0

چگونه بعد از خیانت همسر رفتار کنیم ؟ (چگونه رفتار کردن بعد از خیانت)

ازدواج یک رابطه دو طرفه است که زوجین نیازهای یکدیگر را در قالب خانواده برآورده می‌کنند، اما گاهی خیانت همسر، زندگی و عشق را نابود می کند. اما سوالی که خیلی افراد در مواجهه با خیانت از خود می پرسند این است که ” چگونه بعد از خیانت همسر رفتار کنیم ؟” “رفتار و برخورد صحیح در این شرایط چیست؟” در این مقاله با ارائه راهکارهایی به این سوال پاسخ داده میشود پس با ما همراه باشید.

خیانت در روابط سالم معمولا به عنوان خط قرمز در نظر گرفته می‌شود و در صورت بروز، تا حد زیادی رابطه را تخریب می‌کند. معمولا در روابط عاطفی اتفاقات مختلفی منجر می‌شوند تا برداشت افراد نسبت به یکدیگر تغییر کند اما خیانت در نهایت امر می‌تواند خود رابطه را دگرگون کند و افراد را در دو راهی ادامه یا قطع رابطه قرار دهد. در مواقعی که خیانت رخ می‌دهد افراد احساسات گوناگونی را تجربه می‌کنند و ممکن است دست به اقدامات عجولانه بزنند و یا خود را به خاطر فرزندان فدا کنند.

چگونه بعد از خیانت همسر رفتار کنیم

خیانت چیست؟

خیانت یکی از بدترین تجربه هایی است که شخص می تواند تجربه کند. خیانت خلاف وعده عمل کردن است که باعث می شود طرف مقابلتان دیگر به شما اعتماد نداشته باشد. کسانی که خیانت دیده اند، تعاریف مختلفی از خیانت دارند. خیانت زمانی است که اعتماد از بین می رود، فرد به شما دروغ می گوید، شما را فریب می دهد و یا از شما سواستفاده می کند. میزان خیانت در روابط دوستی و همچنین روابط زناشویی پدیده رایجی است ولی در روابط زناشویی عواقب تلخ تری در پی خواهد داشت.

دلایل خیانت کردن مردان :

 • لذت طلب و تنوع طلب بودن مردان
 • داشتن انتظارات غیرواقعی
 • کیفیت پایین رابطه به دلیل کمبود میل جنسی در زن، شرم داشتن
 • یکنواخت شدن رابطه، لذت نبردن از رابطه جنسی با همسر، تحقـق نیافتن انتظارات جنسی
 • تمایلات جنسی زیاد مرد و ناتوانی پاسخگویی همسر
 • داشتن روابط متعدد قبل از ازدواج و عادی شدن ارتباط با جنس مخالف و مقایسه کردن همسر خود با زن های دیگر
 • کم شدن رابطه جنسی به دلیل بیماری یا بارداری همسر، تولد فرزند، قهر و دعواهای طولانی مدت

دلایل خیانت کردن زنان :

 • از نظر مالی به اندازه کافی تأمین نشدن
 • داشتن حس بی ارزشی
 • درک نشدن عواطف و آرزوهای زن
 • صمیمی نبودن روابط زناشویی
 • اطمینان حاصل کردن از خیانت مرد
 • ارضا نشدن از نظر زناشویی و رابطه جنسی
 • نداشتن هم صحبتی
 • نادیده گرفتن نیازهای عاطفی
 • تنها بودن مطلق و حس بیکسی در منزل
 • داشتن اعتیاد مرد به الکل یا اعمال خشونت و بددهنی
 • بروز ندادن احساسات مرد نسبت به مزیت های همسر مثل، زیبایی، تغییرات ظاهری و …

نکاتی که بهتر است در ارتباط با خیانت بدانید :

 1. خیانت لزوما جنسی نیست و می تواند عاطفی و حتی کلامی باشد.
 2. خیانت به صورت پنهانی صورت می گیرد و اگر علنی شود دیگر خیانت محسوب نمی شود.
 3. خیانت عمدتا کوتاه مدت است.
 4. در بیشتر موارد خیانت، به خاطر پول صورت نمی گیرد و دلایلی عمدتا روانی در پس ماجرای خیانت نهفته است.

آیا در خیانت همسرم “من” مقصر هستم؟

شاید شما هم کمی سهل‌انگاری کرده باشید ولی باز هم هیچ عذری برای خیانت او قابل قبول نیست، در هر صورت او باید عواقب افکار و اعمال فریبکارانه خود را بپذیرد. حتی اگر بهترین همراه نبودید یا او از بودن با شما لذتی نمی‌برد باز هم تقصیر شما نیست او می‌توانست بدون خودخواهی سعی کند با طرح و بررسی مشکلاتش با شما مسیر را برای ادامه زندگی هموارتر کند نه اینکه طرف مقابل خود را فریب دهد.

چگونه بعد از خیانت همسر رفتار کنیم

مدیریت کردن احساسات بعد از خیانت همسر :

برخی از افراد هنگام روبرو شدن با خیانت همسرشان دچار افسردگی، مشکلات خواب، استرس و مختل شدن کارهای روزانه شان می شوند. این افراد درباره برقراری رابطه جنسی همسرشان با افراد دیگر نیز کنجکاوی می کنند و وضع روح و روانشان کاملا به هم می ریزد و دچار اضطراب و افسردگی می شوند و واکنش های افراطی به کشف خیانت همسرشان نشان می دهند. لازم است در این مواقع احساسات خود را کنترل کنید تا بتوانید به زندگی خود بازگردید.

راهکارهایی برای بازسازی اعتماد همسر بعد از خیانت :

اختصاص دادن وقت بیشتر برای درک همسر و همدلی کردن با وی: ( همدلی یعنی نگاه کردن به موضوعات و قضایا از دیدگاه فردی دیگر) همدلی با همسر، فرصت لازم را برای جایگزین کردن احساس امنیت به جای ترس و بی اعتمادی فراهم می کند.

سعی در برقرار کردن ارتباط بیشتر با همسر: ضمن احترام به شرایط وی در برخورداری از آمادگی لازم برای از سر گرفتن مجدد رابطه

تمرین مهارت” گوش کردن ” به همسر و یک ” گوش کننده ” خوب بودن: شنونده بودن کافی نیست. گوش دادن مستلزم توجه به تمام جنبه های ارتباطی طرف مقابل است، مانند زبان بدن وی، لحن سخن گفتن وی، شناسایی احساسات و نیازهای همسر از طریق گوش کردن

صداقت داشتن در روابط: صداقت همیشه به بازگرداندن اعتماد کمک می کند. به خصوص زمانی که همسر متوجه حساسیت شما برای صداقت در روابط متقابلتان می شود.

درمان خیانت با حمایت و توجه :

عامل نارضایتی و ناخشنودی همسرتان نباشید. (قطعا همه ما انسان ها با ویژگی های طبیعی مانند توانایی عصبانی شدن، خودخواهانه رفتار کردن، نامحترمانه برخورد کردن و… متولد شده ایم.) اما همین توانایی ها، تهدید کننده های جدی زندگی مشترک بوده و در حقیقت طوفان عشق به شمار می روند و می تواند رابطه عاشقانه و عاطفی که می توانید با همسرتان داشته باشید را به اصطکاک بکشاند.

حال آنکه شما می توانید با توجه و عمل به قانون حمایت، عشق همسرتان را برای همیشه حفظ کنید. یعنی طوری رفتارتان را انتخاب کنید که از گرایشات تخریبی (مانند عصبانی شدن، رفتارهای غیرمحترمانه، خودخواهی و…) دوری کرده و با حذف این گرایشات رابطه عاطفی تان را تضمین کنید.

یکی از راه های دیگر برای جلب حمایت همسرتان، توافق مشترک است یعنی در زندگی زناشویی تان هیچ کاری را بدون توافق دو طرفه انجام ندهید. با این اقدام هیچ کاری در زندگی زناشویی، علی رغم میل دیگری صورت نمی گیرد و همواره در مورد هر مساله ای با همسرتان صحبت و توافق کرده و راه حل هایی را انتخاب می کنید که مورد پذیرش هر دوتان باشد.

چگونه بعد از خیانت همسر رفتار کنیم :

بهتر است در این شرایط بیشتر از همیشه مواظب خودمان باشیم چرا که در مواجهه با خیانت همسر و روابط پنهانی وی علاوه بر مشکلات روحی دچار مشکلات جسمی از جمله لرزش، کم غذایی، بی خوابی و… می شویم. برای مبارزه با آسیبی که به ما وارد شده ابتدا بهتر است به اندازه کافی استراحت کنیم، غذای سالم بخوریم و در زندگیمان تعادل ایجاد کنیم و طبق برنامه پیش برویم.

بعد از اینکه متوجه خیانت شدیم عجولانه تصمیم نگیریم و حداقل یک روز به خودمان زمان بدهیم. به سرعت واکنش نشان ندهیم، بهتر است به سرعت واکنش نشان ندهیم ابتدا بهتر است درباره موضوع بیشتر فکر کنیم و زمان کافی برای فکر کردن و تصمیم گرفتن را به خود بدهیم.

سعی نداشته باشیم که به تنهایی مشکل را حل کنیم، برای مشورت حتما نزد یک مشاور خوب برویم و یا برای تصمیم گیری نهایی از دوره های روانشناسی مناسب استفاده کنیم.

هنگامی که با خیانت همسر رو به رو می شویم نباید دنبال مقصر بگردیم، این سبب وقت تلف کردن می شود و در اصل ماجرا تغییری نیز ایجاد نمی کند.

در مورد مسئله پیش آمده با همسرمان صحبت کنیم و تمام سوال های خود را بپرسیم تا بفهمیم در لحظه ای که به ما خیانت میکرده چه فکری در رابطه با ما داشته است؟ اصلا فکر میکرده که کاری که داره انجام میده خیانته؟

واقع بین باشیم، اگر تصمیم نهایی مان قرار هست جدا شدن باشد می بایست قبل از اقدام به آن مواردی چون سرمایه اولیه برای رفع نیاز های مالی، وضعیت مسکن و… را در نظر بگیریم و سپس به جدایی اقدام کنیم.

اگر درگیر احساسات منفی هستیم، استرس، نگرانی، عصبانیت، خشم، تردید، افسردگی، پریشانی یا آشفتگی داریم بهتر است بدانید که همه این حس ها طبیعی و عادی است بهتر است که کمی زمان بگذرد و احساسات منفی وجودمان را کنترل و مدیریت نماییم. برای مدیریت بهتر این احساسات و افکاری که بهمان دست میدهد بهتر است آنها را برروی کاغذ بنویسیم و با نوشتن بتوانیم این استرس ها و آشفتگی ها را کمی تعدیل بدهیم.

در این خصوص ما به شما استفاده از دوره آنلاین روانشناسی نوشتن روزانه را پیشنهاد می دهیم.

نتیجه گیری :

در این مقاله سعی ما بر این بوده است تا بتوانیم با ارائه راهکارهایی، رفتار و برخورد صحیح با همسری که خیانت کرده است را آموزش دهیم. طبیعتا با خواندن یک مقاله به صورت کامل نمیتوانید یاد بگیرید که چگونه بعد از خیانت همسر رفتار کنید بنابراین استفاده از دوره های روانشناسی مرتبط و یا مشاوره های روانشناسی حضوری در این زمینه میتواند کمک شایانی کند. پیشنهاد ما برای شما استفاده از دوره های طلاق عاطفی، رابطه بدون خیانت و مدیریت اضطراب می باشد.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *