0

مدیریت زمان و جلوگیری از اهمال کاری

حتما برای شما هم پیش آمده است که بخواهید کاری را انجام دهید ، اما مدام آن را با تعویق بیندازید. با مدیریت زمان و شناخت تاثیر آن بر جلوگیری از اهمال کاری بهتر است سعی کنیم که این عادت را از سر خود بیندازیم چرا که اگر این کار را انجام ندهیم احتمالا روزها و سالهای زیادی از عمرمان را بیهوده هدر خواهیم داد.

زمان یکی از بزرگترین سرمایه های ما است که اگر از دست برود نمیتوان آن را باز پس گرفت. برخی معتقدند که وقت طلاست . اما من به شما میگویم که وقت از طلا هم با ارزش تر است. طلا را اگر از دست بدهی می توانی با قدری پس انداز دوباره بخری. اما وقت و زمان ما هیچ بازگشتی ندارد. پس بهتر است قبل از آن که آن را از دست بدهیم قدرش را بدانیم. ثانیه های عمرمان را روی مسائل ارزشمند سرمایه گذاری کنیم. در ادامه این بحث قصد داریم به تعریف مدیریت زمان و تاثیر آن در جلوگیری از اهمال کاری بپردازیم.

شما کاربر عزیز می توانید با مراجعه به بخش دوره های غیر حضوری مهارت های زندگی از طریق لینک قدم بزرگی در راستای توسعه فردی و اجتماعی خود برداشته و با مشاهده این دوره ها بر مشکلات شخصی و روحی خود فائق آیید و همچنین به توسعه روابط خود کمک کنید.

جلوگیری از اهمال کاری

مدیریت زمان چیست؟

ما انسان ها قابلیت های فراوانی داریم فقط کافی است قدر این قابلیت ها را بدانیم و خود را کوچک نشماریم. بهتر است از همین الان دیگر برای انجام ندادن کارهایمان از بهانه هایی مثل وقت ندارم ، فرصت نشد و … کمتر استفاده کنیم. درست است که زمان انسان محدود است و نمی توان در ۲۴ ساعت شبانه روز ۲۵ ساعت بهره برد. اما گاهی اوقات ما از آن ۲۴ ساعت روزمان ۱۰ ساعت هم استفاده مفید نداریم! البته فراموش نکنید استراحت و تفریح هم تا حد مجاز جز فعالیت های مفید محسوب می شوند. اما حتی اگر این زمان ها را هم فاکتور بگیرم، چند ساعت در روز فقط برای این که در شروع کارمان تعلل می کنیم هدر می رود؟

اینجاست که برای جلوگیری از اهمال کاری بهتر است از تکنیک های مدیریت زمان بهره ببریم. مدیریت زمان در واقع استفاده بهینه از زمانی است که در اختیار داریم. افرادی که تمایل به مدیریت زمان دارند معمولا دو دسته اند. کسانی که می خواهند از وقت تلف کردن جلوگیری کنند و کسانی که میخواهند با برنامه ریزی به همه کارهایشان برسند. البته یک نفر می تواند با داشتن هر دو این اهداف از تکنیک های مدیریت زمان بهره ببرد. اما چیزی که واضح و مبرهن است این است که مدیریت زمان خط بطلانی بر اهمال کاری است. این دو ، دو پادشاه اند که در یک اقلیم نمیگنجند. و این تدبیر به شما وابسته است که اجازه دهید کدام پادشاه بر شما حکومت کند. پادشاهی که دست شما را میگیرد و شما را رشد می دهد. یا آن سلطانی که مدام شما را بیشتر و بیشتر به قعر میبرد.

تفاوت استراحت و تفریح با اهمال کاری

اهمال کاری کاملا از استراحت و تفریح جداست. شما در زمان استراحت به ذهن خود آرامش می دهید و از زمانی که روی این کار صرف می کنید لذت می برید. اما اهمال کاری هیچ لذتی ندارد. شما می دانید که باید بلند شوید و کار خود را انجام دهید، اما مدام منتظرید که ساعت رند شود! یا چیز هایی از این دسته. هیچ لذتی از زمانی که در حال تلف کردن آن هستید نمیبرید.

بین استراحت یا تفریح و اهمال کاری مرز باریکی است که لذت بردن از زمان آن را مشخص می کند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دوری از اهمال کاری دوره مربوطه را از طریق لینک مشاهده کنید‌.

جلوگیری از اهمال کاری

چرا مدیریت زمان مهم است؟

اگر شما هم برای زندگی خود برنامه هایی دارید و می خواهید به اهدافتان برسید، حتما به سادگی اهمیت مدیریت زمان را درک می کنید. از آن جایی که برای همه انسان ها زمان هر روز همان ۲۴ ساعت است ؛ تفاوت شخصی که به کارهای خود می رسد و فرد دیگری که مدام کارهایش را عقب می اندازد در چیست؟ راز انسان های موفق چیست؟ آن ها چطور فرصت می کنند این همه کارهای مفید را انجام دهند؟ افراد بسیار زیادی هستند که بسیاری از علوم را می دانند، در کارشان موفق اند و … . آن ها چطور به این حجم از موفقیت دست یافه اند؟

پاسخ تمام این پرسش ها فقط یک چیز است « مدیریت زمان » تاثیری که این مهارت بر جلوگیری از اهمال کاری می گذارد خود منجر به انجام صحیح کارها و موفقیت در کارهای بیشتر می شود.

مدیریت زمان به شما کمک می کند تا کارهایتان را در زمان صحیح انجام دهید. در نتیجه این مهارت رشد و توسعه فردی و شغلی شما را در پی خواهد داشت. همچنین این کار در مدیریت اضطراب و کنترل استرس نیز به شما کمک خواهد کرد. در پی به وجود آمدن این تغییرات ، افزایش عزت نفس در شما شکل خواهد گرفت.

تکنیک های مدیریت زمان

مدیریت زمان هم مانند هر مهارت دیگری نیاز به آموختن و تمرین کردن دارد. می توانید با انجام این تکنیک ها مدیریت زمان خود را به دست بگیرید و همچنین از این طریق به جلوگیری از اهمال کاری نیز فائق آیید.

 

۱. برای هر روزتان برنامه داشته باشید.

برنامه ریزی منظم روزانه به شما کمک می کند که برای هر روز خود هدف مشخصی داشته باشید و بر مبنای آن پیش بروید. می توانید هر شب قبل از خواب یا هر صبح بعد از بیدار شدن زمان کوتاهی را به برنامه ریزی اختصاص دهید. برنامه ریزی روزانه باید منعطف و منطقی باشد تا بتوانید از پس آن بر آیید.

فراموش نکنید که حتما برنامه تان را بنویسید چرا که نوشتن برنامه به ذهن شما نظم می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فواید نوشتن و تاثیر نوشتن در موفقیت روی لینک کلیک کنید‌.

۲.کارهایتان را اولویت بندی کنید‌.

همه کارها اهمیت یکسانی ندارند. اولویت ها را مشخص کنید و بر مبنای آن ها زمان خود را مدیریت کنید و مسیر را طی کنید.

۳. مسیر خود را حفظ کنید

هر زمان احساس کردید دارید اهمال کاری می کنید یا زمانی را تلف می کنید به دفتر برنامه ریزی روزانتان سری بزنید و به خود یاد آوری کنید که موظفید این کارها را تا آخر روز انجام دهید.

 

۴. برای خود دد لاین های مصنوعی قرار دهید

با خود شرط کنید که هر کار را تا چه ساعتی از روز به پایان برسانید یا اصطلاحا برای خود دد لاین تعیین کنید‌. حتما به دد لاین هایتان پایبند باشید تا تاثیر گذاری خود را از دست ندهند. دد لاین های مصنوعی یک راه حل خوب برای جلوگیری از اهمال کاری هستند.

 

۵. خود را تشویق کنید.

در پایان روز اگر از عهده برنامه روزانتان بر آمدید خود را به دیدن فیلم مورد علاقتان یا خوردن غذایی که دوست دارید مهمان کنید. این تشویق ها می تواند در شما انگیزه ایجاد کند.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *