0
02188840056

پاکسازی آگاهی چیست؟

فرآیند پاکسازی عاطفی ما را ملزم می‌کند که مانند یک باغبان وارد میدان آگاهی خود شویم و ابتدا علف‌های هرز را پاکسازی کنیم (تفکر منفی و احساسات آشفته‌ای که اجازه داده‌ایم ریشه‌دار شوند) و اجازه رشد به گل‌ها و درختان پر ثمر را بدهیم (افکار مثبت و خود آگاهی) هنگامی که خاک نیرومند دنیای درون خود را بارور کنیم، آنگاه آماده هستیم تا آگاهی خود را با افکار، احساسات خود را به روش سالم پرورش دهیم.  پاکسازی آگاهی راهی برای پاکسازی و جوانسازی خاک دنیای درونی ما است این حیاتی است که زمانی را برای علف‌های هرز اختصاص دهیم و به خاک روح خود رسیدگی کنیم، آن را پاکسازی کنیم، تثبیت کنیم تا رشد دانه‌های جدید (هوشیاری و توجه به زندگی رسیدن به خواسته‌ها) بارور بشود. پاکسازی آگاهی فرآیندی است از رها کردن و پذیرش.

تعریف پاکسازی آگاهی

بسیاری از افکار و احساساتی دوست داریم که تغییرشان دهیم برای ما منطقی و شناخته شده نیستند. با انرژی و افکار ثبت شده در ضمیر ناخودآگاه ما در ارتباط هستند و در آگاهی ما نگهداری می‌شوند. پاکسازی آگاهی در واقع به ما این قدرت را می‌دهد تا چیزهای پنهان در ذهن خود را کشف کنیم و آن‌ها را از درون ذهن خود پاک کنیم تا از بند افکار و احساسات غلط رها شویم.

گام‌های رسیدن به پاکسازی آگاهی

در این بخش به بررسی راه‌های پاکسازی آگاهی که ما را در این مسیر همراهی می‌کنند می‌پردازیم:

 • دریافت آرزوی ژرف: هر روز صبح وقتی از خواب برمی‌خیزید قبل از هر کاری نفسی عمیق کشیده و از درون خود بخواهید که به شما کمک کند به این پرسش که چرا اینجا هستید پاسخ دهد و به عمیق‌ترین و ژرف‌ترین آرزوی خود در آن روز فکر کنید.
 • سطح آگاهی: در این مرحله باید انتخاب کنید می‌خواهید چه سطحی از آگاهی خود را کشف کنید و بعد از آن سه روش دستیابی و رسیدن به آن سطح از آگاهی را یادداشت کنید.
 • بیرون آمدن از گذشته: در این مرحله تمام توجه و تمرکز خود را بر کاری که قرار است انجام دهیم متمرکز می‌کنیم و از گذشته خارج می‌شویم.
 • رفتار با بدن: با بدن خود طوری رفتار کنید که انگار ارزشمندترین چیز زندگی شماست. کودکی است که به نوازش و محبت نیاز دارد. بدن خود را در آغوش بگیرید و آن را نوازش کنید با تغذیه و حرکات نشاط آور به او رسیدگی کنید.
 • به خدا توکل کنید: از نگرانی‌ها و دل مشغولی‌های خود دست بکشید و آن را به خدا واگذار کنید. از نیروی بزرگ‌تر برای دل مشغولی‌های خود کمک بگیرد.
 • پذیرش آنچه هست: زندگی خود و هر آنچه در اطراف شما می‌گذرد را همان طور که هست بپذیرید. چیزهای غیر قابل تغییر را بپذیرد و به دنبال تغییر آن نباشید.
 • قدرانی از خود: برای تمام افکار و کارهای خوبی که انجام می‌دهید از خود تشکر کنید و دائما در پی کشف خوبی‌های خود باشید.
 • مسئول خود باشید: شما به عنوان یک انسان که از بلوغ فکری برخوردار است از همه لحاظ چه معنوی، چه عاطفی و چه جسمانی مسئول خود هستید. اختیار خود را از خود نابالغ برداشته و بر دوش خود بالغ بگذارید تا مسئول آن باشید.
 • اعتراف کنید: به اشتباهات خود واقف شوید و لجاجت و پافشاری را در مورد اشتباهات کنار بگذارید و اعتراف کنید و بپذیرید.
 • کاری تازه: زمان‌های که خسته و بی حوصله هستید و یا خود را درگیر افکار منفی می‌بینید کاری نامتعارف و غیر قابل پیش بینی با افکار و اخلاق خود انجام دهید.
 • رهایی از کینه: کینه‌ها و خشم‌های نهفته در درون خود را با یادداشت کردن بر روی کاغذ برای خود اعتراف کنید و آن‌ها را رها کنید.

جمع بندی

اگر یاد بگیریم که چگونه در قلمرو غیر فیزیکی خود حرکت کنید تا به آگاهی بالاتر خود دسترسی پیدا کنید می‌توانید به پاکسازی آگاهی برسید. با شرکت در دوره‌های مهارت های زندگی و دوره غیر حضوری پاکسازی آگاهی می‌توانیم از آنچه که هستیم یعنی افکار و احساسات، کلامی که بر زبان می‌آوریم، رفتارهایی که از خود نشان می‌دهیم و به باورهای ما تبدیل شده آگاه شویم و اقدام به بهتر شدن آن‌ها بکنیم. مرکز آموزش مهارت‌های زندگی دکتر ویدا فلاح در دوره پاکسازی آگاهی به شما کمک می‌کند تا قوانین حاکم بر زندگی را آموخته و بتوانید با به کاربردن این قوانین هوشیاری و توجه به زندگی شما راه پیدا کند. همچنین در این دوره می‌توانید به ضمیر ناخودگاه خود متصل شده و به کمک آن به خرد درون خود راه پیدا کنید. دوره‌های غیر حضوری مهارت‌های زندگی دکتر ویدا فلاح همراه شما در این مسیر است.

منبع

https://www.oprah.com/

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.