آموزش‌ مهارت‌های زندگی

احساسات, نوشتن احساسات, هیجانات, هوش هیجانی,

جادوی ثبت احساسات روزانه

(این مطلب را با توجه کامل بخوانید)

بگذارید از شما سوالی بپرسم: امروز چه احساساتی را تجربه کردید؟ آیا خوشحال بودید؟ غمگین بودید؟ مستاصل یا مضطرب بودید؟ به یاد آوردن احساسات ۲۴ ساعت گذشته کار نسبتا آسانی است، اما آیا به همین آسانی می توانید احساسات دیروزتان را نیز به خاطر بیاورید؟ یا جمعه گذشته را؟

ما در هر لحظه از هر روز زندگی مان تحت تاثیر احساسات قرار می گیریم. زمانی که در کارتان احساس اضطراب می کنید، احتمال زیادی دارد که دچار اشتباه شوید و یا نتوانید خلاقانه عمل کنید. زمانی که به دلایلی نامشخص احساس استیصال می کنید، انگیزه تان را از دست می دهید و شاید دلتان بخواهید هیچ کاری انجام ندهید و فقط بخوابید. زمانی که از کسی عصبانی هستید، شما به طور ناخودآگاه با افراد دیگر هم به شکل عصبانی رفتار می کنید. ناهوشیار بودن نسبت به احساسات به معنای ناهوشیار بودن نسبت به رفتار و عملکردمان است.

در این صورت شما دلایل رفتارها و الگوهای عادتی تان را نمی شناسید و در نتیجه هیچ گاه نمی توانید مسائل مربوط به آن را حل کرده و شرایطتان را عوض کنید.

 

باید با احساسات مثل پول رفتار کرد

مردم عموما به پول اهمیت زیادی می دهند در حالی که نسبت به احساسات و هیجانات شان می توانند فراموشکار و بی توجه باشند و متوجه نباشند که احساسات چگونه آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. زمانی که ما کمتر از آنچه می خواهیم پول داریم، به شکلی ناخودآگاه مخارج مان را با درآمدمان هماهنگ می کنیم و به نحوه خرج کردن مان بیشتر توجه می کنیم – یعنی عادت های خرج کردن مان را منطبق و محدود می کنیم. به عبارتی، اگر فردی چنین عمل نکند، نمی تواند به خوبی از پس شرایط مالی اش بر آید.

به همین شکل هم ما باید با احساسات مان مواجه شویم. با توجه کردن به احساسات مان، پیدا کردن علت آنها و پذیرفتن این علت ها، ما می توانیم به شکل بهتری با احساسات مان هماهنگ شده و به شکل مثبت تری با آنها روبرو شویم.

 

سه موردی که هر روز لازم است ثبت کنیم

در طول روز، درباره موارد زیر بنویسید:

۱. احساس کلی شما در آن روز

۲. رویدادهای آن روز

۳. رابطه میان احساسات شما و آنچه روی داده است

 

بعد از مدتی، شما متوجه می شوید که احساسات تان در روزهای مختلف متغیر هستند. این کاملا طبیعی است. بالاخره، ما انسان هستیم و نمی توانیم هر آنچه برایمان اتفاق می افتد را کنترل کنیم، بنابراین اهمیت دارد که به خود خیلی سخت نگیریم.

به این دلیل، نمی شود که همیشه در یک حالت شادی یکسان باقی بمانیم،‌ پس فشار زیادی روی خود نیاورید تا همیشه احساسات مثبت را حس کنید.

به محض اینکه شروع کنید به ثبت کردن احساسات و رویدادهای روزتان، شما می توانید رابطه میان این دو را مشاهده کنید. بررسی احساسات تان به این معناست که ببینید چه چیزهایی شما را خوشحال،‌ ناراحت یا مضطرب می کنند. شاید قبل از این نمی دانستید که روزهای بارانی شما را غمگین می کنند. شاید نسبت به این موضوع آگاه نباشید که روزهایی که با سلام و احوال پرسی از همسایه تان شروع می کنید، تا پایان روز انرژی بیشتر و حال بهتری دارید، و همه این ها را بعد از ثبت این موارد متوجه می شوید.

 

 

برای این ثبت کردن می توانید جدولی در یک دفتر تهیه کنید یا از نرم افزار Excel یا اپلیکیشن های موبایل استفاده کنید. از این ابزارها استفاده کنید و در عین اینکه هر روز این ثبت کردن را انجام می دهید، سعی کنید نگاهی کلی نسبت به روز تان داشته باشید – سعی نکنید که هر ساعت از روز را ارزیابی کنید زیرا احساسات در بازه های زمانی کوچک تر نوسان زیادی دارند. در عوض،‌ حال تان را در کل روز در نظر بگیرید به همراه رویدادهایی که در طول آن برایتان پیش آمد.

به مرور، اگرچه این نوسانات همچنان وجود دارند، اما شما متوجه می شوید که حال تان به طور کلی بهتر می شود وقتی که سعی می کنید تجربیات مثبت تری را برای خود ایجاد کرده و از منفی ها پرهیز کنید (البته این بعد از ثبت این موارد برایتان مشهود می شود). قبل از این، آب و هوای بد می توانست شما را ناراحت کند، حالا، در حالی که باز هم کمی از بابت هوای بد ناراحت می شوید، اما می دانید که چگونه آن را تبدیل به حال بهتری کنید، مثلا شاید بروید و زیر باران قدم بزنید یا در خانه برای خود سرگرمی ایجاد کنید. یا قبلا تنها زمانی که رئیس تان از کاری که می کردید قدردانی می کرد شما خوشحال می شدید، اما به تدریج یاد می گیرید که این قدردانی را می توانید خودتان زمانی که هر کاری را به درستی و خوبی انجام دادید از خود داشته باشید و به واسطه آن حال بهتری پیدا کنید.

 


« اگر می خواهید آنچه قابل دیدن است را تغییر دهید، اول آنچه نادیدنی است را تغییر دهید.»

شما متوجه خواهید شد که توجه و مراقبت از احساسات نادیدنی در حقیقت به معنای مراقبت از همه جنبه های زندگی است. و این جادو است.

 

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Facebook
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

3 پاسخ

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *