به وب سایت جدید دکتر ویدا فلاح خوش آمدید...
0

شخصیت سالم

شخصیت-سالم

ظاهر زیبا و جذاب مهم است اما در ساختن لحظاتی خوش در زندگی شما و همچنین تعیین میزان اثرگذاری شما بر دیگران، ظاهر به گرد پای شخصیت نمی رسد. شما ممکن است در کوتاه مدت با ظاهرتان بتوانید دیگران را تحت تاثیر قرار دهید، اما در دراز مدت این شخصیت شماست که روند رابطه تان را تعیین می کند.

شخصیت شما چگونه بر زندگی تان تاثیر می گذارد:

۱.  شخصیت چیزی است که شما را جالب می کند

به جالب ترین شخصیتی که می شناسید و بعد به زیباترین/خوش تیپ ترین فردی که می شناسید فکر کنید. ترجیح می دهید با کدامیک از این دو شخصیت در یک اتاق گیر بیفتید؟ جالب بودن چیزی نیست که بتوانید آن را جعل کنید. از افرادی که سعی می کنند این کار را انجام دهند، بپرسید. جالب بودن کاملاً به شخصیت شما بستگی دارد، بنابراین اگر شخصیت شما جالب باشد، جذابیت شما در نزد دیگران به تور اتوماتیک شکل می گیرد.

۲. شخصیت می تواند تغییر کند

حتی اگر در حال حاضر شخصیت فوق العاده ای ندارید، می توانید با تغییر دادن عادت های رفتاری نامناسب به موارد مطلوب دوست داشتنی تر شوید و در عین اینکه اصالت خود را حفظ می کنید، شخصیت بهتری کسب کنید. دوستان و خانواده و اطرافیان شما می خواهند شما به همان اندازه که سن تان بیشتر می شود، رشد کنید و به بلوغ رفتاری برسید. اگر خشم زیادی در درون تان دفن کنید، نمی توانید به فردی آرام و با وقار تبدیل شوید، یا حداقل در جاهایی که نباید، این خشم سرکوب شده به شکل بدی بیرون می زند و تمام تلاش شما برای حفظ ظاهری متین را یکسره از بین می برد. بنابراین، می توانید از این انعطاف پذیری شخصیت تان برای تغییر به سمت بهتر شدن استفاده کنید.

۳. شخصیت ما را از دیگران متمایز می کند

افراد بیشماری در دنیا به لحاظ ظاهری شبیه به یکدیگر پیدا می شوند. آنچه می تواند ما را از دیگران متمایز کند، ویژگی های شخصیتی ماست. با تمرکز بر کیفیت ویژگی های درونی تان، منحصر به فرد شوید. افراد بیشماری در این دنیا زندگی می کنند که به بهتر ساختن شخصیت شان اهمیت نمی دهند. و بنابراین افراد بیشماری در این دنیا هم به لحاظ ظاهری و هم اشکالات شخصیتی مشابه هم وجود دارند. امروز تصمیم بگیرید که یکی از این افراد نباشید.

۴. شخصیت شما می تواند مسیر زندگی عاطفی شما را تغییر بدهد

اگر می خواهید با فرد مورد علاقه تان آشنا بشوید ولی اعتماد به نفس کافی برای این کار را ندارید، یا اینکه می خواهید رابطه با شریک عاطفی تان را ماندگار کنید و ترس از دست دادن و شکست عاطفی را دارید، یا اگر دائما در روابط تکراری که به شکست منجر می شوند قرار می گیرید، شاید جایی در شخصیت شما نیاز به تغییر وجود دارد. ظاهر جذاب برای شروع رابطه موثر و مهم هست اما برای ادامه یک رابطه عمیق و معنادار، شخصیت زیبا مهم تر است. اگر می خواهید در روابط عاطفی موثر واقع شوید، به ساختن شخصیت خود اهمیت بدهید.

۵. شخصیت شما می تواند مسیر حرفه ای شما را رقم بزند

شخصیت سالم همانطور که بر رابطه عاطفی شما اثر مثبتی می گذارد، بر روابط حرفه ای و موفقیت شغلی شما هم موثر است. مدیران بیشتر مایلند فردی با شخصیت سالم و متعادل را استخدام کنند و البته به خاطر شخصیت جذاب، احتمال معاشرت بیشتر و مواجه شدن با فرصت های پیشرفت بیشتر نیز برای شما مهیا خواهد شد.


به نظر شما شخصیت سالم چه ویژگی هایی دارد؟

آیا سلامت شخصیت به سن، جنسیت، مدرک تحصیلی، نژاد، میزان درآمد، عقاید و باورها و….. بستگی دارد؟
سلامت شخصیت چه تأثیراتی بر روابط، موفقیت های شغلی، سلامت جسمی دارد؟

انسان سالم ویژگی های متعددی دارد که با شناخت آن ویژگی ها می توانیم الگویی مناسب در جهت تغییر و سالم تر شدن برداریم تا زندگی سرشار از رضایت و سلامت داشته باشیم.

از نشانه های سلامت روانی و شخصیتی:

توانایی دوست داشتن زندگی، خود، دیگران، و هر آنچه در زندگی وجود دارد
انجام کارها با لذت و شادمانی
بازده بالا در انجام کارها
مفید واقع شدن و نه صرفا گیرنده بودن

بهتر قادر به مقاومت در برابر ضربه ها و بحران ها بودن
بهتر می توانند توجه و تمرکز خود را تنظیم کنند
رفتار ضد اجتماعی در این افراد کم است
رفتار پرخاشگرانه کمی دارند

جایی که یک انسان چه از روی اجبار چه از روی فشار رفتار می کند، اگر سالم باشد، می تواند گزینه ها و کنترل هایی عاقلانه تر را جایگزین رفتارهای مخرب سازد.
برای ساختن یک زندگی سالم باید روی ساخت شخصیت سالم کار کنیم. اگر خودمان را بشناسیم و و در مسیر رشد و ارتقای شخصیت مان قدم بر داریم می توانیم زندگی دلخواهمان را بسازیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت دوره 380,000 تومان
تعداد دانشجو : 4
مدت دوره: 0 هفته
امتیازی ثبت نشده است
راهنمای استفاده از دوره

  • استفاده از جلسات به ترتیب ارائه شده
  • انجام تمرینات ارائه شده در هر درس
  • نت برداری و نوشتن نکات مهم برای مرور بعدی
  • مرور مطالب به منظور درونی شدن و تغییر در سطح باورها
Admin bar avatar
مدرس

ویدا فلاح

دکتر ویدا فلاح روانشناس و مدرس مهارت های زندگی است که فعالیتش را در این حوزه از سال ۱۳۷۷به طور رسمی آغاز کرد.