0

کمک به کودکان برای مقابله با سوگ یا فقدان عزیزان

 

اکثر کودکان خردسال از مرگ آگاه هستند، حتی اگر آن را درک نکنند. مرگ یک موضوع رایج در کارتون‌ها و برنامه‌های تلویزیون است، و برخی از دوستان فرزند شما ممکن است قبلا یکی از عزیزان خود را از دست داده و سوگ را تجربه کرده باشند. اما تجربه شوگ یا فقدان به طور مستقیم برای بچه‌ها فرآیندی متفاوت و اغلب گیج کننده است. به عنوان والدین، نمی‌توانید کودک را از درد سوگ محافظت کنید، اما می‌توانید به او کمک کنید احساس امنیت کندو با اجازه دادن و تشویق او به بیان احساساتش، می‎توانید به او کمک کنید تا مهارت‌های مقابله‌ای سالمی را ایجاد کند که در آینده به او کمک کند.

بچه ها متفاوت سوگ را تجربه می‌کنند

پس از از دست دادن یکی از عزیزان، ممکن است کودک یک دقیقه از گریه کردن به بازی در دقیقه دیگر برود. خلق و خوی متغیر او به این معنا نیست که او غمگین نیست یا غمش تمام شده است. کودکان به گونه‌ای متفاوت از بزرگسالان با سوگ کنار می‌آیند و بازی در واقع یک مکانیسم دفاعی برای جلوگیری از غرق شدن کودک در غم باشد. همچنین احساساتی مانند افسردگی، گناه، مضطرب یا عصبانیت نسبت به فردی که فوت کرده است یا به طور کامل نسبت به شخص دیگری طبیعی است.

کودکان بسیار کوچک ممکن است پسرفت کنند و دوباره شروع به خیس کردن تخت خود کنند یا دوباره به صحبت کردن به زبان نوزادی صحبت کند. به عبارتی کودکان ممکن است رفتاری را از خود بروز دهند که پایین‌تر از سنشان است.

راه‌های کمک به کودکان در هنگام سوگ

برای این که بتوانیم به کودکان در ابزار احساسات و کنار آمدن با سوگ کمک کنیم می‌توانیم راه‌های زیر را در پیش بگیرید.

کودک غمگین را تشویق کنید تا احساساتش را بیان کند

برای بچه‌ها خوب است که هر احساسی را که دارند بیان کنند. کتاب‌های خوب بسیاری برای کودکان درباره مرگ وجود دارد، و خواندن این کتاب‌ها با هم می‌تواند راهی عالی برای شروع گفتگو با فرزندتان باشد. از آنجایی که بسیاری از کودکان نمی‌توانند احساسات خود را از طریق کلمات بیان کنند، راه‌های مفید دیگر شامل کشیدن نقاشی، ساختن دفترچه یادداشت، تماشای آلبوم‌های عکس یا داستان گفتن است.

از نظر رشد مناسب باشد

سخت است که بدانیم کودک به مرگ چه واکنشی نشان خواهد داد، یا حتی بتواند این مفهوم را درک کند. اطلاعات زیادی را داوطلبانه ارائه نکنید، زیرا ممکن است از تحمل و درک کودک خارج باشد و فقط سعی کنید به سوالات کودک پاسخ دهید. بچه‌های خیلی کوچک اغلب متوجه نمی‌شوند که مرگ دائمی است، و ممکن است فکر کنند که یکی از عزیزان آن‌ها که مرده، اگر کارهایشان را انجام دهند و سبزیجاتشان را بخورند، برمی‌گردد. روان‌پزشک گیل سالتز، توضیح می‌دهد: «کودکان درک می‌کنند که مرگ بد است و جدایی را دوست ندارند، اما مفهوم «ابد» برای آن‌ها وجود ندارد.»

کودکان بزرگ‌تر و در سن مدرسه ابدی بودن مرگ را درک می کنند، اما ممکن است هنوز سوالات زیادی برای آن‌ها وجود داشته باشد. تمام تلاش خود را بکنید تا صادقانه و واضح به سوالات آن‌ها پاسخ دهید. اشکالی ندارد اگر نتوانید به همه چیز پاسخ دهید؛ در دسترس بودن برای فرزندتان مهم است.

مستقیم و واضح صحبت کنید

هنگام بحث درباره مرگ، هرگز از تعبیرها استفاده نکنید. بچه‌ها به شدت تحت اللفظی هستند، و شنیدن این که یکی از عزیزان “به خواب رفت” می‌تواند برایشان ترسناک باشد. علاوه بر ترسیدن فرزندتان از زمان خواب، تعبیرها در فرصت او برای ایجاد مهارت‌های مقابله‌ای سالم که در آینده به آن نیاز خواهد داشت، تداخل ایجاد می‌کند.

شرکت در تشییع جنازه

این که آیا در مراسم تشییع جنازه شرکت کنید یا نه یک تصمیم شخصی است که کاملاً به شما و فرزندتان بستگی دارد. تشییع جنازه می‌تواند برای برخی مفید باشد، اما برخی از کودکان به سادگی برای چنین تجربه شدیدی آماده نیستند. هرگز کودک را مجبور به شرکت در مراسم تدفین نکنید. اگر فرزندتان می‌خواهد برود، مطمئن شوید که او را برای چیزی که می‌بیند آماده کرده‌اید. توضیح دهید که مراسم تشییع جنازه مراسم بسیار غم انگیزی است و برخی افراد احتمالاً گریه خواهند کرد. اگر تابوت وجود دارد، باید او را نیز برای آن آماده کنید.

به خاطر داشته باشید که حتی آماده‌ترین کودک ممکن است ناراحت شود و رفتار او غیرقابل پیش‌بینی باشد. دکتر سالتز خاطرنشان می‌کند: “کودکان به گونه‌ای رفتار نمی‌کنند که شما بخواهید یا انتظار داشته باشید.” اگر تصمیم گرفتید که تشییع جنازه بهترین راه نیست، راه‌های دیگری برای خداحافظی وجود دارد.” کاشتن درخت، به اشتراک گذاشتن داستان‌ها، یا رها کردن بادکنک‌ها همگی می‌توانند جایگزین‌های خوبی برای کمک به کودک باشد.

مواردی که ذکر شد تنها بخشی از راه‌های مناسب کمک به کودک در زمینه سوگ و فقدان است. راه‎های دیگری مانند: صحبت در مورد زندگی پس از مرگ، پذیرش غم و اندوه، طی کردت روال عادی زندگی تا جای ممکن و… منیز می‌تواند به گذر سالم کودک از این درد و رنج کمک کند. اگر به دنبال راه حلی مناسب و یک مشاور خوب در این زمینه هستید می‌توانید به دوره‌ های مهارت زندگی دکتر ویدا فلاح مراجعه کنید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *