0

والدین و فرزندان بلوغ – رفتار صحیح والدین با فرزندان در سن بلوغ

والدین-فرزندان-و-بلوغ

دوره والدین و فرزندان بلوغ یا به عبارتی رفتار والدین با فرزندان در سن بلوغ یک مهارتی است که همه والدین می بایست درخود ایجاد کنند برای این منظور می توانید این دوره را خریداری کنید و در صورت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره  ۸۸۸۴۰۰۵۶ -۰۲۱ تماس بگیرید. جهت یادگیری دوره های مختلف بین فرزندان و والدین از جمله والدین و سبک های فرزندپروری، اصول گفتگو در خانواده، والدین موثر، فرزندان موفق، سبک های ارتباطی در خانواده سالم می توانید برروی لینک کلیک کنید.

بیشتر مشکلات ارتباطی والدین- فرزندان در دوره بلوغ و نوجوانی فرزندان آغاز می شود که ناشی از تغییرات خلقی و فیزیکی در نوجوانان و همچنین گرایش نوجوانان به سمت اجتماع، بی توجهی به درس، بی تفاوتی نسبت به قوانین خانه، الگوبرداری جدی از گروه های دوستان و…. است. این امر موجب نگرانی والدین و در پی آن رفتارهای کنترلگرانه و مخربی در رابطه آنها و فرزندشان می شود که تاثیرات بلندمدتی در ارتباط بین والدین و فرزندان و نحوه شکل گیری شخصیت فرزندان می شود.

بلوغ چیست و چه زمانی آغاز می شود؟

در هر فرد، بلوغ ممکن است در زمان متفاوتی شروع شود و البته ممکن است با ویژگی های متفاوتی در هر نوجوان نسبت به نوجوان دیگر نمود پیدا کند. بیشتر ما به بلوغ به عنوان تغییر در ویژگی های جسمی و جنسی فکر می کنیم: در دختران رشد سینه ها، دوره های عادت ماهانه، و در پسران عموما با افزایش موی زاید و موی صورت، دوره والدین و فرزندان بلوغ به شما نحوه رفتار و شناسایی تغییرات دختران و پسران در سن بلوغ را آموزش می دهد.

این ها عموما بارزترین نشانه های بلوغ جسمی هستند، اما علاوه بر این تغییرات جسمی، تغییرات در خلق و خو و رفتار در فرزند شما می تواند در این دوران مشهودتر شود و این نشانه آغاز دوران جدیدی در زندگی فرزند شماست که لازم است نسبت به آن آگاه و حساس باشید تا بتوانید به بهترین نحو با او رابطه برقرار کنید و در مسیر رشد به او کمک کنید.

در بلوغ چه تغییر رفتاری و روانی در فرزند شما ایجاد می شود؟

بسیاری از نوجوانان دوره بلوغ را با تغییر چشمگیری در رابطه با والدین از خود نشان می دهند. آنها مستقل تر می شوند و  شروع به جدا شدن از والدینشان می کنند. در عین حال، نوجوانان در این سن بیشتر و بیشتر نسبت به هم سن و سالان شان آگاه می شوند، آن ها را در نظر می گیرند و بیشتر سعی می کنند تا با آنها هماهنگ شوند.

برای یک نوجوان در سن بلوغ، هم سن و سال هایش نسبت به والدین بسیار مهم تر می شوند. آنها عموما سعی می کنند ظاهر و هویت های جدیدی را برای خود امتحان کنند و بسیار تلاش می کنند تا از همسالان خود متفاوت باشند، و این میل به منحصر به فرد بودن می تواند منجر به مشکلات ارتباطی و درگیری با والدینشان شود.

در راستای پیشگیری از این مشکلات، ما دوره هایی کاربردی جهت آموزش به والدین تهیه کرده ایم و در صورت استفاده و به کار بردن راهکارهای ارائه شده در آن می توانید تغییرات قابل ملاحظه ای را در ارتباط با فرزندان ایجاد کرده، و شاهد شکل گیری رابطه ای احترام آمیز و توام با مسئولیت پذیری میان خود و فرزندتان خواهید بود.

بلوغ در دختران چگونه است؟

در شروع دوره نوجوانی، عموما دختران به دنبال اعتبار بیرونی برای امیدها و رویاهای خود به عنوان یک زن می گردند و وقتی آنچه را می‌خواهند پیدا نمی‌کنند، معمولا عصبانی، ترسیده یا ناامید می شوند. این پیامدی طبیعی است. وقتی آرزوها و خواسته‌های نامحدود دختر با محدودیت های زندگی والدین مواجه می شود، به دلیل عدم رشد کافی ذهنی هنوز قادر نیست سختی‌ها را تحمل کند و به طور منطقی با واقعیت ها، مسئولیت ها و فشارهای بزرگسالی مواجه شود.

به همین علت، اگر به هیجانات فرزند دخترمان اهمیت ندهیم، و در مسیر مشخصی او را هدایت نکنیم، ممکن است ناامیدی، خشم و اضطراب او بر حسب پیش زمینه ژنتیکی که دارد او را دچار موارد زیر کند:

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left”] افسردگی، بدخلقی، بیماری جسمی

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left”] خود-تخریبی مانند استفاده از مواد مخدر

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left”] خصومت و خشم در رابطه با والدین یا دوستان

برای پیشگیری از این مشکلات روانی در فرزند دخترمان، لازم است ما رفتارهای به خصوصی را یاد بگیریم و در ارتباط با او به نحوی برخورد کنیم و با او گفتگوهایی داشته باشیم تا او را از دچار شدن به مشکلات طولانی مدت روانی و رفتاری نجات دهیم.

بلوغ در پسران چگونه است؟

بلوغ رفتاری و روانی در پسران در بخش هایی با بلوغ رفتاری و روانی در دختران وجوه مشترکی دارد. بسیاری از پسران هم مانند دختران در دوران بلوغ دچار خشم نسبت به والدین می شوند و می‌خواهند از آنها دوری کنند.  بعضی از نوجوانان پسر در دوران بلوغ دچار احساس تنهای شدید می شوند و احساس می کنند که مورد درک اطرافیان شان قرار نگرفته اند. این امر می تواند باعث حساسیت و تحریک پذیری بالای فرزند پسر شما در سن بلوغ شود.

همچنین پسران در سن بلوغ ممکن است خودشان را بیشتر با دوستان و همسالان شان مقایسه کنند و از این بابت دچار رنج و کاهش عزت نفس بشوند. به خصوص که در این دوران تحولات فیزیکی ممکن است ظاهر اونها رو به شکلی تغییر داده باشد که آنها از ظاهرشان خجالت بکشند و این باعث خجالتی بودن بیش از حد آنها شود.

موارد متعددی ممکن است فرزند دختر یا پسر شما را در سن بلوغ تحت تاثیر قرار دهد و اگر شما می خواهید بتوانید فرزندتان را در این دوران بحرانی به خوبی و به درستی هدایت کنید، باید درباره این دوران مطالعه کنید و آموزش ببینید تا به بهترین نحو هم به فرزندتان کمک کنید تا در این مرحله از زندگی به شکوفایی برسد و هم رابطه خود را با فرزندتان حفظ و تقویت کنید.

 

در دوره والدین و فرزندان بلوغ یا رفتار والدین با فرزندان بلوغ شما چه مواردی را می آموزید:

[wpfa5s icon=”check”] در دوران بلوغ چه اتفاقاتی برای فرزند نوجوان شما می افتد؟  

[wpfa5s icon=”check”] خود شما چگونه باید برای رفتار با فرزند در سن بلوغ تان آماده شوید؟

[wpfa5s icon=”check”] هویت چیست و چگونه می توانید به فرزندتان در مسیر ساخت هویتش کمک کنید؟

[wpfa5s icon=”check”] ویژگی ها و تغییرات در فرزندان بلوغ چه مواردی هستند؟

[wpfa5s icon=”check”] والدین چه اشتباهات رفتاری ای با فرزند در سن بلوغ شان دارند؟

[wpfa5s icon=”check”] چگونه با فرزند در سن بلوغ مان درباره موضوع بلوغ گفتگو کنیم؟

و موارد دیگر.

 

 

راهنمای ثبت نام در دوره

پس از انتخاب دوره گزینه ثبت نام را بزنید

اگر در سایتمان حساب کاربری دارید پس با وارد کردن نام کاربری و رمز عبورتان خرید را ادامه دهید

در غیر اینصورت با تکمیل فرم اطلاعات، حساب کاربری خود را بسازید و خرید را انجام دهید.

پس از خریدتان، دوره ی خریداری شده در کاربری شما در بخش ” دوره های من” قابل مشاهده است.

لازم به ذکر است که این دوره به صورت آنلاین قابل استفاده است و امکان دانلود برای آن وجود ندارد.

و بلافاصله پس از خریدتان دوره برایتان باز می شود اما نکته مهم این است که این دوره همیشه در دسترس شماست و شما می توانید بارها بارها جلساتتان را ببینید و محدودیت زمانی برایتان وجود ندارد.

پیشنهاد ما این است که جلسات را با فاصله ببینید و حتما از جلسات نت برداری کنید

و انجام تمرینات گفته شده در دوره، در روند رشد و تغییرتان نقش بسزایی دارد.

اگر در حین دوره برایتان مشکل یا سوالی پیش آمد می توانید در سایت برایمان بنویسید و یا برای گرفتن مشاوره برای انتخاب دوره مناسب می توانید با شماره های 88840056-7 تماس بگیرید.

 • دوره والدین و فرزندان بلوغ
دیدگاه کاربران
 • نگین 9 تیر 1400

  با سلام وقت بخیر
  خیلی دوره ی خوبی بود در این دوره با نحوه ی به بلوغ رسیدن دخترم آشنا شدم و در این دوره چه رفتارهایی داشته باشم تا رابطه ما با مشکل مواجهه نشود و در این دوران چگونه با هم گفتگو کنیم.
  ممنونم خانم دتر نازنین

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت دوره 690,000 تومان
تعداد دانشجو : 44
مدت دوره: 0 هفته
امتیازی ثبت نشده است
راهنمای استفاده از دوره

 • استفاده از جلسات به ترتیب ارائه شده
 • انجام تمرینات ارائه شده در هر درس
 • نت برداری و نوشتن نکات مهم برای مرور بعدی
 • مرور مطالب به منظور درونی شدن و تغییر در سطح باورها
User Avatar
مدرس

ویدا فلاح

دکتر ویدا فلاح روانشناس و مدرس مهارت های زندگی است که فعالیتش را در این حوزه از سال ۱۳۷۷به طور رسمی آغاز کرد.