0
02188840056

۷ راز یک رابطه موفق

۷ راز یک رابطه موفق

خواه شما هنوز با شریک ۳۰ ساله زندگی تان باشید یا وارد رابطه عاطفی جدیدی شده باشید، رسیدگی به مهارت های ارتباطی و تقویت آنها همیشه برایتان مفید است. شاید ارتباط با همسرتان دچار رکود شده باشد یا لازم باشد قواعد ارتباطی به روزتری را در پیش بگیرید. در هر صورت، به هیچ وجه فکر نکنید که شما از یادگیری مهارتهای ارتباطی بی نیاز هستید. هیچ وقت برای یادگیری مهارت های ارتباطی دیر نیست. بنابراین از همین جا شروع کنید.

 

۱. شجاعانه به لحاظ عاطفی خود را در اختیار طرف مقابل قرار دهید

برای موفق شدن در یک رابطه، نباید از اینکه خود حقیقی تان را نشان دهید بترسید. عشق واقعی مستلزم صادق بودن است. صداقت درباره آنچه هستید، آنچه به آن معتقدید، آنچه احساس می کنید، و آنچه می خواهید. تعهد کامل به صادق بودن، باعث یکپارچه ماندن رابطه می شود. لازم است هم صادقانه آنچه می خواهیم را بگوییم و هم بدون قضاوت به فرد مقابل گوش دهیم. به منظور داشتن یک رابطه و زندگی مشترک موفق لازم است عامدانه بخواهیم درباره خودمان و شریک زندگی مان بیشتر یاد بگیریم و دائما در حال رشد باشیم.

 

۲. امنیت عاطفی ایجاد کنید

روابط سالم منوط به احساس امنیت طرفین در ارتباط با یکدیگر است، اینکه در شرایط دشوار هم در کنار هم باقی می مانند. این امنیت عاطفی هرچه سن بالاتر می رود مهمتر می شود زیرا باید علی رغم تغییرات و نگرانی های سالمندی در کنار هم باقی بمانیم. برای ایجاد امنیت عاطفی، لازم است احساس کنید که همسر شما حرف شما را می شنود، می بیند و آنچنان که هستید شما را قبول دارد و اینکه بهترین ها را برایتان می خواهد. و شما هم باید نسبت به او به همین شکل باشید.

 

۳. مشکلات را با رویکردی همراه با علاقه حل کنید

برای داشتن یک رابطه موفق، لازم است مشکلات و اختلافات به طور موفقیت آمیزی حل شوند. در هر اختلاف با همسرتان سعی کنید با نیت گوش دادن کامل به او و دادن پاسخی همراه با علاقه وارد ماجرا شوید. به جای اینکه پاسخ های تکانشی و فکر نشده به رفتار یا حرفی که همسرتان زده و شما را ناراحت کرده بدهید، نسبت به ناراحتی تان هوشیار شوید و آگاهانه به آنچه او گفته توجه کنید. شاید تعجب کنید از اینکه چه شکاف بزرگی میان آنچه شما فکر می کنید شنیده اید و آنچه همسرتان واقعا گفته وجود دارد. بیش از آنکه می گویید شنونده باشید، و به دنبال نقاط مشترکی باشید که کمک می کنند راه حل تان برای هر دو طرف رضایت بخش باشد.

 

۴. ارتباطات مثبت را تمرین کنید

روش ارتباطی شما با همسرتان بسیار مهم است زیرا آنچه می گویید – و شیوه گفتن آن – بر احساس طرف مقابل تاثیر می گذارد، و احساسات هستند که رفتار را بر می انگیزند. برخی از اصول کلیدی ارتباطات مثبت عبارتند از:

از عبارات منفی بپرهیزید. وقتی از عبارت های منفی مثل نکن یا نه استفاده می کنید، دارید در طرف مقابل به شکلی ناخودآگاه مقاومت ایجاد می کنید. در عوض به همسرتان بگویید چه می خواهید به جای اینکه بگویید چه چیزهایی نمی خواهید.

از انتقاد کردن بپرهیزید. به یاد داشته باشید: موفقیت پله ای برای موفقیت بعدی است. به جای تمرکز بر چیزهایی که در همسرتان دوست ندارید، ابتدا بر آنچه در او می پسندید تمرکز کنید و سپس آن را مرتبط کنید با رفتاری که دوست دارید در او بیشتر ببینید.

توجه کامل تان را به او بدهید. یکی از اشتباهات اساسی که در زوج ها بسیار می بینم این است که حتی زمانی که هر دوی آنها نیت شان خوب است و تلاش می کنند همه آنچه درباره رابطه درست می دانند را اجرا کنند، آنها باز هم در حین صحبت کردن با همسرشان مشغول کار با موبایلشان هستند. این رفتار به ظاهر کوچک تاثیر (منفی) بزرگی بر احساس طرف مقابل می گذارد. توصیه من به همه زوج ها این است : به همسرتان توجه بی چون و چرایتان را بدهید.

به آنها بگویید که چقدر برایتان مهم اند. گاهی اوقات ممکن است فکر کنید که همسرتان می تواند ذهن خوانی کند و نیازی نیست احساس تان را برایش بیان کنید. این کاملا اشتباه است. کلمات از ضروریات ارتباط هستند. آگاهانه انتخاب کنید که به همسرتان ابراز علاقه و محبت کلامی کنید – مواردی را در او پیدا کنید برای تعریف و ایجاد احساس خوب در او.

 

۵. از استقلال او حمایت کنید

هر چقدر هم که به همسرتان نزدیک و با او صمیمی باشید، شما افرادی مستقل با نیازها و علایق مجزا هستید. صرف زمانهایی به تنهایی و انجام کارهایی برای خودتان احترام متقابل را نشان می دهد و نشانه خوبی در رابطه است. بپذیرید که همسرتان اهداف شخصی هم دارد و از او در مسیر محقق ساختن شان حمایت کنید.

 

۶. زمان های به خصوصی را صرف با هم بودن کنید

فراموش نکنید که با هم تفریح کنید. این مهم است که با هم ماجراجویی کنید و تجربیات جدیدی بسازید. با هم به یک کلاس یا یک سفر یک روزه بروید. هرچقدر زمان می گذرد و به مرگ نزدیک می شویم، ارتباط ما با همسرمان فرصتی برایمان ایجاد می کند که ابعاد انسانی مان را بهتر کشف کنیم و درک بهتر و عمیق تری از زندگی پیدا کنیم.

 

۷. ارتباط با خود را جدی بگیرید

ارتباط ما با خودمان کلید موفقیت در همه ارتباطاتی است که با دیگران داریم. زمانی که شما در ارتباط با خود خوشحال و شادمان هستید، شما در نگاه افراد سالم و شادمان دیگر جذاب به نظر می رسید.

اگر تازه با کسی وارد رابطه شده اید احساستان را ابراز کنید. این تنها روشی است که دیگران می فهمند شما چه می خواهید. اگر هم رابطه چندین ساله با همسرتان را جشن می گیرید، به یاد داشته باشید که حتی اگر احساس یکی بودن با همسرتان می کنید، لازم است هر از گاهی به او بگویید «دوستت دارم» و به او نشان دهید که بابت وجودش چقدر قدردانید. محبت کنید. لذت ببرید و عشقی سوزان مثل یک جوان ولی خردمندانه مثل یک کهنه کار را نثار رابطه تان کنید.

 

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.