقابل و توجه به آن ها می تواند شما را در همان اولین گفت و گو به فردی مثبت گرا و مورد اعتماد تبدیل کند.

۶. با کفش طرف مقابل راه بروید!

بهترین کار برای فهم طرف مقابل این است که خودتان را جای او بگذارید. مسائل را از دیدگاه او ببینید و شرایط و موقعیت او را در نظر بگیرید. این کار به ایجاد ارتباط بهتر میان شما کمک خواهد کرد.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.