آموزش‌ مهارت‌های زندگی

تصمیم گیری, تصمیمگیری, مهارت های تصمیم گیری, تصمیم گرفتن, تصمیم

برای همه ما پیش آمده که در مواجهه با رویداد یا موقعیتی به خصوص، لزوم تصمیم گیری درست و سریع را احساس کنیم. شاید در تعیین رشته دانشگاهی نمی توانیم تصمیم بگیریم کدام رشته را انتخاب کنیم، در مورد انتخاب همسر آتی مان، وسواس گونه و با استرس زیاد فکر می کنیم اما به نتیجه نمی رسیم، یا درباره اینکه شغل مان را تغییر بدهیم یا در شغل فعلی مان بمانیم هم مردد و بلاتکلیف عمل می کنیم. و همه این موارد انرژی زیادی از ما می گیرند و ذهن ما را هرچه درگیرتر و آشفته تر می کنند به طوری که تصمیمات ساده دیگر را با تمرکز و دقت کمتری می گیریم.

یکی از مهم ترین علت های این دشواری در تصمیم گیری، نداشتن چشم اندازی مشخص نسبت به آینده زندگی است. اگر شما با چنین شرایطی آشنایید، به احتمال زیاد به طور واضح و مشخص اهداف زندگی تان را انتخاب نکرده اید.

داشتن هدف و چشم انداز، باعث می شود ارزشها و معیارهای مشخصی برای تصمیم گیری پیدا کنید. به عبارتی هرگاه نیاز است سریع و دقیق تصمیم بگیرید، به راحتی  گزینه ها را با معیارهایی از پیش تعیین شده تطابق می دهید که بسته به میزان منطبق بودن یا نبودن هر گزینه با معیارهایتان، گزینه ها را حذف می کنید تا به یک گزینه در نهایت برسید. اما اگر چشم انداز و هدف مشخصی را در زندگی پیش نگرفته باشید، در هنگام تصمیم گیری دچار آشفتگی می شوید چون معیارهایی ندارید تا گزینه هایتان را با آنها انطباق دهید و براین اساس مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

داشتن هدف و چشم انداز به شما کمک می کند تا در رویارویی با یک مسئله، نیاز نباشد همه ذهن تان را شخم بزنید تا ببینید چه می خواهید. تشبیه معروف هدف به «چراغ پیش رو» در این مورد بسیار صادق است، چون همین هدف، مسیر شما را رقم می زند. اما دقت داشته باشید، میان هدف داشتن و خواستن تفاوت قابل توجهی وجود دارد.

خواسته ها در شرایط و لحظات مختلف متغیرند و معیار ثابتی برای تصمیم گیری به ما نمی دهند. بنابراین اگر با دنبال کردن خواسته هایمان پیش برویم یک مسیر منجسم و مشخص را طی نمی کنیم و ممکن است هر لحظه از یک جهت به جهت دیگر پرسه بزنیم و در انتها به هیچ یک از خواسته هایمان به طور کامل نرسیم.

بنابراین، برای پیدا کردن معیارهایی مشخص برای تصمیم گیری، ابتدا برای خود اهدافی تعریف کنید و با مشخص نمودن معیارها و ارزش هایی که شما را به سمت هدف پیش می برند، مهارت تصمیم گیری را برای خود سریع تر و آسان تر کنید.

نوشته شده توسط مارال شیخ زاده

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Twitter
Facebook
LinkedIn
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.