آموزش‌ مهارت‌های زندگی

صحبت، عزت نفس، آرامش

مزایای صحبت کردن با خود

کسی که با خودش صحبت می کند، دیوانه نیست. من خیلی وقتها با صدای بلند با خودم صحبت می کنم به خصوص زمانی که استرس زیادی داشته باشم. یا وقتی که از برخورد دبگران یا تماس تلفنی عصبی هستم و قصد داشتم چیزی بگویم، آن قدر با خودم صحبت می کنم تا خشمم از بین برود. یا زمانی که حس می کنم از نظر احساسی تحت فشار هستم و نمی توانم حواسم را جمع کنم (چون لیست کارهای روزانه ی من خیلی طولانی است)، این کار کمک می کند جلوی فرار ذهنم به سمت کارهای مختلف را گرفته و بهتر روی کار فعلی ام تمرکز کنم. این حرف ها به نظرتان آشنا نیست؟
بر خلاف این که اکثر افراد فکر می کنند، فردی که با خود صحبت می کند دیوانه است، کارشناسان به آن صحبت کردن بیرونی می گویند و یک عادت بسیار رایج است که می تواند سلامت شما را به کاملا تحت تاثیر قرار دهد.  به گفته دکتر آ.جی مارسدن (A.J. Marsden) استادیار خدمات انسانی و روان شناسی در دانشکده بیکون در لیسبورگ، چندین نظریه در مورد این که مزایای صحبت کردن با خود، ارائه شده است. اصلی ترین مزیت آن این است که می تواند در کنترل ذهنمان به ما کمک کند، احساسات مان، رفتارمان و کارهای روزانه مان. در ادامه مقاله 6 فایده اصلی روانی صحبت کردن با خودمان را بخوانید تا شما هم تبدیل به یکی از کسانی شوید که همیشه با خودشان صحبت می کنند.

مزایای صحبت کردن با خود

1. با خود حرف زدن به شما کمک می کند تا متمرکزتر باشید

حتی وقتی می خواهید روی انجام کار مهمی تمرکز کنید گاهی ذهن تان همکاری نمی کند و الگوی درونی شما تبدیل به یک پرحرف می شود که اجازه نمی دهد حتی یک کلمه از چیزی که می خواهید را دریافت کنید یا هر کار مهم دیگری را انجام دهید. به گفته جفری گاردر Jeffrey Gardere روان شناس بالینی و استادیار دانشکده پزشکی تورو در نیویورک، اگر هنگام کار کردن با خودتان صحبت کنید جلوی اختلالات داخلی را گرفته و می‌توانید به ذهنتان نظم بخشیده و روی کارتان تمرکز کنید.

به عنوان مثال، در یک مطالعه، شرکت کنندگان مجموعه ای از دستورالعمل ها را خواندند، یک گروه در سکوت و گروه دیگر با صدای بلند. تمرکز و انجام دستورالعمل ها زمانی که با صدای بلند خوانده می شدند بهبود پیدا می کرد، این مطالعه نشان داد که خواندن دستورالعمل هایی که باید انجام دهیم، با صدای بلند، بسیار موثر تر از نوشتن آن ها روی کاغذ است.

2. با خود صحبت کردن شما را به اهدافتان نزدیک می کند

صحبت کردن در مورد هدف‌هایتان، در واقع فرصت هایی که برای رسیدن به آن باید بدست آورید را افزایش می دهد. تنظیم اهداف با صدای بلند باعث می شود که برایمان بنیادی تر و ملموس تر شوند انگار که در حال بستن یک قرار داد شفاهی با خودتان هستید. یک تکنیک موثر برای هر چه نزدیک تر شدن به اهداف، تعریف اهداف خود با استفاده از ضمیر شماست. (به جای این که بگویید، من می خواهم بیشتر از همیشه ورزش کنم، بگویید، شما باید بعد از کار به باشگاه بروید). مطالعه منتشر شده در مجله اروپایی روان شنایی اجتماعی Social Psychology نشان داد، افرادی که این کار را انجام دادند رفتار بهتری در انجام تمرینات ورزشی داشتند. محققان بر این باورند که شما ضمیر موثر تری است، چون راهنمایی و حمایت دیگران را در ذهن مان تداعی می کند.

 

3. با خود صحبت کردن شما را در برای شرایط پراسترس آماده می کند

آیا یک مصاحبه شغلی مهم پیش رو دارید؟ یا یک سخنرانی در محل کار؟ یا یک مکالمه جدی با شریک زندگی تان؟ صحبت کردن با خودتان درباره نحوه سوال و جواب ها یا کنترل احساساتی که  در این حین رخ خواهد داد به شما کمک می کند که خیلی بهتر برای تجربه واقعی آن آماده شوید. آمادگی بیشتر احساس بهتری به شما می دهد و به طور کلی احساس اضطراب کمتری خواهید داشت.

4. با خود صحبت کردن تصمیم‌گیری را برای شما راحت‌تر می‌کند

صحبت کردن با خودتان می تواند به شما در سازمان دادن و شفاف سازی افکارتان کمک کند، به خصوص هنگامی که با یک کار چالش برانگیز، گیج شده اید یا برای گرفتن یک تصمیم مشکل، احساس ناراحتی می کنید. به گفته دکتربرنارد گلدن Bernard Golden روان شناسی در شیکاگو و نویسنده کتاب غلبه بر خشم مخرب Overcoming Destructive Anger، صحبت کردن با خودتان می تواند نوعی طوفان ذهنی خارجی ایجاد کند و با شناخت نقاط ضعف و قوت به شما کمک کند قاطعانه تصمیم‌گیری کنید.
همچنین می تواند شما را از غلبه حالت پریشانی حفظ کند. به گفته دکتر جودی دی لوکا Jodi De Luca روان شناس بالینی در ایری کلورادو، صحبت کردن با خودتان با صدای بلند، فرایند فکر کردن را آهسته تر می کند که به نوبه خود سطح استرس را کاهش خواهد داد و مهارت های حل مساله را به صورتی موثر افزایش می دهد و در نهایت منجر به تصمیم گیری و نتایج بهتر خواهد شد.

5. با خود صحبت کردن افکار مزاحم را از شما دور می‌کند

دوست‌تان فکر شما را با صحبت درمورد رنگ رژی که باید بخرد پر می کنید. همکارتان تا می تواند با کیفیت مسائل کاری، پوشش، ناهار و سایر موارد فکرتان را درگیر می کند، به قدری که تا یک ساعت بعد نمی تواند به هیچ چیز خوبی فکر کنید یا روی کارتان تمرکز نمایید. اگر این افکار در ذهن مان باقی بماند باعث می شود از نظر عاطفی شکننده شده و ذهن مان کاملا درگیر شود.
بنابراین اگر بعد از آن جلسه ای با خودتان بگیرید شما را از عواقب بعدی این مکالمات در امان نگه خواهد داشت. مصاحبت با خودتان را حفظ کنید تا صدایتان به شما در داشتن درک بهتر کمک کند. این کار به شما اجازه می دهد مشکلاتی که در قلب و ذهن تان وجود دارد را پاکسازی کنید، یک گفتگوی ثابت با خودتان می تواند به شما کمک کند اختلافات را حل کنید و جلو افکاری که ممکن است در ذهن تان شروع به دور زدن کنند را بگیرید.

6. با خود صحبت کردن شما را از نظر عاطفی حمایت می کند

بلند صحبت کردن با خود می تواند برای انعطاف پذیری شما سودمند باشد و زمانی که با دردهای داخلی در ارتباط با چالش های عمده زندگی روبرو هستید، از قبیل بیماری، فقدان یا درگیری، برای ذهن شما آرامش بخش باشد. درست مانند وقتی که در زمان ایجاد بحران با یک دوست گفتگو می کنیم. احتمالش وجود دارد که پیشرفت این عادت مثبت صحبت کردن با خود منجر به یک زندگی کارآمد تر شود. بر اساس مطالعه ای که در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس انجام شد این کار ممکن است سطح هورمون استرس  که در بدن پخش شده است را کاهش دهد.

پس شروع کرده و با خودتان صحبت کنید و ببینید چقدر شگفت انگیز است و چقدر برای ذهن و بدن تان مفید خواهد بود.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Facebook
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

یک پاسخ

  1. من گاهی اوقات که مسئله ای برایم پیش می اید همین کار را انجام میدهم و در اتاقی جداگانه با خودم بلند صحبت میکنم خیلی ارامم میکند و کاملا ذهنم را منظم وارام میکند دران زمان فکر میکنم برای این است که در همان زمان که زمان حال میشود سریع به مسئله ام میپردازم واجازه خودگویی های بعدی را به خودم نمیدهم البته همیشه در این مواقع خودم را تو یا مهناز خطاب میکردم ولی از امروز یاد گرفتم خودم را شما خطاب کنم وبه خودم در هر شرایط احترام بگذارم
    سپاسگزارم

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *