آموزش‌ مهارت‌های زندگی

تعویق

5 راه برای اینکه دیگر کارهایتان را به تعویق نیاندازید

به تعویق انداختن، یکی از متداول‌ترین دلایلی است که باعث می‌شود مردم به اهدافشان نرسند. آیا از این که کارهایتان را به عقب می‌اندازید احساس گناه می‌کنید؟ تعریف من از این عبارت «به عقب انداخت» این است: “فردی که مشغولیت زیادی دارد و نگاهی دوراندیشانه ندارد، و فقط مسائلی که برایش آسان و جالب است را به سرانجام می‌رساند.”

تا به حال شده برای کاری که باید انجام دهید عذری بیاورید و آن را به تعویق بیاندازید؟

مثلا بگویید:

دلم نمی‌خواهد الان انجامش دهم.

دلم نمی‌خواهد دیگر انجامش دهم.

مطمئن نیستم که کدام کار را باید اول انجام دهم.

من زمان کافی ندارم.

این کار فوری نیست.

به تعویق انداختن، رویاهای ما را از ما می‌گیرد. زمان آن رسیده که با این عادت بد روبرو شویم و سعی کنیم تا آن را تغییر دهیم.

 

بهانه‌ای برای به تاخیر انداختن

ما کارهایمان را از یک زمان به زمان دیگری موکول می‌کنیم. در واقع ما این‌کار را “بهانه‌ای برای تاخیر” در نظر می گیریم. یعنی به جایی که می‌روید و یا به کارهای متفرقه‌ای که متوسل می‌شوید شما را از آنچه که باید انجام دهید، باز می‌دارند.

در اوایل دوره کاری‌ام، یکی از دلایل به تعویق انداختن کارهایم تمیز کردن خانه بود. به عنوان یک مادر شاغل در منزل به صورت دورکاری مشغول بودم، ولی نمی‌توانستم تا تمیز شدن منزلم و تمام شدن کار ماشین لباسشویی کارم را شروع کنم. اگر کار بزرگی برای انجام دادن داشتم، تنها بهانه‌ام برای تاخیر این بود که کارهای خانه را ساماندهی نکرده بودم. من نمی‌توانستم با انبوهی از لباس‌های نَشسته اطرافم، بر کارم تمرکز کنم.

برای اینکه به این طفره رفتن از کار غلبه کنم محرک‌های خود را شناسایی کرده و تمام تمرکزم را بر روی کار قرار دادم. شما هم می‌توانید همین‌طور عمل کنید. چند دقیقه زمان بگذارید تا این نکات را بررسی کنید، پاسخ‌هایتان را مکتوب کرده و برای خود نقطه‌ی امنی بسازید تا بتوانید به هدفتان برسید.

 • بدانید به کجا می‌خواهید بروید.

اگر به شما بگویم که به گربه‌ای که لباس سبز پوشیده و موز می‌خورد فکر نکنید، چه تصویری در ذهنتان ایجاد می‌شود؟ ما دقیقا باید به ذهن‌مان بگوییم به کجا برود و به دنبال چه چیزی بگردد، هدف چیست، کجا می‌خواهیم برویم، یکی از چیزهایی که امروز باید انجام بدهیم چیست. در این مرحله، بسیار دقیق و نکته‌بین باشید. سپس پاسخ سوالات‌تان را بر روی کاغذ مکتوب کرده و بر آنها متمرکز شوید.

 • به دیگران اعلام کنید که شما در مسیر رسیدن به اهداف‌تان هستید.

اگر شما به دیگران بگویید که قصد دارید به کارهایتان برسید، به آنها خواهید ‌رسید. وقتی شما به دیگران این موضوع را اعلام می‌کنید، در واقع از خود امکان طفره رفتن را می‌گیرید. خودتان را همیشه مسئول بدانید، می‌توانید با اعلام کردن کارهایتان به دیگران، هم خود را مسئول بدانید هم از آنها بخواهیدکه شما را مسئول بدانند. اهداف‌تان را با آدم‌های مهم زندگی‌تان در میان بگذارید تا مطمئن شوید که راه درست را می‌روید.

 • مسیرهای انحرافی‌تان را بشناسید.

این یکی از روش‌های به تاخیر انداختن کارها است. یکی از مثال‌های شخصی‌ام را با ماشین لباسشویی می‌گویم. وقتی می‌خوام که دیگر به شست و شوی لباس‌ها کاری نداشته باشم، شروع به تمیز کردن و نظم دادن دیگر کارهایم می‌کنم. مسیر انحرافی شما چیست؟ کدام کار یا رزق و برق اطراف‌تان شما را از اهداف بزرگ‌تر منحرف می‌کند و مانع از رسیدن به هدف‌تان می‌شود؟

 • بدانید که همیشه بیش از یک روش برای انجام هر کاری وجود دارد.

می‌دانید که برای رسیدن به هدف‌تان بیش از یک راه دارید؟ مهم نیست که چگونه آن را به دست می‌آورید، مهم این است که به هدف‌تان می رسید. و برای این رسیدن راه‌های زیادی وجود دارد، پس در انتخاب مسیر سخت‌گیر نباشید. فقط برای هدفی که می‌دانید برایتان مهم است تلاش کنید. از طرف دیگر، از مسیر نیز لذت ببرید و با پشتکار، تضمین کنید که به مقصد می‌رسید.

 • روی به نتیجه رساندن کار تمرکز کنید.

اولین تجربه دوچرخه سواری‌تان را به یاد دارید؟ احتمالا شما نیز در ابتدای کار، هنگام تمرین دقیقا به سمتی می‌رفتید که نمی‌خواستید به آن بر بخورید. من این پدیده را تمرکز غیرعامدانه می‌نامم. زندگی ما را به سمتی می‌برد که به آن تمرکز کرده‌ایم. ذهن ما در حالت عادی برای فرار از افکار منفی می‌جنگد، اما بهتر است روی افکار مثبت تمرکز کنیم تا طفره رفتن از منفی‌ها. کجا می‌خواهید بروید؟ به کدام هدفتان می‌خواهید برسید؟ از حالا به بعد، به جای اینکه به همه مسائلی که ممکن است شما را به مسیر اشتباه هدایت کنند، فکر کنید، بهتر است بر هدف و افکار مثبت تمرکز کنید.

برای اینکه بتوانید تمرکزتان را حفظ کنید و نیز بتوانید در جهت اهداف‌تان قدم بردارید، باید انرژی و قدرت‌ خود را حفظ کنید. ابتدا روابط‌تان را با آدم های مثبت و افرادی که شما را به سمت موفقیت تشویق می‌کنند، بیشتر کرده و همچنین از افرادی که انرژی‌تان را می‌گیرند، دور بمانید. چه چیزی و یا چه کسانی به شما انرژی می‌دهند؟ فعالیت‌ها، افراد و چیزهایی که به شما حس خوب می‌دهند را مکتوب کنید. سپس برای خود زمانی بگذارید تا در زندگی‌تان از این ها بیشتر استفاده کنید و بتوانید بدون آوردن عذر و بهانه زندگی دلخواه خود را بسازید.

 

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Facebook
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

11 پاسخ

 1. سلام واحترام خدمت استاد بزرگوار
  مطالب ارزشمند وقابل اجراست برای خودم به شخصه لازم میدونم چندین باربخونیم ویادداشت بردارم ازاموزشهاتون بسیارسپاسگزارم

 2. درود بر شما من همسرم انسان منفی و بدبینی هست ولی خودش اعتقاد داره که منطقیه و من رو همیشه برای این کارهایی که انجام میدم مسخره میکنه ولی من مصمم تر شدم و ادامه دادم و الان سه هفته ای هست که با شما اشنا شدم و خوشحالم و دیگه اینکه من تلویزیون و اخبار رو خیلی دنبال میکنم پس روی این دو موضوع از امروز کار خواهم کرد ممنون از شما

 3. نکته : (به تعویق انداختن رویاهای مارا از مامیگیرد ) ۱، شناسایی محرکها برای من بسیار عالی بود ، الان خیلی دقیق تر روی هدف تمرکز میکنم ، استاد من هم تا همه ی کارهای خانه رو انجام ندم شروع به کارها در راسنای هدف نمیکردم و خودم هم حس می کردم یک جای کار اشتباه ، دقیقا امروز صبح در نوشتن صبحگاهی برای خودم نوشتم که منشا اضطراب رو پیدا کن ، مسیر انحرافی هم بسیار عالی بود ، و اعلام کردن به خانواده که من تا مدتی مشغول به کاری هستم و کمتر میتونم به شب نشینی بیام ، چون همین کار هم و خیلی انرژی بر هست و زمان رو از دست میدیم ، احساس میکنم الان زمانی هست که هر کس باید برتی خویشتن خویش زمان بزاره تا تغییر بزرگی اتفاق بیفته ،

 4. معنا داری چیزیه که برای انسان‌ها مهمه ،پس زندگی ما با چرایی داشته باشه ،باید برای خودمون هدف بگذاریم و در راستای اون هدف تلاش کنیم و عواملی که باعث میشه مسیر منا به سمت هدفم عوض کنه شناسایی کنم ،و خیلی دقیق و موشکافانه بررسی کنم .

 5. عالی بود
  من به نظرم وقتی هدف رو به عنوان یه وظیفه تو ذهن جا میندازیم احتمال رفتن تو مسیر های انحرافی بیشتره چون وظیفه یه بار مسیولیت سنگین رو دوش آدم میذاره.
  به نظرم باید تا جایی که میشه باید خود مسیر و مقصد رو برای خودمون به عنوان یک جریان جذاب و لذت بخش مطرح کنیم تا به صورت ناخودآکاه اصلا نخوایم از اون مسیر خارج شیم.
  مثلا من نوشتن جزوه های کلاس هایی که ثبت نام کردم انقدر برام جذابه که به راحتی از خیلی کارهای تفریحم میگذرم که جزوه هامو بنویسم و کامل کنم

 6. ممنونم استاد عزیز، این مقاله برایم نکات جالبی داشت .خودمون رو مسئول و متعهد بدانیم برای رسیدن به اهدافمون ، بدونیم بیش ازیک روش برای انجام هر کاری وجود دارد و در مسیر ، سخت گیر نباشیم با افکار منفی نجنگیم بیشتر بر افکار مثبت تمرکز کنیم و بنویسیم برای حفظ انرژیمون با چه کسانی و چه چیزهایی حس خوبی دریافت میکنیم در رندگی از آنها بیشتر استفاده کنیم .با تلاش و پشتکار تا به اهدافمون برسیم .

 7. آدمهای اهمالکار آدمهای موفقی هستند که بعضی اوقات بعضی از کارهاشون رو به تعویق میندازند. وقتی هدفهای مهم و ارزشمند نمی گذاریم که برای رسیدن به اونها زوق و شوغ داشته باشیم و صبح با اشتیاق به رسیدن به اونها بیدار بشیم انرژی خودمون رو صرف لذتهای لحظه ای و کوتاه میکنیم. باید مشخص کنیم برای چه چیزهایی در زندگیمون وقت و انرژی بیشتری باید صرف کنیم.
  یک: فکر کنیم و بررسی کنیم و مکتوب کنیم چه اهداف و دستاوردهایی در زندگی روزانه خود میخواهیم داشته باشیم.
  دو: به نزدیکان اعلام کنیم که هدف داریم و در مسیر اهدافمون میخواهیم گام برداریم تا تعهدمان بیشتر شود.
  سه: شناسای کنم کدام محرکی توجه و وقت و انرژی من رو میگیره و من رو از اهدافم دور میکنه.
  چهار: خلاقانه راههای مختلف را برای رسیدن به اهدافم پیدا کنم.
  پنج: به نتیجه و پاداش آخر تمرکز کنم و مثبت بیندیشم

 8. ممنونم استاد عزیز از این همه اطلاعات مفیدتون .برای من مثال دوچرخه سواری عالی بود یاد خودم افتادم که چقدر مصمم و با پشتکار تونستم یادش بگیرم من بارها و بارها زمین میخوردم و کلی زخمی شدم تا به موفقیت رسیدم .خیلی لحظه شیرینی بود وحالا به یادآوری اون لحظه میتونم قدمهام رو محکم تر بردارم و الان یکی دو ماهی هست که با پیج شمادکتر جانم آشنا شدم و با اشتیاق دارم رو رشد فردیم کار میکنم خیلی خوشحالم وخیلی دوستتون دارم براتون از خداوند نور و عشق طلب میکنم❤

 9. در این مقاله یاد گرفتم افرادی که کارهای مهم را به تعویق می اندازند دوراندیش نیستند به تعویق انداختن رویاهای ما را از ما میگیرد در این راستا باید به محرک ها توجه و شناسایی کرد هدف هایتان را با افراد مهم زندگی در میان بگذارید که این عمل جلوگیری میکند از به تعویق انداختن هدف و در حین انجام کار در مسیر هم لذت ببرید. ممنون خانم دکتر عزیز

 10. آدمهای اهمالکار خیلی اوقات حتی افراد موفقی هستند کارهاشون رو عقب میندازن.
  راهکار چند مرحله داره. اول تعیین اهداف
  دوم: به افراد مهم زندگی اعلام کنیم که هدف داریم و در مسیر اهدافمون میخواهیم گام برداریم.
  سوم: شناسایی محرکها و موانع
  چهارم: کشف مسیر و راه های متعدد.
  پنجم:تمرکز بر مثبت نگری

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *