آموزش‌ مهارت‌های زندگی

قدرت افکار | راه‌های استفاده از آن

آشنایی با قدرت افکار

قدرت تفکر یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین قوانین موجود در جهان است.

دراین قانون به مسئله‌ی اثرگذاری و اثرپذیری تمامی پدیده‌های جهان بر یکدیگر اشاره می‌شود.

شناخت قوانین‌  افکار به معنای یادگیری زبان زندگی و نحوه‌ی برقراری ارتباط خوب و مثبت با جهان پیرامون خوداست، که این امر سبب می‌شود تا کیفیت زندگی معنوی ما بالارفته و احساس بهتر و خوشایند‌تری نسبت به زندگانی داشته باشیم.

دراین مقاله با شما همراه خواهیم بود تا شما را با قدرت افکار آشنا کنیم تا بتوانید کارکرد آن‌ها را در زندگی خود مورد توجه قرار دهید و از اثرات معجزه مانند آن بهره‌مند شوید.

 

قدرت افکار چیست؟

{اگر می دانستید افکارتان چقدر قدرتمند هستند هرگز هیچ فکر منفی به ذهن راه نمی دادید.}

 (پیلگریم)

در تعریفی ساده  از قدرت فکر می‌توان گفت که تمامی افکارما دارای انرژی هستند وهرآنچه که می‌اندیشیم و بر زبان می‌آوریم برجهان ما تاثیر می‌گذارد. کلماتی که از آن‌ها استفاده می‌کنیم بسیاراهمیت دارند چرا که هرکدام فرکانس و پیامی منحصر به فرد را به جهان ارسال می‌کنند و این پیام‌ها چه مثبت باشند و چه منفی پاسخ خود را دریافت می‌کنند.

به عنوان مثال: اگر شما به احساس شادی فکر کنید در حالی که در آن لحظه شاد نیستید، به زودی شادی را در وجود خود احساس و این پیام مثبت را دریافت خواهید کرد.

برای اینکه درک بهتر وعمیق‌تری از این موضوع داشته باشید به مثال دوم توجه کنید.

درمکالمه‌ای با یکی از اطرافیان خود متوجه می‌شوید که به تازگی به یکی از آرزوها و خواسته‌‌های قلبی‌اش رسیده است. هنگامی که او در حال تعریف کردن جزئیات ماجرا برای شماست، سیگنال‌های مثبت را به سمت شما ارسال می‌کند.

اگر در آن لحظات به او و احساساتش توجه کنید و به آن فکرکنید به زودی شما هم به یکی از تمایلات وآروزهای خود می‌رسید؛ چرا که قانون تفکر می‌گوید کائنات همان چیزی را به زندگی شما بازمی‌گرداند که به آن توجه کرده‌اید.

 

تجربه‌ی قدرت افکار در زندگی شما

ما با اندکی فکر کردن درمی‌یابیم که مثال‌ها و اتفاقات مشابهی را در زندگیمان تجربه کرده‌ایم که براساس همین قوانین ساده و مهم ساخته شده‌اند.

ممکن است تا به این لحظه به نقش افکار منفی در زندگی خود آگاهانه و هوشمندانه فکر نکرده باشیم، اما مطالعه‌ی این مقاله و یادگیری قوانین توجه به زودی از شما فردی داناتر وهوشیارتر نسبت به محیط پیرامون خود خواهد ساخت.

ما با یاد گرفتن، تمرین و تکرار این اصول‌ می‌توانیم مسیر زندگیمان را تغییر دهیم و وارد دنیای جدیدی از تجربیات، اتفاقات و لذت‌های گوناگون شویم.

 

قدرت تفکر را به‌کار بگیرید

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم قانون تفکر تمام جنبه‌های زندگی مارا در برمی‌گیرد.

از همین لحظه شروع کنید.

اگر هدفتان رسیدن به موفقیت در زمینه‌ی تحصیلی، شغلی، رشد فردی و… است، برای رسیدن به هدف خود همین حالا دست به کار شوید.

 درباره‌ی آنچه می‌خواهید،  تصویرسازی  واضحی انجام دهید و به آن تمرکز کنید . خود را در آن وضعیت دلخواه ببینید، هیجان زده شده به وجد بیایید، خوشحال شوید و حتی شکرگزاری انجام دهید .

انجام دادن این کار سبب تغییر در باور و اعتقادات درباره‌ی وضعیت  مورد نظر می‌شود و نیروی جذب شما را در جهت انتخابتان وفرصت‌هایی که سر راهتان قرار می‌گیرد هدایت می‌کند تا به اهدافتان برسید.

مراقب باشید انرژی ذهنی خود را صرف اعتراض و مقاومت درباره‌ی وضعیت موجود نکنید. آنچه امروز دارید، حاصل انتخاب‌ها و نیازهای گذشته شما بوده و هر‌گاه آنچه هستید تغییرکند، آینده شماهم تغییر می‌کند .

 

 از افکار منفی فاصله بگیرید

همانطور که درباره‌ی نقش افکار مثبت در زندگی صحبت کردیم برای بالابردن دانش و آگاهی ذهن و مدیریت بهتر آن، لازم است به افکارمنفی خود هم آگاه باشیم.

در بسیاری از موارد، با شنیدن خبرهای منفی همچون مرگ و ازدست‌دادن، آمارهای مربوط به طلاق و خودکشی، بیماری‌های سخت ولاعلاج و… ذهن ما درگیر یک سناریو ناراحت کننده وغمگین می‌شود.

ممکن است به خودتان بیایید و ببینید ساعت‌ها است که در این افکار منفی غرق شده‌اید و انرژی زیادی از دست داده‌اید.

در این قسمت به چند راهکار برای دورشدن از افکار منفی به صورت موردی اشاره می‌کنیم.

  1. اخبارتلویزیون، رادیو و فضای مجازی را دنبال نکنید.
  2. روزنامه مطالعه نکنید
  3. در بحث‌های سیاسی و استرس‌زا شرکت نکنید.
  4. از افرادی که مدام در حال گله‌مندی و ناشکری هستند فاصله بگیرید
  5. درگیر نوسانات اقتصادی نشوید

به نیمه‌ی پرلیوان نگاه کنید

زندگی با وجود تمامی مشکلات، روزها ولحظات مثبت  و دوست داشتنی هم دارد. زندگی شما هرچه هست در تسلط شماست و هر لحظه با آگاهانه زندگی کردن می‌توانید سبب رشد و ارتقا آن شوید.

در مقابل افکار منفی افکار مثبت را جایگزین کنید و دراین زمینه می‌توانید پیشنهادات زیر را مورد استفاده قرار دهید.

 

1.باآدم‌های خوش رو و پرانرژی رفت وآمد کنید

2.هر روز لیست شکرگزاری بنویسید.

3.درباره‌ی خاطرات شیرین زندگی با اطرافیان صحبت و آن‌هارا مرورکنید

4.موسیقی بی‌کلام گوش بدهید.

5.به داشته‌هایتان فکرکنید و فراموش نکنید که آن‌ها آرزوهای دیروزتان هستند.

 

رابطه‌ی تصویرسازی و رسیدن به خواسته‌ها با به کارگیری قدرت تفکر

توجه کنید شما افکارتان را در نیمکره چپ مغزتان حفظ می‌کنید و تصاویر ذهنی را در نیمکره راست مغزتان . تصاویر بسیار قدرتمندتر از افکار و کلمات هستند. اگر درباره موفقیت فکر کنید یا جملاتی را با خود تکرار کنید ولی شکست را تصور کنید، شکست را انتخاب می‌کنید.

به عنوان تمرین روزانه درباره‌ی اهدافتان بنویسید و بعد از نوشتن هدف به مدت یک دقیقه با چشمان بسته از آن خواسته  با جزئیات تصویرسازی کنید .

منابع

کتاب دوباره فکر کن

سایت مجله‌ی اینترنتی رایا مگ

دیکشنری فکر کردن

به شبکه‌های اجتماعی ما بپیوندید

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوب

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Facebook
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

3 پاسخ

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *