0

کتاب شادمانی

کتاب شادی (شادمانی استوار در دنیای ناپایدار) اثری است از دالایی لاما ـ اسقف دزموند توتو، به ترجمۀ شهره میرعمادی و چاپ انتشارات نگاه. اثر حاضر روایتگر گفت و گوهای یک هفته ای دالایی لاما و اسقف توتو با موضوع خوشحالی و اجتناب از درد و رنج است. این مجموعه با ارائۀ دیدگاه های روشنگرانه و خردمندانۀ ایشان، مخاطب را به سوی شادمانی و شعف درونی و استوار دعوت می کند و در پایان نیز تمرین هایی را برای حفظ پایداری ستون های شادی در وجود خود، گذشتن از کنار ناهمواری های زندگی و استحکام ثبات روحی و معنوی ارائه می دهد.

گزیده ای از کتاب
علامت آنکه ما چیزی یا کسی را تهدید کننده یافته ایم چیست؟ دالایی لاما و اسقف توتو می گویند که بخش بزرگی از اضطراب و فشارهای روحی ما مربوط به آن است که خود را از دیگران جدا می بینیم، که خود به فقدان روابط اجتماعی، یا اوبونتو باز می گردد. روزی از اسقف توتو پرسیدم که روش او در مقابله با دل نگرانی و بی خوابی چیست، و او در پاسخ به من گفت که به تمام آدم های دیگری فکر می کند که در هر گوشۀ دنیا در همان موقع پریشانند و نمی توانند بخوابند و برای همه آن ها دعا می کند. فکر کردن به آن ها و حال مشترکشان و دعا کردن او را آرام می کند.

دالایی لاما نظر خود را با تعریف کردن یکی از تجربه های خود توضیح داد: «در جوانی وقتی می خواستم درس بدهم خیلی هول می شدم چون خودم را غیر از آن ها که روبرویم نشسته بودند می دیدم. ولی بعد از وقایع 1959، وقتی تبت را ترک کردم، با خودم فکر کردم که این مردم هم درست کسانی مثل خود من هستند، انسان هایی مثل من. اگر کسی خود را موجود خاصی بداند یا آنکه فکر کند باید خاص باشد ولی به اندازۀ کافی خاص نیست، راه ترس، فشار عصبی، اضطراب و دل نگرانی را به زندگی خود باز می کند. ما همه یکسان هستیم.»

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *