0

تغییر، راهکارهای طلایی برای رسیدن به تغییر

شاید برخی از ما وقتی به گذشته نگاه می کنیم، از اقداماتی که انجام داده ایم، ناراحت و عصبانی باشیم و اگر این فرصت را در اختیار داشتیم که به گذشته برگردیم و کارها یا واکنش هایمان را تغییر دهیم، حتماً این کار را می کردیم. اما ما برای تغییر کردن تنها زمان حال را در اختیار داریم. بنابراین، باید در جستجوی راهکارهایی باشیم که تغییر را از درون خودمان آغاز کنیم.

به طور کلی، تغییر در سه سطح رخ می دهد:

  • تغییر در دانش
  • تغییر در نگرش و باور
  • تغییر در رفتارهای بیرونی

تنها کسی می تواند واقعاً تغییر کند که تغییر را از درون خودش آغاز کرده باشد. دنیای بیرون، منتظر افرادی است که فرمان می دهند. پس تلاش کنید حاکم دنیای خودتان باشید. در این مقاله، راهکارهایی برای تغییر کردن وجود دارند که با نهادینه کردن آن ها در وجود خودتان، می توانید در بسیاری از ابعاد تغییر کنید. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید!

1.خوش بین باشید

همه چیزهایی که زندگی در اختیار ما قرار می دهد، در کنترل و اراده ما نیست. ما تنها می توانیم افکار، نگرش و واکنش های خود را تغییر دهیم. خوش بین بودن کار ساده ای نیست و نیاز به تمرین کردن و کسب مهارت دارد اما تضمینی برای شادتر زندگی کردن شماست. بنابراین، گفتگوهای درونی منفی با خودتان را متوقف کنید و آن را با گفتگوی مثبت با خودتان جایگزین کنید. در جهان ناقصی که ما در آن زندگی می کنیم، حداقل کاری که می توانید برای تغییر دادن زندگیتان انجام دهید، این است که امید و باور داشته باشید که بهترین ها اتفاق می افتد.

2.مسئولیت کارهایتان را بپذیرید.

اگر مسئولیت پذیر باشید و مسئولیت کارهایتان را برعهده بگیرید، احساس قدرت می کنید و این احساس قدرت به شما انگیزه می دهد تا به جای افسوس خودن به خاطر شرایط یا سرزنش کردن دیگران خودتان را تغییر دهید.


9 راهکار برای پرورش ذهنی مسئولیت پذیر


3.آماده یادگیری باشید

ما دائماً در حال جلو رفتن هستیم و هرگز پایانی برای یادگیری و آموزش دیدن وجود ندارد. فردی که گمان می کند همه چیز را می داند، هزگز نمی تواند تغییر یا رشد کند در مقابل، این آموختن مداوم است که زندگی را هیجان انگیز می کند و به شما اجازه می دهد تا از پیش فرض های خودتان جلوتر بروید و افکار و دانسته هایتان را به چالش بکشید.

4.از مقایسه خودتان با دیگران دست بردارید

بسیاری از مشکلات ما  به وجود می آیند که زندگی خودمان را با زندگی دیگران مقایسه می کنیم بدون این که بدانیم این مقایسه ها تا چه اندازه بی اساس هستند. هرکس در زندگیش در سفری منحصر به فرد است و وضعیت هیچکس بهتر یا بدتر از زندگی شما نیست. مقایسه زندگی خودتان با دیگران باعث ایجاد ترس و اضطراب در شما می شود. جایی که در زندگی هستید و نقص هایتان را بپذیرید و روی زندگیتان تمرکز کنید. به جای رقابت با دیگران، با خودتان رقابت کنید و سعی کنید از روز قبلتان بهتر باشید.

چگونه خود را تغییر دهیم
تغییر کردن

5.رابطه ای قوی با خودتان برقرار کنید

برای تغییر کردن، نوع ارتباطی که با خودتان برقرار می کنید، موضوع مهمی است. بسیاری از ما انرژی مان را صرف موضوعات بیهوده می کنیم و آن را صرف رسیدن به اهدافمان نمی کنیم. در حالی که اگر رابطه ای قوی با خودمان برقرار کنیم، قدرتمان برای رسیدن به خواسته ها بیشتر می شود.

برای داشتن ارتباطی قوی با خودتان، اجازه ندهید افکار دیگران به واقعیت زندگی شما تبدیل شود. مراقبت کردن از خودتان را تمرین کنید.یاد بگیرید که نیازهای خودتان را همیشه در اولویت قرار دهید و خودتان را همانطور که هستید، بپذیرید. آگاه باشید که هیچ کس کامل نیست اما کمال نباید هدف شما باشد. تنها چیزی که مهم است، رشد و تغییر است.


چگونه می توانیم با خود رابطه سالمی برقرار کنیم؟


6.برنامه ریزی کنید

ببینید اکنون چگونه هستید و می خواهید در آینده چطور باشید. اگر خواسته هایتان را به خوبی بشناسید، بهتر تغییر می کنید. بسیاری از افراد دوست دارند تغییر کنند، اما خودشان را خوب نمی شناسند. از تغییراتی که می خواهید داشته باشید، یادداشت بردارید. جزئیاتش را بنویسید و به آن ها فکر کنید.

7.خودتان را تشویق کنید

برای تغییر دادن خودتان، ابتدا از چالش های کوچک شروع کنید. گام های کوچکی را تعیین کنید و اگر به آن ها رسیدید، به خودتان جایزه بدهید. هربار، فقط کمی به ترس هایتان نزدیک شوید و باقی تغییرات را به مراحل بعدی واگذار کنید.

8.به خودتان برچسب نزنید

ویژگی های منفی تان را مدام مرور نکنید و به خودتان برچسب های منفی نزنید. چون ذهنتان این برچسب ها را به عنوان یک واقعیت می پذیرد و باور می کند. به جای آن، به دنبال یافتن فرصت هایی برای رشد و تغییر باشید.

9.افکار منفی را دور بریزید

کنترل ذهن شما تنها به دست خودتان است. ذهن شما بسیار قدرتمند است و در برابر فرمان هایی که می گیرد، کاملاً مطیع است. افکار مثبتی را در سر داشته باشید و باور کنید که به آن ها خواهید رسید.


در اینجا یاد میگیرید: چگونه افکار مثبت داشته باشید؟


10.روی ارتباطاتتان تجدیدنظر کنید

برای تغییر کردن باید روی ارتباطتان فکر و بازنگری کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که شما برآیند حداقل 5 نفر از مهم ترین افراد زندگیتان هستید و گنجینه واژگانتان شبیه اشخاصی است که با آن ها معاشرت می کنید. اگر قرار است تغییر کنید، باید حواستان باشد که افراد مهم زندگیتان را گزیده تر انتخاب کنید. به جز اعضای خانواده، سایر اطرافیانتان را به دقت بررسی کنید و با افرادی معاشرت کنید که انرژی بخش و الهام بخش باشند.

11.از خودتان سوال کنید

از خودتان بپرسید که می خواهید در 5 سال آینده به کجا برسید و در چه شرایطی زندگی کنید؟

هدف هایی که در آن سال به آن ها رسیده اید، چیست؟

چه در آمدها و توانایی هایی به شما اضافه شده است؟

از خودتان بپرسید که برای این که بتوانید به این اهداف بسید، لازم است چه مهارت ها، توانایی ها یا عادت هایی داشته باشد؟

برای این تغییر باید اوقاتتان را صرف انجام چه کارهایی کنید و انجام چه کارهایی را متوقف کنید؟

پاسخ به این سوالات اهمیت زیادی در عمیق شدن تغییرات شما دارند.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می توانید از دوره اصول تغییر با تدریس خانم دکتر ویدا فلاح، روانشناس و مدرس مهارت های زندگی استفاده کنید.

 

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

دیدگاه کاربران
  • مرضیه زارع کریمی 28 مرداد 1400

    با سلام هر روز تشکر کردن رو برا مثبت اندیشی در برنامم قرار دادم سپاس از شما

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *