0

چگونه باورهای ما رفتارهایمان را رقم می زنند؟

 

مردم فکر می کنند که یک اتفاق باعث یک هیجان می شود ولی این اتفاق اول در ذهن ما معنا میشود . برحسب معنا ما دچار هیجان میشویم .غالبا معناهایی که ما فکر میکنیم بخاط باورهای غلط معنا های بدی به ماجرا می دهیم .ماجرا را فاجعه می بینیم ماجراها را بد مطلق می دانیم و این رفتار منفی نامناسب ماجراست .

اگر کسی دچار هیجان منفی شدید بشود چه اتفاقی می افتد :اتفاق این است که فرد دیگر نمی تواند رفتار مناسبی داشته باشد و به سراغ ماجرا برود که حل مشکل انجام دهدد .با هیجان شدید منفی قدرت حل مشکل از ما گرفته میشود و توان حل مشکل نداریم چون رفتار منطقی نمی کنیم .رفتار هیجانی و غیر منطقی است . اگر می خواهید روی ماجرا اثر بگذارید باید ابتدا تسلط داشته باشید .

چگونه تسلط داشته باشیم؟از طریق چیزهایی که به خودمان می گوییم (گفتگوی درونی )

ما می خواهیم افکارمان (گفتگوی درونی )را به شکل منطقی هدایت کنیم .بیس می گوید :طیف وسیعی از مردم خود را استادانه عصبانی و بیمار می کنند چگونه این کار را می کنند ؟با باورهای غلط با گفتگو های منفی ..

با یادگیری مهارتهای عقلانی و هیجانی در برابر اتفاقات ناگوار دچار هیجان منفی سالم و رفتارهای موثر می شویم ..

تمرین:طی هفته آینده هوشیار باشید در چه موقعیت هایی دچار هیجان شدید منفی می شوید؟

شبها وقت بگذارید و روز خود را مرور کنید بینید چه زمانی ،در چه اتفاقاتی شما خیلی ناراحت شدید .ممکن است داد نزده باشید و یا عصبانی نشده باشید ولی از درون بسیار ناراحت است و نمی تواند منطقی فکر کند نمی تواند عقلانی رفتار کند .بنویسید در آن موقعیت چه چیزهایی به خودتان گفتید.

آن نراتی چقدر طول کشید و اینکه چه اقداماتی برای کاهش آن هیجان انجام دادید .

 

چگونه باورهای آسیب زننده مان را تغییر بدهیم؟

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *