آموزش‌ مهارت‌های زندگی

دوره کنترل خشم مقدماتی (مدیریت خشم و پرخاشگری)

10 هفته
همه مراحل
35 درس
امتحان 0
152 دانش آموز

خشم و پرخاشگری

پرخاشگری و خشونت اصطلاحاتی است که اغلب به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ ولی پرخاشگری و خشونت دو مقوله جدا از هم است.

خشونت را می‌توان به عنوان استفاده از نیروی بدنی با هدف آسیب رساندن به شخص دیگر یا تخریب اموال تعریف کرد در حالی که پرخاشگری به طور کل به عنوان احساسات یا رفتار عصبی یا خشن تعریف می‌شود، اما شخص پرخاشگر لزوماً رفتار خشنی ندارد. شخصی که مرتکب یک اقدام خشونت‌آمیز می‌شود ممکن است با پرخاشگری رفتار کند، اما فرد با ماهیت تهاجمی لزوماً درگیر اقدامات خشونت‌آمیز نمی‌شود. با اینکه پرخاشگری می‌تواند منجر به درگیری فیزیکی یا کلامی شود، اما گاهی اوقات حمله ممکن است دفاعی باشد و نیت آسیب زدن در این عمل وجود نداشته باشد.

خشونت که اغلب به عنوان بیان فیزیکی پرخاشگری در نظر گرفته می‌شود، ممکن است به لحاظ ماهیت غارتگرانه، واکنشی یا دفاعی باشد. خشونت می‌تواند از عوامل موقعیتی یا محیطی ناشی شود و ممکن است در نتیجه وضعیت روحی یا اعتقادات شخصی یا فرهنگی باشد.

خشونت و پرخاشگری می‌تواند در هر دو سطح اجتماعی و فردی با تأثیرات منفی همراه باشد. اعمال خشونت ممکن است شخص خاص یا گروهی از مردم را هدف قرار دهد یا در پی استفاده از الکل یا مصرف مواد مخدر روی دهد.

شناسایی همه عواملی که می‌تواند توسعه گرایش‌های تهاجمی یا رفتار خشونت‌آمیز را ایجاد کند، دشوار است، اما وضعیت اجتماعی، مسائل شخصی و فشار عصبی همه این عوامل را در برمی‌گیرند.

عاملان خشونت ممکن است مکرراً شغل، ارتباطات و اعضای خانواده را از دست دهند؛ این افراد مرتباً مرتکب خشونت می‌شوند و ممکن است چندین سال یا حتی ده‌ها سال از عمر خود را در زندان بگذرانند.

 در مقاله‌ای که راجع به پرخاشگری، انواع پرخاشگری و فرآیند رسیدن به خشم در سایت قرار داده شده راجع به اینکه پرخاشگری چیست، انواع پرخاشگری و فرآیند رسیدن به خشم و پرخاشگری به‌طور مفصل صحبت کردیم.

آیا پرخاشگری قابل کنترل است؟

اکثر پژوهشگران معتقدند که عوامل محیطی باعث کسب و نگهداری رفتارهای پرخاشگرانه می‌شود. به نظر آن‌ها تغییرات در موقعیت‌های محیطی، سبب از بین رفتن زمینه‌های ایجادکنندهٔ پرخاشگری و خشونت در رفتار انسان‌ها می‌شود؛ همچنین با دادن شخصیت مثبت و منطقی به افراد، عدم تبعیض میان آن‌ها عدم تحقیر، دادن مسئولیت‌ها در حد توان به افراد پرخاشگر، صحبت کردن با آن‌ها، آگاه کردن آن‌ها در مورد خطرات پرخاشگری، ایجاد رابطه صمیمی و عاطفی با آن‌ها و توجه به مشکلات آن‌هاریال تشویق کردن آن‌ها به کارهای گروهی و جمعی و همچنین با شناسایی روحیات فرد و برخورد صحیح با آن، می‌توان عواملی که باعث ایجاد پرخاشگری می‌شود را شناسایی و کنترل کرد.

 

مدیریت پرخاشگری

برای مدیریت پرخاشگری گام اول شناخت و ریشه یابی علت یا علل پرخاشگری است. با شناخت این عوامل می‌توان همکاری‌های لازم را برای کاستن از میزان و شدت پرخاشگری ارائه نمود، مانند سرگرم نمودن فرد، مهر و محبت و دلجویی، آموزش تنهایی فکر کردن، صبر و متانت نشان دادن در مواقع پرخاشگری، تشویق جهت استحمام و دوش گرفتن، اجرای عدالت در منزل برآورده کردن نیازهای کودکان و نوجوانان، مساعد ساختن جو، آزادی‌های کنترل شده، جلوگیری از توهین و ناسزا گفتن به آن‌ها یا مقابله به مثل نکردن با آن‌ها، جلوگیری از تهدید و ترساندن، الگوهای خوب را به آن‌ها نشان دادن، رهنمودهایی در مورد سازش و جوشش با دیگران، تشویق به بازی‌های گروهی و رعایت قوانین در زندگی با دیگران، عادت دادن به گذشت، یاد دادن انتقاد صحیح به آن‌ها جهت تخلیه و سبک شدن و آرامش یافتن، در پایان چنانچه رعایت عوامل فوق تأثیری نداشت می‌توان از عوامل دیگری مانند توبیخ، اخطار، تحکم، علامت مقابله به مثل، تنبیه و قهر و… استفاده نمود.

در این دوره با موارد بسیاری در این زمینه آشنا می‌شوید که به طور مختصر به برخی از سرفصل‌های دوره اشاره شده است.

 

برخی از سرفصل‌های دوره:

1- با هیجانتان نجنگید

2- خشم و علل خشم

3- علل خشم و پرخاشگری

4- تجربه همزمان چندهیجان مختلف

5- اختلال آلکسی تایمیا

6- مرقب باشید در هنگام خشم کنترل نشوید

7- فرق قدرت با اقتدار

8- علائم افراد پرخاشگر

9- تمرینات مختلف

10- پاسخ به سوالات

 

جمع‌بندی

در این دوره،‌ با خشم، پرخاشگری و فرآیند رسیدن به خشم و پرخاشگری آشنا می‌شوید و عواملی که می تواند در ایجاد پرخاشگری تاثیر بگذارند را خواهید شناخت. اگر مایلید به طور عمیق‌تری با موضوع خشم، کنترل خشم و شیوه برخورد با افراد پرخاشگر آشنا شوید،‌ می‌توانید از نکات و راهکارهای ارائه شده در دوره‌های زیر، نیز استفاده کنید.

 

 

دوره‌های مرتبط

دوره کنترل خشم پیشرفته

مدیریت استرس

 افزایش عزت نفس

 

 

راهنمای ثبت نام در دوره:

جهت عضویت در سایت، ابتدا باید با تکمیل فرم ثبت نام، حساب کاربری خود را بسازید.

اگر در سایت عضو هستید و حساب کاربری دارید، با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، خرید خود را ادامه دهید.

پس از تکمیل مراحل ثبت نام، دوره‌ی خریداری شده در پنل کاربری شما در بخش ”دوره‌های من” قابل مشاهده است.

دوره‌های خریداری شده همیشه در دسترس شما خواهد بود و می‌توانید بدون محدودیت آموزش‌ها را ببینید و از آن‌ها استفاده کنید.

پیشنهاد ما این است که جلسات را با فاصله ببینید و حتماً از آموزش‌ها یادداشت‌برداری کنید.

انجام تمرینات گفته شده، در روند رشد و تغییرتان نقش به‌سزایی دارد.

لازم به ذکر است که این دوره به صورت آنلاین قابل استفاده است و امکان دانلود وجود ندارد.

چنانچه در روند خرید، با سوالی مواجه شدید، با کارشناسان پشتیبانی و مشاوران آموزشی مجموعه تماس بگیرید.

شماره تماس پشتیبانی: 

تلفن:  88840056 – 021

تلفن:  88840057 – 021

شماره واتس‌آپ: 5804 257 0938

 

به شبکه‌های اجتماعی ما بپیوندید

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوب