آموزش‌ مهارت‌های زندگی

دوره تصمیم‌گیری بالغانه | بهترین تمرین پذیرش مسئولیت در تصمیم‌گیری بالغانه

10 هفته
همه مراحل
83 درس
امتحان 0
2 دانش آموز

چقدر پیش آمده که از تصمیم‌های خود پشیمان شوید؟

تابه‌حال این تجربه را داشته‌اید که نتوانید تصمیم درستی را عملی کنید؟

به‌نظرتان چند درصد از تصمیم‌هایی که در طول زندگی گرفته‌اید بالغانه بوده؟

چقدر بابت تصمیم‌های اشتباه خود یا اطرافیانتان تاوان پس داده‌اید؟

می‌دانید ویژگی‌های مهم یک تصمیم‌گیری بالغانه چیست؟

ما سرنوشتمان را خودمان تعیین می‌کنیم. سرنوشت ما به واسطه تصمیم‌هایی که در طول زندگی می‌گیریم مشخص می‌شود. این حقیقت را نمی‌توان کتمان کرد که هرچقدر در تصمیم‌گیری خود بالغانه‌تر عمل کنیم، راه رسیدن به آرامش، موفقیت و زندگی سالم را برای خودمان هموارتر کرده‌ایم.

 

شاید شما هم در خانواده یا اطرافیانتان افرادی را دیده باشید که با تصمیم‌های عجولانه یا غیر‌بالغانه خود باعث شده‌اند خودشان و یک خانواده دچار چالش‌های جدی شوند. از رفتارهای پرخطر و عادت‌های مخرب گرفته تا تخمین‌های اشتباه اقتصادی و خطاهای مقطعی، همگی می‌تواند در اثر یک تصمیم اشتباه روی دهد. گاهی تاوان این تصمیم‌گیری‌های اشتباه آن‍قدر زیاد است که یک نسل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای مثال تصور کنید در خانواده‌ای که از لحاظ مالی با سختی خرج زندگی را می‌دهند یکی از اعضای خانواده بدون داشتن مهارت و فقط بر اساس هیجانات مقطعی جامعه، در بازار اشتباهی سرمایه‌گذاری کند و برای این سرمایه هم از افرادی پول قرض گرفته باشد. وقتی این بازار ورشکست می‌شود تاوان این شکست و تصمیم‌گیری نابالغانه دامن تمام خانواده را می‌گیرد. شاید سرپرست خانواده را روانه‌ی زندان کند و همین یک تاوان کافیست تا سرنوشت آن خانواده به شکل نامطلوبی تغییر کند و صدمات جبران‌ناپذیری به تک تک اعضای خانواده برسد.

پذیرش مسئولیت در تصمیم‌گیری بالغانه

هر تصمیم ما در زندگی بهایی دارد. آنچه که باید توجه داشته باشیم پذیرش مسئولیت تصمیم‌هایمان است. این نکته به ما کمک می‌کند به تصمیم‌گیری بالغانه نزدیک‌تر شویم. در مقاله‌ای که راجع به تصمیم‌گیری بالغانه در سایت قرار داده شده راجع به اینکه ویژگی‌های یک تصمیم درست و بالغانه چیست به‌طور مفصل صحبت کردیم. تصمیم‌های ما هرچقدر هم مربوط به زندگی و احوالات خودمان باشد روی جهان اطرافمان، نظرمان به زندگی، سلامت روان ما در آینده و نسل بعدی ما تاثیرگذار خواهد بود. پس این موضوع آن‌قدر اهمیت دارد که لازم باشد آموزش در این حوزه را به‌صورت جدی دنبال کنید و رفتار و تصمیم‌های خودتان را مورد ارزیابی قرار دهید.

به همین منظور، آموزشی برای شما عزیزان طراحی شده تا بتوانید به‌شکل متمرکز و اصولی با مهارت تصمیم‌گیری بالغانه و روش‌های رسیدن به این مهارت آشنا شوید.

اهداف دوره تصمیم‌گیری بالغانه

ما در این دوره می‌خواهیم شما را با یکسری از مفاهیم مهم و تکنیک‌های موثر در تصمیم‌گیری آشنا کنیم. در این دوره شما تجربیات خود را بازیابی می‌کنید و نحوه رفتار و واکنش‌تان را به بعضی تصمیم‌ها مشاهده و ارزیابی می‌کنید. با تمرین‌ها و کتاب‌ها و فیلم‌هایی که در این دوره معرفی می‌شود نظر شما نسبت به تاثیر تصمیم‌گیری بالغانه و غیر‌بالغانه تغییر می‌کند و می‌توانید با شفافیت بیشتری نسبت به تصمیم‌هایتان اقدام کنید. در این دوره تلاش داریم تا شما به مرور و در طی تمرین‌های کاربردی و جلسات پرسش و پاسخ، ویژگی‌های یک تصمیم‌گیری بالغانه را در خودتان تقویت کنید.

با توجه به شرایط پیچیده‌ی زندگی در جامعه‌ی امروز، ما نیاز داریم تا همواره آموزش را در زندگی خود جدی بگیریم. یادگیری مهارت تصمیم‌گیری بالغانه یکی از موثرترین آموزش‌هایی است که می‌تواند ابعاد مختلفی از زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

با شرکت در این دوره چه دستاوردهایی خواهید داشت؟

 • مهم‌ترین دستاورد این دوره رسیدن به خودشناسی است. وقتی رفتار و واکنش خودتان را در مواجهه با شرایط مختلف می‌سنجید توانایی تغییر و اصلاح رفتار خود را پیدا می‌کنید.
 • با ساختار ذهن و مغز هنگام تصمیم‌گیری آشنا می‌شوید و همین به شما کمک می‌کند نظرتان نسبت به خودتان تغییر کند تا شرایط را بهتر بسنجید.
 • متوجه می‌شوید که چه هیجاناتی را هنگام تصمیم‌گیری تجربه می‌کنید و شیوه‌ی درست مواجهه با این هیجانات چیست.
 • انواع تصمیم‌گیری‌ها، اولویت‌ها و جایگاه آن‌ها را درمی‌یابید.
 • خطاها و تله‌هایی که ممکن است هنگام تصمیم‌گیری دچارشان شوید را می‌شناسید.
 • ارزش‌ها، حد و مرزها و معیارهای خودتان را بازیابی می‌کنید تا در روابطتان سنجیده‌تر عمل کنید.
 • و…

شیوه‌ی برگزاری دوره‌ی تصمیم‌گیری بالغانه

محتوای این دوره در فایل‌های ویدیویی ضبط شده و در دسترس شما قرار می‌گیرد. شما می‌توانید بر اساس برنامه و زمان خودتان آموزش را دنبال کنید و هرجا با مشکلی در دریافت فایل‌ها مواجه شدید یا سوالی داشتید با تیم پشتیبانی در ارتباط باشید.

نحوه‌ی ثبت‌نام:

پس از انتخاب دوره، گزینه‌ی ثبت‌نام را بزنید.

بلافاصله پس از خرید، دوره برای شما باز می‌شود.

اگر در سایت حساب کاربری دارید، با وارد کردن نام کاربری و رمز عبورتان خرید را ادامه دهید.

در غیر این‌صورت با تکمیل فرم اطلاعات، حساب کاربری خود را بسازید و خرید را انجام دهید.

سپس دوره‌ی خریداری شده در حساب کاربری شما در بخش «دوره های من» قابل مشاهده است.

برخی از سرفصل‌های این دوره:

 • چه افرادی نمی‌توانند تصمیم بالغانه بگیرند؟
 • ترس از تصمیم‌گیری
 • طبقه‌بندی مغز
 • موقعیت‌های تصمیم‌گیری
 • چگونه به تصمیم‌ها عمل کنیم
 • تفکر منطقی و تفکر مثبت
 • سلسله مراتب ارزش‌های ما
 • تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری
 • چگونه تصمیم‌گیرنده خوبی شویم؟
 • عجله در تصمیم‌گیری چه تبعاتی دارد؟
 • خطاهایی که در مشورت گرفتن مرتکب می‌شویم
 • قدرت تصمیم‌گیری و اعتماد به نفس
 • معیارهای مهم تصمیم‌گیری بالغانه
 • تمرین‌ها، تکنیک‌ها و معرفی منابع
 • و…

در این دوره سعی داریم با آوردن مثال‌هایی از تجربیات شخصی، پاسخ به سوالات شما و تمرین‌های کاربردی و عملی هرچه بیشتر شما را نسبت به عواقب و تاثیرات تصمیم‌گیری بالغانه در زندگی آگاه کنیم. برای آنکه بتوانید زندگی مطلوب‌تری را تجربه کنید و به کامیابی در زندگی‌تان برسید نیاز دارید تا رفتار و واکنش‌های خودتان را در مواجهه با موقعیت‌هایی که نیاز به تصمیم‌های جدی دارد ارزیابی کنید. نیاز دارید تا خطاهایی که بارها مرتکب شده‌اید را پیدا و بررسی کنید. تله‌هایی که در مسیر تصمیم‌گیری سر راهتان قرار می‌گیرد را شناسایی کنید و خودتان را قربانی شرایط ندانید. در این راه ما همراه شما خواهیم بود.

این نکته را به یاد داشته باشید که آرامش، موفقیت و جایگاه آینده‌ی ما در گرو تصمیماتی است که امروز می‌گیریم.

لازم به ذکر است که این دوره به صورت آنلاین قابل استفاده است و امکان دانلود برای آن وجود ندارد.

محتوای این دوره همیشه در دسترس شماست و می‌توانید بارها و بارها آموزش‌ها را ببینید. 

پیشنهاد ما برای اثرگذاری آموزش:

پیشنهاد ما این است که جلسات را با فاصله ببینید و حتماً از آموزش‌ها نت‌برداری کنید.

انجام تمرینات گفته شده در دوره، در روند رشد و تغییرتان نقش به‌سزایی دارد.

اگر در حین دوره برایتان مشکل یا سوالی پیش آمد می‌توانید در سایت برای ما بنویسید. 

اگر برای انتخاب دوره‌ی مناسب نیاز به مشاوره دارید با شماره‌ی 7-88840056 تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.