0
02188840056

هر آنچه در مورد شخصیت سالم و ناسالم باید بدانیم

هیچ فردی از داشتن آرامش و لذت بردن از زندگی گریزان نیست و تمام تلاش خود را در زندگی برای این امر انجام می‌دهند. سلامت روان و داشتن شخصیت سالم به رسید به این آرامش کمک می‌کند. یکی از اولین افرادی را که به شخصیت سالم توجه کرد گوردن آلپورت بود. از نظر وی، افراد سالم آگاهانه و معقول عمل می‌کنند، حواس خود را به گذشته معطوف نمی‌کنند. در این مطلب قصد داریم در مورد این که شخصیت سالم چیست؟ شخصیت سالم چه ویژگی‌های دارد؟ چگونه تفکر و احساس می‌کنند و… صحبت کنیم.

تبدیل شخصیت ناسالم به سالم از دیدگاه آلپورت

آلپورت معتقد است انسان سالم نیاز به تنوع و درگیری تازه دارد و همیشه به در جستجوی کسب تجربه است. از خطر و کشف چیزهای تازه هراسی ندارد و معتقد است آگاهی نسبت به این عوامل در رسیدن به هدف شما در مورد شخصیت سالم کمک می‌کند.

برخی از ویژگی‌های شخصیت سالم

شخصیت‌های سالم ویژگی‌های زیر را دارند:

 • حفظ خونسردی
 • عدم نیاز به تایید دیگران
 • زود رنج نیستند
 • تحلیل شرایط با تامل و معقولانه
 • خلاق و پر تلاش

تعریف شخصیت سالم

در دهه‌های 50 و 60 میلادی متفکران انسان‌گرا مانند گوردون آلپورت، آبراهام مزلو، کارن هورنی، سیدنی ژورارد، کارل راجرز و اریش فروم تلاش کردند شخصیت سالم را توصیف کنند. در حالی که تفاوت‌هایی در مفهوم سازی آن‌ها وجود دارد، اما یک اجماع کلی وجود دارد که شخصیت سالم داری خصلت‌های زیر است:

 • احساسات مثبت بیشتر نسبت به احساسات منفی در زندگی روزمره
 • انعطاف و راحتی در بیان احساسات عاطفی
 • اعتماد به خود و تجربیات خود
 • پذیرش خود
 • مدیریت استرس
 • مسئولیت پذیری
 • برقراری ارتباط مناسب با دیگران

هفت ویژگی شخصیت سالم

جورج ویلانت هفت ویژگی سلامت روانی مثبت یا همان شخصیت  را توصیف می کند:

عملکرد مؤثر، نقاط قوت شخصیت، بلوغ، تعادل عاطفی مثبت، هوش اجتماعی-عاطفی، رضایت از زندگی (شادی واقعی) و تاب آوری. توصیفات او منعکس کننده کمک های برجسته او در تحقیقات اپیدمیولوژیک سلامت روان و همچنین وابستگی او به روانکاوی و روانشناسی مثبت است. او مشاهده ارزشمندی را انجام داده که این مشخص شد این هفت ویژگی به طور گسترده‌ای با هم همپوشانی دارند.

تفاوت شخصیت سالم و ناسالم

افراد داری شخصیت سالم و ناسالم تفاوت‌های بارزی با هم دارند. برخی از این تفاوت‌های بارز این دو گروه در این است که افراد با شخصیت سالم از زندگی خود رضایت دارند و از آن لذت می‌برند و با زندگی خود سازکار هستند و در برابر مشکلات و ناملایمت مقاوم بوده و تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات انجام می‌دهند و به سرعت به زندگی عادی خود بر می‌گردند. اما افراد ناسالم درست نقطه مقابل این افراد هستند و همیشه از زندگی خود ناراضی بوده و راحتی در برابر مشکلات تسلیم می‌شوند. یکی دیگر از تفاوت‌های بارز افراد با شخصیت سالم و ناسالم در انعطاف پذیری و تطابق با محیط است. تحمل مقابله با ناکامی و داشتن پشتکار و پذیرش اتفاقات و رویدادهای مختلف یکی دیکر از ویژگی‌های این افراد است.

شخصیت سالم و ناسالم از نظر روانکاوی

روانکاوان هنوز برای این سوال که شخصیت سالم چیست به تعریف جامعه‌ای نرسیده‌اند و معتقد هستند نمی‌توان تجویز کلی برای رسیدن به شخصیت سالم ارائه داد. وقتی بیماری‌های روانی نسخه یکسانی ندارند پس چرا باید برای رسیدن به شخصیت سالم به دنبال نسخه یکسانی بگردیم. روانکاون همچنین معتقد هستند که شخصیت سالم حتی در سنین مختلف نیز متفاوت است و نمی‌توان برای تمامی سنین نسخه یکسانی ارائه داد.

جمع‌بندی

در این مطلب در مورد شخصیت سالم و ناسالم و تفاوت این دو شخصیت از دیدگاه‌های مختلف صحبت کردیم و اهمیت زندگی سالم را برشمردیم. رسیدن به شخصیت سالم کمی دشوار است و باید به کمک یک راهنما به این هدف دست یافت. شرکت در دوره های مهارت های زندگی و دوره شخصیت سالم دکتر ویدا فلاح می‌تواند به شما در رسیدن به این امر کمک کند.

منبع

https://blogs.scientificamerican.com/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.