آموزش‌ مهارت‌های زندگی

ذهن آگاهی, لحظه حال, زندگی عادتی,‌ آرامش,مدیتیشن,مراقبه, فواید مدیتیشن

راهکارهایی برای خارج شدن از وضعیت ذهنی اتوپایلت و ذهن آگاهی

بی حوصلگی حاصل رفتارهای عادتی ذهن است.

زمانی که ما در وضعیت اتوپایلت گیر می افتیم (زمانی که خود به خود حرف می زنیم و عمل می کنیم، لحظاتی که ناهوشیاریم)، ما فرصت تجربه کردن واقعی زندگی را از دست می دهیم.

این تجربه می تواند حس زنده بودن ما را تقویت کرده و کنجکاوی ما در لحظه حال را تحریک کند.

تمرین ذهن آگاهی و مدیتیشن به ما کمک می کند تا وضعیت ذهنی مان را از حالت تفکر به حالت احساس و ادراک تغییر بدهیم.

این تمرین از ما دعوت میکند تا خودمان را از نو و ورای آنچه اکنون تصور میکنیم، کشف کنیم.

در زیر راهکارهایی برای خارج شدن از اتوپایلت به شما ارایه کرده ایم:

 

از نو دیدن

یک شیئ آشنا را از خانه انتخاب کنید (مثل یک ماگ که سالهاست آن را دارید، یا یک عکس از آلبوم و یا یکی از لباس هایتان را) و آن را کاملا نگاه کنید. طوری که انگار اولین بار است آن را میبینید. اجازه دهید افکارتان درباره آن شیئ ساکت شوند و این کار را با توجهی عمیق و جدید به آن شیئ انجام دهید. آیا چیزی در آن وجود دارد که شما فراموشش کرده باشید و یا قبلا به آن توجه نکرده باشید؟ یا تصویر عادتی که از آن شیی دارید با زمانی که آن را دوباره و با نگاهی تازه می بینید چه تفاوت هایی دارد؟

 

از نو حس کردن

حالا، یک شیی متفاوت دیگر را دست تان بگیرید و زمانی را صرف لمس کردن آن بکنید، بافت و جنسش را زیر انگشتان تان حس بکنید، طوری آن را لمس کنید که انگار بار اولی است که به آن دست می زنید. سعی کنید تمام توجه تان را به آن شیی و احساس ناشی از لمس کردنش بدهید، سعی نکنید در ذهن تان آن حس را توصیف کنید یا به کلمه در آورید،‌ بلکه فقط در لحظه باشید و حسش کنید. تا زمانی که مشغول حس کردن هستید شما در زمان حال باقی می مانید و به محض اینکه شروع به فکر کردن درباره آن موضوع (یا موضوع دیگری) می کنید، شما از لحظه حال خارج می شوید.

 

از نو شنیدن، بوییدن و چشیدن

حال، توجه تان را به سه محرکی که در هر روز در محیط اطراف با آنها برخورد دارید که می توانید آنها را بشنوید(مثل صدای زنگ تلفن تان یا هر صدای تکراری دیگر)، بو کنید(مثل عطرتان) یا مزه کنید (مثل چای) بدهید، البته در هر بار توجه تان را فقط به یکی از این موارد بدهید. قضاوت ها و توقعات را کنار بگذارید، در عوض به حواستان اجازه هید که شما را هدایت کنند به سمت تجربه تازه شنیدن، بوییدن و چشیدن.

 

زمانی که توانستید هریک از این حواس و احساسات را به تنهایی و با تمرکز تجربه کنید، سعی کنید همه این حواس را در لحظاتی که احساس بی حوصلگی می کنید با هم فعال کنید، مثل زمان هایی که در حال کارهای خسته کننده مثل شستن ظروف هستید،‌ یا در صف طولانی نانوایی ایستاده اید، یا در یک قرار کاری طولانی گیر کرده اید. آیا می توانید همه توجه و حضور خود را به آن لحظه و آدم های اطرافتان اختصاص دهید، و کمی از پرسه زنی های ذهن تان خارج شوید و لحظه حال را تجربه کنید؟

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Facebook
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

یک پاسخ

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *