0
02188840056

10  ویژگی شخصیتی سالم که کلید سلامت روانی شما است

10  ویژگی شخصیتی سالم که کلید سلامت روانی شما است

همه ما افراد منحصر به فردی هستیم، با تمایلات، خواسته‌ها و نفرت‌های خاص. این مولفه‌ها هستند که ما را، به یک شخصیت منحصر به فرد تبدیل می‌کنند. این در حالی است که هیچ نادرستی با توجه به تغییر این عوامل وجود ندارد و ویژگی‌ شخصیت سالم خاصی وجود دارد که از نظر علمی با سازگاری روان‌شناختی مرتبط است.

بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی، 10 ویژگی شخصیتی سالم وجود دارد که برای سلامت روان شما کلیدی هستند. در اولین مطالعه از سه مطالعه، محققان از 137 متخصص روان‌شناسی ویژگی‌ها خواستند تا با استفاده از پرسشنامه روان‌شناختی NEO، که 240 مورد را در 30 ویژگی شخصیتی محدودتر دسته‌بندی می‌کند، ایده‌شان را درباره یک فرد سالم از نظر روان‌شناختی توصیف کنند. این فهرست همچنین نسخه طولانی‌تری از فهرست NEO-Five-Factor Inventory است که پنج ویژگی بزرگ شخصیتی افراد را بررسی می‌کند. در این مطلب قصد داریم به طور خلاصه 10 ویژگی بدست آمده در این تحقیقات را برشماریم. 

10 ویژگی شخصیت سالم از نظر روانی

در این بخش به بررشی 10 ویژگی شخصیت سالم می‌پردازیم:

پذیرش احساسات

هیز می گوید: «پذیرش احساسات به این معنی است که ما از احساسات خود نمی‌ترسیم، به آن‌ها اعتماد می‌کنیم و می‌پذیریم و از آن‌ها برای راهنمایی و اطلاع رسانی استفاده می‌کنیم. زمانی که از احساسات خود می‌ترسیم یا در حال مبارزه با آن‌ها هستیم، ممکن است تمایل داشته باشیم که احساسات خود را از طریق موادی که می‌تواند تأثیر مخربی بر زندگی ما داشته باشد سرکوب یا مدیریت کنیم. پذیرش احساسات دیگران به این معنی است که می توانیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم و در روابط خود صمیمی‌تر باشیم.

صراحت

هیز می‌گوید: «وقتی فردی صراحت بیان دارد، در واقع در حال پرورش روابط واقعی خود با دیگران است. یعنی خودمان یا دیگران را می‌پذیرم و اذیت نمی‌کنیم و وارد یک رابطه واقعی می‌شویم. داشتن روابط معتبر به معنای آوردن ارتباط و صمیمیت بیشتر به زندگی ماست.»

 باارزش بودن

هیز می‌گوید: «وقتی احساس با ارزش بودن می‌کنیم، در جایگاه شرم و احساس بی‌کفایتی قرار نمی‌گیریم». احساس با ارزش بودن این است که من خوبم. این احساس باعث ایجاد احساسات گرمی در مورد اینکه ما در دنیا چه کسی هستیم، می‌شود که برای عزت نفس عالی است. وقتی احساس با ارزشی می‌کنیم، در تلاشیم تا بیشتر از موقعیت‌هایی که باعث می‌شود خود و ارزش‌هایمان را  اثبات کنیم دور شویم.

خوش‌خو بودن

هیز می گوید: «خوش‌خو بودن باعث ایجاد صمیمیت و ارتباط می‌شود. “مردم بیشتر به ما اعتماد می‌کنند و در اطراف ما احساس خوبی دارند. وقتی از نظر روانی سالم هستیم، راحت‌تر می‌توانیم صمیمی‌تر و مهربان‌تر باشیم، زیرا به یکدیگر اعتماد داریم.»

احساسات مثبت

هیز می گوید: «وقتی ما شادی را تجربه می‌کنیم، فضایی برای نفس کشیدن به ما می‌دهد. «این یک احساس کودکانه و بی‌دغدغه است. هنگامی که ما عشق، شادی و هیجان را احساس می‌کنیم، سطح آسیب پذیری روانی را کاهش می‌دهیم. وقتی اجازه نمی‌دهیم احساسات منفی اتفاق بیفتند، باعث می‌شود ما در برابر ناامیدی آسیب پذیر نباشیم. باید به موقعیت و احساس اعتماد کنیم و آن را بپذیریم و در شادی به خودمان آزادی بدهیم.»

کنترل خشم

هیز می گوید: «خشم و خصومت می‌تواند برای روابط ما مخرب باشد. “انسان‌ها قرار است ارتباط برقرار کنند، و خصومت باعث قطع ارتباط می‌شود: خشم، بدون انعکاس، بر سلامت و بدن ما تأثیر می‌گذارد.” در واقع افرادی که می‌توانند بر خشم خود کنترل داشته باشند می‌توان گفت از شخصیت سالمی برخوردار هستند.

اضطراب کم

هیز می‌گوید: «کمی اضطراب مفید است زیرا چیزی در مورد یک موقعیت به ما می‌گوید و به ما کمک می‌کند احتیاط کنیم یا خطر را درک کنیم.» اما اگر بیش از حد احساس اضطراب می‌کنیم، خود را محدود می‌کنیم و از موقعیت‌ها اجتناب می‌کنیم. منطقه راحتی ما کوچک می‌شود و با احساس آزادی و امنیت زندگی نمی‌کنیم.» در نتیجه فرد سالم اضطراب و استرس درست را تجربه می‌کند.

 افسردگی کم

هیز می‌گوید: «یک فرد سالم از نظر روانی انعطاف بیشتری در تفکر دارد و می‌تواند سایه‌های خاکستری را در موقعیت‌ها ببیند. وقتی احساس افسردگی می‌کنیم، می‌توانیم افکار منفی زیادی را تجربه کنیم. افکار ما سیاه و سفیدتر و بسیار ثابت می‌شوند.»

آسیب پذیری کم در برابر استرس

هیز می‌گوید: «آسیب‌پذیری کم در برابر استرس به این معنی است که ما با انعطاف‌پذیری بیشتری با زندگی روبرو هستیم. وقتی زندگی چیزی استرس زا برای ما ایجاد می‌کند، برای مقابله با آن صلاحیت بیشتری احساس می‌کنیم. همچنین می‌توانیم در مورد اینکه چه استرسی را باید تحمل کنیم، دقیق‌تر باشیم. 

تکانش گری کم

هیز می‌گوید: «تکانش‌ پذیری کم باعث می‌شود از نظر روان‌شناختی سالم‌تر باشیم، زیرا به این معنی است که ما توانمندتر هستیم و واکنش‌های خود را کنترل می‌کنیم و کمتر به منابع خارجی متکی هستیم.»

این ده مورد مواردی بود که هیز در تحقیقات خود به آن دست یافت و بیانگر ویژگی افراد داری شخصیت سالم است. 

جمع‌بندی 

آنچه که اهمیت شخصیت سالم را مشخص می‌کند این است که به آرامش و سلامت روان فرد و جامعه کمک می‌کند و باعث می‌شود در زندگی شخصی در کنار عزیزانمان آرامش را تجربه کنیم. برای این که بتوانیم شخصیت سالم را در درورن خود پروش دهیم می‌توانیم دوره های مهارت زندگی را بگذرانیم. برای این منظور می‌تواند در دوره غیر حضوری شخصیت سالم دکتر ویدا فلاح شرکت کنید.

منبع

https://www.wellandgood.com/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.