0

پرسش و پاسخ 97/10/15

خانمی سؤال کردند که دختری 6 ساله دارند که از یکی از دوستانش خیلی بدش می آید بطوریکه حتی حاضر نیست دیگه کلاس ورزشی که دوستش می ره رو شرکت کنه ! و من نمی دونم چه کنم چون جاهایی که اون دختر هست رو مایل نیست شرکت کند و در عین حالی که من با ماد راون دختر دوست هستم و مجبوریم یه جاهایی با هم باشیم .

پاسخ: این جا مشکلی که پیش اومده باید بررسی بشه که آیا اخیراً اتفاقی افتاده که این دختر خانم اینقدر ناراحته و آزرده شده ؟و تمایل نداره ؟ اون اتفاق چیه ؟مادر باید حوصله کنه و  وقت بزاره و اجازه بده دخترش بیان کنه .و تحلیل کنه . یعنی آزردگی و هیجاناتش رو بپذیره و در مورد هیجاناتش بهش توصیه ای نکنه . که تو نباید ناراحت می شدی و حالا مهم نیست و ان این کار و کرده و …..

شما در راستای بهتر کردن حال دخترتان حق ندارید احساساتش را سرکوب یا انکار کنید بلکه می بایست احساساتش رو بپذیرید و اجازه دهید خودش رو ابراز کنه اما موقعیت رو دوباره تفسیر و ارزیابی کنید بطوریک دخترتان با پذیرش بیشتر ی نسبت به اون دوست برخورد کند .

ببینید مسئله می تونه ریشه دار باشه و سازگاری دختر شما با آدمهای مختلف چقدره ؟ این بچه پذیرندگی اش در مورد آدمهای مختلف چقدره ؟ و شما به عنوان الگو چقدر پذیرش دارین ؟و یا در روبرو شدن با انواع آدمها هر جا میرین از شخصی نقطه ضعفی رو می گیرین و درباره اش حرف میزنید و یا احیاناً تحقیر می کنید و مسخره می کنید و بدگویی دارید و این الگوی مشاهده ای دختر شما باشد .

و در ذهنش اینگونه برنامه ریزی می شه و با کوچکترین برخوردی اونها رو می زاره کنار و طردشون می کنه !

چیز یکه لازم است که باید به فرزندتون یاد بدین اینه که اون به دوستای مختلفی احتیاج داره و باید از هر کس چیزی رو یاد بگیره و در برخورد با آدمها ی مختلف خودش رو بهتر بشناسه و لزومی نداره با همه به یک میزان صمیمی باشه و قطع رابطه درست نیست . اینو باید یاد بگیره که ما اگر از کسی آزرده می شیم باهاش حرف می زنیم و پاک کردن آخرین اقدامه که اگه رفتارهای فرد مقابل بسیار بد باشه و غیر قابل مدیریت اون موقع  میزاریمش کنار و الا این مورد نیاز ما نیست حتما وقت بگذارید که دخترتان به سازگاری برسه و بتونه از دوستانش استقبال کنه و تفاوتهای اونا رو بپذیره وشادتر زندگی کنه . چون به این ترتیب دورش خلوت می شه و نمی تونه در ارتباط با آدمها لذت ببره و رشد کنه و تنهایی اذیتش خواهد کرد وباید سازگاری رو تمرین کنه و ظرفیت روانی خودش رو بزرگتر بکنه و نیاز داره شما بیشتر یاد بگیرید و به عنوان یک الگوی عملی و فکری و رفتاری بهش یاد بدین این موضوع رو .وقت بزارید و بازخوردش رو به ما هم بگویید .

برای اطلاعات یشتر به دوره والدین موثر فرزندان موفق و دوره اصول گفتگو مراجعه کنید.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *