آموزش‌ مهارت‌های زندگی

دوره اصول گفتگو و ارتباط موثر

مدت دسترسی
همه مراحل
28 درس
امتحان 0
71 دانش آموز

چگونه با فرزندم حرف بزنم؟

تفاوت عمده انسانها با سایر موجودات این است که حرف میزنند، و وقتی حرف می زنند بهتر قادر هستند درونیات و خواسته ها، آزردگی ها و احساسات شان را به یکدیگر انتقال دهند. اگر ما نتوانیم با یکدیگر حرف بزنیم، و البته نه هر حرفی، بلکه گفتگوی سالم و اصولی، در این صورت نمی توانیم خود را به طور واضح و کاملی ابراز کنیم و خواسته ها، نیازها و اعتقادات مان را با دیگران در میان بگذاریم. و اگر نتوانیم این کار را انجام دهیم، دچار عقده ها، ترس ها و خشم های بیشماری می شویم که با گذشت زمان در ما شدت بیشتری پیدا می کنند و به زندگی و روابط ما آسیب های جبران ناپذیری وارد می کنند. این هم درباره ما به عنوان یک والد صدق می کند و هم برای فرزندانمان اتفاق می افتد اگر نتوانیم شرایطی را در خانواده مهیا کنیم که فرزندمان بتواند با ما راحت حرف بزند.

اصول گفتگو بهتر است از کودکی به فرزندان آموزش داده شود. البته این آموزش باید توسط پدر و مادرهایی که عملا خودشان از طریق گفتگو درونیات و خواسته هایشان را به همسر، فرزندانشان و دیگران به خوبی انتقال می دهند انجام شود، نه افرادی که خود در بیان تفکرات و احساسات شان دچار مشکل هستند.

اگر نتوانیم:

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left”] مهارت گفتگو کردن را تقویت کنیم

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left”] شنونده خوبی باشیم

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left”] در دادن پاسخ مکث کافی کنیم

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left”] پاسخ های درست و بالغانه را به فرد مقابل بدهیم

قطعأ آزرده می شویم و رابطه را تخریب میکنیم. این مسائل نیاز به یادگیری مجموعه ای از مهارت ها دارد. لازم است روش های اصولی گفتگو را یاد بگیریم و در عین حال در ذهن مان باورهای مناسب برای ایجاد فضایی برای گفتگوی سالم در خانواده را شکل بدهیم.

برای مثال، فردی که باورش این است که فرزندش باید تنبیه شود وگرنه درست تربیت نمی شود، این فرد نمیتواند عکس العمل مناسب و حساب شده و گفتگوی درستی در مقابل فرزندش که خطایی کرده داشته باشد، و بنابراین در درازمدت نه فرزند سالم و خوشحالی تربیت می کند و نه می تواند جایگاه خوبی در ذهن فرزندش برای خود ایجاد کند.

برای داشتن فضایی برای گفتگوی موثر، ابتدا باید باورهای طرفین رابطه اصلاح شود. فردی که می خواهد گفتگوی سالمی با فرزند نوجوانش داشته باشد، قطعأ باورهای مناسبی در ضمن داشتن مهارتهای گفتگو، دارد. ما فقط به دنبال بهتر کردن فن بیان مان نیستیم که خوب حرف بزنیم. ما باید حرف های خوبی همبرای گفتن داشته باشیم. در غیر این صورت، لازم است یاد بگیریم که سکوت کنیم، درباره هر چیزی اظهار نظر نکنیم، یا اظهار نظرهای هیجانی و فکر نشده نداشته باشیم. بسیاری از اوقات، افراد درباره هر سوالی که از‌ آنها پرسیده می شود، حرفی برای گفتن دارند. ولی واقعیت این است که حرفهایشان مبنای درستی ندارد، اثر گذار هم نیست و شاید خیلی از اوقات خودشان مدعی آنها باشند.

بنابراین در هنگام گفتگو، از عواملی که به ما در اثرگذارتر بودن کمک می کند این است که از خود بپرسیم:

[wpfa5s icon=”exclamation”] چرا این نکته را می خواهم بگویم؟

[wpfa5s icon=”exclamation”] قصدم چیست؟

[wpfa5s icon=”exclamation”] اثر این حرفم بر روی فرد مقابل چیست؟

 

در بسیاری از موقعیت ها، در گفتگو کردن واژه «نمی‌دانم» کاربردی است. استفاده از این واژه یعنی «من ادعایی ندارم که همه چیز را میدانم، سوال میکنم یا مطالعه میکنم و بعد به شما جواب میدم»، به این معنا که عجله ایی نداریم که در هر گفتگویی در همان لحظه به نتیجه برسیم، حقانیت یا ادعای دانستن مان را ثابت کنیم. در گفتگوی بالغانه، یاد می گیریم که برای رسیدن به یک نقطه ی مطلوب زمان بدهیم، عجله نکنیم، تکانشی برخورد نکنیم.

بسیاری از ما عجله داریم پاسخ دیگران را بدهیم، فکرمان را به کلام در بیاوریم و هیجان مان را از این طریق تخلیه کنیم. این اشکال عمده ای در گفتگوهای ماست.

چگونه بهتر گفتگو کنیم؟

گفتگو کردن هم مانند هر مهارت دیگری با تمرین و تکرار بهتر میشود و دراین مورد باید با آدمهایی که اهل گفتگو هستند و چیزی برای گفتن دارند صحبت کنیم،همانطور که برای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی باید با کسی که میتواند با شما صحبت کند تمرین کنید هر چند که ممکن است اشتباهاتی داشته باشید اما به تدریج تقویت میشوید و مسلط خواهید شد.
زمان باید گذاشت و عجله نباید کرد چون برای کسب هر مهارتی به زمان کافی احتیاج داریم.

گوش دادن فعال

یکی دیگر از نکات مهم گفتگو کردن گوش دادن پویا است، به این معنا که گوش کنیم و در لا به لای آن سوال بپرسیم و اگر میبینیم که برانگیختگی هیجانی پیدا میکنیم با خود بگوئیم چرا ناراحت شدم؟ کدام جمله او را به خود میگیرم؟ به این نکته توجه داشته باشید که وقتی هیجانات شما شدید میشود دیگه نمیتوانید پیام طرف مقابل را به خوبی درک کنید. هیجانی شدن مانع از درک درست پیام فرد مقابل میشود و باعث ایجاد سوء تفاهم و پاسخ های نامناسب به موقعیت میشود .
پس باید بر روی هوش هیجانی هم کار شود.

 

در این دوره شما یاد می گیرید:

[wpfa5s icon=”check”] چگونه با فرزندتان ارتباط برقرار کنید

[wpfa5s icon=”check”] اگر او مقاومت داشت و از گفتگو فراری بود چگونه او را به گفتگو متمایل کنید

[wpfa5s icon=”check”] چگونه در ارتباط با افراد پرخاشگر گفتگو را مدیریت کنید

[wpfa5s icon=”check”] منفی نگری چگونه گفتگو را تحت تاثیر قرار می دهد و چگونه از آن پیشگیری کنید

[wpfa5s icon=”check”] اشتباهات رایج در گفتگوی پویا چیست؟

[wpfa5s icon=”check”] چگونه با فرزند درونگرا گفتگو کنیم؟

و موارد بسیار دیگر.

این دوره برای ارتباط و گفتگو با فرزندتان تعریف شده است ولی می تواند به گفتگو در خانواده و با افراد دیگر نیز برای شما مفید باشد.

 

راهنمای ثبت نام در دوره

پس از انتخاب دوره گزینه ثبت نام را بزنید

اگر در سایتمان حساب کاربری دارید پس با وارد کردن نام کاربری و رمز عبورتان خرید را ادامه دهید

در غیر اینصورت با تکمیل فرم اطلاعات، حساب کاربری خود را بسازید و خرید را انجام دهید.

پس از خریدتان، دوره ی خریداری شده در کاربری شما در بخش ” دوره های من” قابل مشاهده است.

لازم به ذکر است که این دوره به صورت آنلاین قابل استفاده است و امکان دانلود برای آن وجود ندارد.

و بلافاصله پس از خریدتان دوره برایتان باز می شود اما نکته مهم این است که این دوره همیشه در دسترس شماست و شما می توانید بارها بارها جلساتتان را ببینید و محدودیت زمانی برایتان وجود ندارد.

پیشنهاد ما این است که جلسات را با فاصله ببینید و حتما از جلسات نت برداری کنید

و انجام تمرینات گفته شده در دوره، در روند رشد و تغییرتان نقش بسزایی دارد.

اگر در حین دوره برایتان مشکل یا سوالی پیش آمد می توانید در سایت برایمان بنویسید و یا برای گرفتن مشاوره برای انتخاب دوره مناسب می توانید با شماره های 88840056-7 تماس بگیرید.

آواتار کاربر
دکتر ویدا فلاح روانشناس و مدرس مهارت های زندگی است که فعالیتش را در این حوزه از سال ۱۳۷۷به طور رسمی آغاز کرد.

2 پاسخ

  1. در این دوره ی کاربردی با انجام تمرینات عالی آن یاد گرفتم چگونه ا فرزند درونگرایی که دارم ارتباط برقرار کنم یاد گرفتم قبل از اینکه گفتگو کنم شنونده خوبی باشم و چقدر در ارتباطاتم موثر بود.
    مسیر زندگیتان سبز خانم دکتر عزیزم

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *