آموزش‌ مهارت‌های زندگی

4 ویژگی یک انتخاب آگاهانه برای ازدواج

یکی از دلیلی که ما اشتباه وارد رابطه نا آگاهانه برای ازدواج می شویم این است که هدفی واقعی برای حضور در رابطه و عاشق شدن نداریم. پس باید به سمتی برویم تا یک رابطه آگاهانه برای ازدواج داشته باشیم. در این مطلب می‌خواهیم در مورد انتخاب آگاهانه برای ازدواج صحبت کنیم و 4 ویژگی یک انتخاب آگاهانه را برشماریم.

ازدواج آگاهانه چیست؟

ازدواجی را می‌توان آگاهانه نامید که در آن افراد علاقه به درک چگونگی ارتباط با یک دیگر داشته باشند تا بتوانند به شکلی واقعی‌تر به کشف ویژگی‌های هم بپردازند و نگاه واقع‌بینانه‌تری به هم داشته باشند و حاضر به پذیرش مسئولیت اعمال و رفتار خود باشند. تا بتوانند به خود و دیگران احترام بگذارند و ارزش‌های هم را درک کنند. ویژگی‌های افراد در یک ازدواج آگاهانه منعکس کننده میل اساسی برای رشد است به سمت یکپارچگی بیشتر، ابراز وجود، مسئولیت پذیری، شفقت، همدلی، قدرت، فراوانی، ارتباط، رضایت و سودمندی. برای بسیاری از افراد آگاه، توقف رشد فقط به معنای ثابت ماندن نیست – انسان به حرکت خود ادامه می‌دهد، اما اگر به سمت رشد نباشد، به سمت رکود و زوال است.

رابطه آگاهانه چیست؟

یک رابطه آگاهانه یک رابطه عاشقانه است که در آن هر دو طرف احساس تعهد به یک هدف دارند و آن هدف رشد است. رشد فردی، رشد مشترک به عنوان یک زوج، رشد جمعی که جهان را به مکانی بهتر تبدیل می‌کند. در حال حاضر، بیشتر مردم برای ارضای نیازهای شخصی خود وارد روابط می‌شوند. این ممکن است برای چند سال موثر باشد، اما در نهایت این رابطه ما را شکست می‌دهد و در نتیجه ناراضی می‌شویم. اما وقتی دو نفر با قصد رشد کنار هم قرار می‌گیرند، رابطه به سمت چیزی بسیار بالاتر از رضایت می‌رود. شراکت تبدیل به یک سفر تکاملی می‌شود و این دو فرد فرصتی بیشتری برای رشد از آنچه که به تنهایی دارند به دست می‌آورند. در نتیجه رضایت عمیق و رضایت طولانی مدت ایجاد می‌شود.

ویژگی‌های یک ازدواج آگاهانه

اگر شما فردی هستید که احساس می‌کنید برای ارتقای تجربه‌ی خود از عشق رمانتیک به سطح بالاتری نیاز دارید، در زیر چهار ویژگی وجود دارد که مشخصه‌ی مفهوم یک ازدواج آگاهانه است.

اولویت با رشد طرفین

در این رابطه طرفین به وابسته کردن هم فکر نمی‌کنند و فکر اصلی آن‌ها این است که به هم کمک کنند تا رشد کنند و به یک رشد آگاهانه برسند. و در تلاش برای تغییر ارزش‌ها، خصوصیات و خصلت‌‎های هم نیستند. واقعیت را در این می‌بینند که ما اینجا هستیم تا رشد کنیم چه از نظر جسمی، ذهنی، عاطفی و روحی. وقتی رشد متوقف می‌شود، به طور خودکار احساس می‌کنیم که مشکلی در رابطه پیش آمده است. متأسفانه، روابط امروزی بیش از آن که باعث افزایش رشد شود، رشد را متوقف می‌کند. این یکی از دلایل اصلی شکست ما در عشق رمانتیک است. ما می‌خواهیم شرکایمان به شیوه‌ای خاص عمل کنند، خودمان را سرکوب می‌کنیم تا دیگران را راضی کنیم، و به زودی نسبت به اینکه چه کسی شده‌ایم احساس کوچکی، ظلم و ستم می‌کنیم. این به ناچار باعث می‌شود که رابطه مانند قفسی باشد که می‌خواهیم از آن خارج شویم. اما حقیقت تاسف بار این است: ما خودمان را در قفس انداخته‌ایم. زوج آگاه بیش از هر چیز دیگری برای رشد ارزش قائل هستند زیرا می‌دانند این راز زنده نگه داشتن رابطه است. اگرچه رشد ترسناک است (زیرا ما را به ناشناخته می‌برد)، این زوج مایلند به سمت رشد تلاش کنند، حتی در خطر رشد بیش از حد رابطه. به همین دلیل، رابطه یک احساس طبیعی از سرزندگی را حفظ می‌کند.

پذیرش واقعیت

زوج‌های آگاه می‌دانند که همه ما زخم‌هایی از گذشته داریم و می‌دانند که این زخم‌ها به‌ویژه در یک رابطه ناگزیر ایجاد می‌شوند. به عبارت دیگر، آن‌ها انتظار دارند که احساس رها شدن، به دام افتادن، طرد شدن، نادیده گرفته شدن، و هر احساس بد دیگری که زمانی که ما با فرد دیگری پیوند نزدیک داریم ایجاد نشود.

بسیاری از ما هنوز معتقدیم که روابط فقط باید احساس خوبی داشته باشند، و وقتی احساسات بد ظاهر می‌شوند، چیزی به طرز وحشتناکی اشتباه پیش رفته است. چیزی که ما در این موقعیت نمی‌بینیم این است که این احساسات از الگوهای معیوب خود ما ناشی می‌شود! این مسائل توسط شرکای ما ایجاد نمی‌شود. آن‌ها ناشی از مشکلات دلبستگی خود ما هستند.

زوج آگاه حاضرند به مسائل گذشته و حال خود در روابط نگاه کنند زیرا می‌دانند که با رویارویی با این سیستم‌های اعتقادی می‌توانند به یک واقعیت در رابطه جدید تبدیل شوند. الگوهای ناکارآمد از بین خواهند رفت، اما تنها زمانی که مسئولیت آن‌ها را بپذیریم.

احساسات محکوم نمی‌شود

در یک رابطه آگاهانه، جایی برای احساس هر چیزی وجود دارد. نه تنها این، بلکه فضایی برای ابراز آن احساسات و تخیلات به شریک زندگی شما وجود دارد.

به ندرت پیش می‌آید که در مورد شخصیت خود کاملاً صادق باشید و به شریک زندگی‌تان اجازه دهید همین کار را انجام دهد. ممکن است آنچه را که می‌شنوید دوست نداشته باشید (در واقع، ممکن است جهنم شما شود). همانطور که قبلاً گفتم، ما عادت کرده‌ایم خودمان را بسازیم و تغییر دهیم تا افرادی را که دوستشان داریم راضی کنیم، زیرا نمی‌خواهیم آن‌ها از دوست داشتن ما دست بردارند! این عشق را در ارتباطات ما خفه می‌کند.

تنها گزینه صداقت رادیکال است: افشای بخش‌هایی از خودمان که به اشتراک گذاشتن آن‌ها دشوار است و اجازه دادن به شرکایمان که همین کار را انجام دهند. این منجر به احساس شناخته شدن، دیده شدن و درک واقعی می‌شود؛ ترکیبی که به طور خودکار عشق شما را افزایش می‌دهد.

عشق مقصد نیست

عشق، در نهایت، یک تمرین است؛ تمرین پذیرش، حضور، بخشش و کشاندن قلب خود به مناطق آسیب پذیر. گاهی با عشق طوری رفتار می‎کنیم که انگار یک مقصد است. ما همیشه آن احساس اوج را می‌خواهیم، ​​و وقتی آن احساس نیست، از آنچه رابطه به آن تبدیل شده راضی نیستیم. عشق یک سفر و یک اکتشاف است. برای همه تفاوت‌های ظریف رابطه شما نشان داده می‌شود و از خود می‌پرسید، عشق در اینجا چه می‌کند؟ پاسخ هر بار متفاوت خواهد بود، و به همین دلیل، به گونه‌ای رشد خواهید کرد که قبلاً هرگز نداشته‌اید. زوج آگاه به شدت متعهد هستند که مظهر عشق باشند. و از طریق فداکاری و تمرین عشق را به روشی در زندگی و روابط خود ظاهر کنند که قبلاً هرگز تصور نمی‌کردند.

جمع‌بندی

در این مطلب در مورد انتخاب آگاهانه برای ازدواج صحبت کردیم و برخی از ویژگی‌های آن را بر شمردیم. برای انتخاب آگاهانه در ازدواج می‌توانید از دوره های غیر حضوری دوره شناخت قبل از ازدواج دکتر ویدا فلاح که به زودی برگزار خواهد شد کمک بگیرید.

 

منبع

https://www.mindbodygreen.com/

https://www.consciousfamilyfirm.com/

 

 

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Facebook
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

یک پاسخ

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *